Sunday Night Cream
Radek Honc
Celý playlist
Poslouchat online
Sunday Night Cream /
Celý playlist
Ostatní

Herečka Antonie Formanová zná tajemství své postavy z nové komedie Okupace

Redakce
Do kin dnes vstupuje nová černá komedie Okupace. Antonii Formanovou, jednu z hlavních představitelek, vyzpovídala Veronika Koloušková.
05. 08. 2021


Film Okupace se natáčel 16 dní v normalizačním kulturáku v Novém Strašecím. Jak se vám hrálo v tomto retro prostředí?

Točilo se mi strašně dobře. Protože se film odehrává v době minulé, herci mohli kouřit během natáčení, občas to někdo přetáhl i po "stopce" a my běhali ven nadýchat se čerstvého vzduchu. Myslím si, že doba nebo atmosféra té doby, ve které se film odehrává, je na rozdíl od jiných dobových snímků barevně moc hezky zobrazena.

Vaše postava tajemné dívky Milady se, na rozdíl od jiných postav ve filmu, nemění – zachovává si klid a rozvahu. Jste taková i v civilu?
Nevím, jak bych se zachovala v takové situaci jako ve filmu, samotné mi to nahánělo strach. Sama se snažím být rozvážná, ale člověk občas udělá přešlapy, především ve stresových situacích. Já mám ještě hrozný problém s rozhodováním, takže bych vůbec nevěděla, jestli mám třeba něco nahlásit. Snažím se věci dělat nejlíp, tak snad mi to alespoň někdy vyjde.

Milada je tajemná, ocitne se ve filmu jako vetřelec zvenčí. Účel její návštěvy se však nedozvíme. Vysvětlil vám alespoň režisér, proč se v příběhu objeví?
Já to vím. Vtip je v tom, že ji všichni z něčeho podezírají, ale ona opravdu přichází jako čistá a neposkvrněná duše udělat rozhovor o hrdinství. Upřímně se ptá někoho, koho považuje za hrdinu v osobním i uměleckém životě, nebo za nějaký svůj vzor, a pomalu se jí ten obraz začne hroutit. Odnáší si odpověď a možná i trauma.

Brigádničíte jako šatnářka v Dejvickém divadle, vrátíte se tam po prázdninách?
Ano, je to tak, už jsem si napsala směny na září, budu tam k vidění nejenom v šatně, ale i v rámci inscenace Játra, kterou režíruje moje sestra Josefína podle povídky mého dědečka Jiřího Stránského. Můžete se přijít podívat.

Okupace - Tonča a Pechlát.jpeg

Okupace, to je černá retro komedie v režii debutujícího Michala Nohejla, která atmosférou odkazuje k tvorbě Quentina Tarantina. Jedna noc, jeden bar. Oslavu po čtyřicáté repríze divadelní inscenace o Juliu Fučíkovi naruší příchod namol opilého ruského vojáka. Herci, režisér, ředitel divadla a tajemná dívka Milada lijí vodku proudem, než Rus vytáhne zbraň… Večírek v rytmu psychedelie skupiny Kill the Dandies! se rozjíždí a Rus se ocitá ve sklepě, kde mu ostatní v převlečení do esesáckých uniforem navodí pocit, že druhá světová válka ještě neskončila. Hra se mění v past, hrdinové ve zbabělce a zbabělci v hrdiny. V hlavních rolích excelují Otakar Brousek, Martin Pechlát, Pavel Neškudla či Antonie Formanová. Ruského vojáka hraje ukrajinský herec Aleksey Gorbunov.

Premiéra: 5. 8. 2021

Pro roli tajemné dívky Milady hledal režisér Michal Nohejl mladou, méně známou herečku, které mělo být tak osmnáct, dvacet let, zajímavý typ. Antonie všechny tyto atributy splňovala. Antonie Formanová se narodila se do rodiny divadelníka Petra Formana a scenáristky a psychoterapeutky Kláry, rozené Stránské, jako nejmladší ze tří sester. Její babičkou je Věra Křesadlová, dědečky byli Miloš Forman a Jiří Stránský. Je studentkou DAMU, katedry alternativního a loutkového divadla. Kromě školních projektů a pár studentských filmů je možné ji vidět například v televizních filmech Dukla 61 a Balada o pilotovi, v němž ztvárnila svou vlastní babičku. V současné době také hraje v Anti.kvariátu Dejvického divadla jako host v představení Játra. Aktivně se také věnuje impro:vizaci a občasně vystupuje se skupinou NO A! Simony Babčákové.


Foto: Unit+Sofa

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM