Hudba na prvním místě / Music First /
Celý playlist
Hudba

Často zpívá o svých vztazích, sbírá jednu cenu za druhou a mezi kolegy není úplně oblíbená: Americké zlatíčko Taylor Swift slaví 33. narozeniny

Kristýna Ševčíková
13. 12. 2022

Kdo je zpěvačka Taylor Swift? Některé odpovědi na tuto otázku najdete i na jejím nejnovějším albu, které vyšlo 21. října. Mnohonásobná držitelka nejprestižnějších ocenění slaví Kristova léta, tedy třiatřicáté narozeniny.

Celým jménem Taylor Alison Swift se narodila 13. prosince 1989 v americkém státě Pensylvánie. Je to zpěvačka a také talentovaná skladatelka country a popové hudby, se kterou ve 21. století dosáhla neuvěřitelných výsledků. Zájem o hudbu přitom projevila už v brzkém věku. Už v 11 letech měla například své první pěvecké vystoupení před basketbalovým zápasem Philadelphia 76ers, kdy zpívala americkou hymnu. Rok na to už začala skládat vlastní texty. Jejími vzory byly ikony country, zpěvačka Shania Twain a dívčí trio Dixie Chicks. 

Polepšená Lindsay Lohan po návratu na scénu marně vyhlíží úspěch: Nastane zlom díky pokračování 20 let starého hitu?

Michaela Dočkalová / 08. 12. 2022

Cesta za velkým úspěchem

Svou první píseň vydala v roce 2006. Jmenovala se Tim McGraw. Singl měl obrovský úspěch a byl celých osm měsíců v singlovém žebříčku Billboard Country. Ve věku 16 let vydala svou debutovou eponymní desku a vydala se na turné. Obdržela cenu Horizon udělovanou Country Music Association pro nejlepšího nového umělce, čímž se stala nejviditelnější mladou hvězdou country. O dva roky později vyšlo druhé album Fearless, na kterém Taylor začala do svých country kořenů zaplétat pop. Za první týden se ho prodalo více než půl milionu kopií, deska se tak umístila na prvním místě albového žebříčku. A strávila na vrcholu více času než kterékoli jiné album vydané v tomto desetiletí. Její třetí album Speak Now bylo plné narážek na romantické vztahy s muzikanty, jako je John Mayer, Joe Jonas (člen Jonas Brothers)  nebo herec ze série Twilight Taylor Lautner. Za toto album získala Grammy za nejlepší country sólový výkon a nejlepší country píseň (Mean).

V roce 2012 bylo na světě už v pořadí čtvrté album Red. V tomto počinu se stále soustředila na nepodařené vztahy, v písních se často odrážel hlubší pohled na téma láska. Velká část alba tak obsahovala poprockový zvuk. Píseň I Knew You Were Trouble obsahovala dokonce i prvky taneční hudby. Její hlavní singl We Are Never Ever Getting Back Together, který má být údajně o herci Jakeu Gyllenhaalovi, byl první hit číslo jedna v žebříčku popových singlů. Čtvrté album 1989 – pojmenované podle roku zpěvaččina narození – bylo inspirováno hudbou té doby. Zároveň se jedná o její první čistě popové album. Deska vynesla také druhou Grammy za album roku.

Ani Americkému zlatíčku se nevyhýbají skandály 

Taylor Swift  v roce 2009 měla první spor s rapperem Kanye Westem. Během děkovné řeči na MTV Video Music Awards ji West přerušil prohlášením, že cenu měla dostat Beyoncé. V roce 2016 neshody s rapperem pokračovaly poté, co vydal singl Famous. Píseň obsahovala text, ve kterém byla Swift označována jako mrcha (i když slovo bitch má i ostřejší překlad). Veřejná hádka eskalovala poté, co Westova tehdejší partnerka Kim Kardashian zveřejnila nahrávku telefonátu, ve kterém Taylor s písní souhlasí. Ačkoli West se nezmínil o tom, že by ji nazval hanlivým výrazem. V srpnu 2017 se zpěvačka zúčastnila široce medializovaného civilního procesu poté, co bývalý rozhlasový moderátor David Mueller žaloval zpěvačku, její matku a promotéra za falešná obvinění ze sexuálního obtěžování. Krátce po těchto událostech vydala Swift hit Look What You Made Me Do a její v pořadí už páté album Reputation se stalo nejprodávanějším americkou nahrávkou roku 2017. Také song z alba 1989 Bad Blood je údajně o jejích neshodách s kolegyní Katty Perry. Obě hvězdy si ale vše vyříkali a usmířily se.

V tuto chvíli oprašuje Taylor na poličkách úctyhodných 519 různých cen (nominována byla na téměř dvojnásobek), mezi nimi i hned 11 prestižních Grammy. V roce 2010 nemohla všechny zlaté gramofonky ani pobrat, a tak vznikla tahle fotka

Firma v rukou úhlavního nepřítele

V roce 2018 opustila společnost Big Machine a podepsala smlouvu s Republic Records a Universal Music Group. Následující rok byl její bývalý label, který vlastnil mastery jejích šesti alb, prodán Scooteru Braunovi, zpěvaččinu úhlavnímu nepříteli, který ji podle jejích  slov v minulosti šikanoval. V rámci sporu dokonce bývalý label zpěvačce zakazoval užití písní i veřejné vystupování s jím vlastněným repertoárem. Taylor proto začala znovu nahrávat svá dřívější alba znovu, a tak se v roce 2021 objevily Fearless (Taylor’s Version) a Red (Taylor’s Version).

Ještě předtím, v roce 2019, vydala své sedmé album Lover, které popsala jako milostný dopis o lásce k sobě. O rok později vydala desku Folklore inspirovanou folkem, sesterská nahrávka Evermore se nečekaně objevila ve stejném roce. Letos vydala své nejnovější album Midnights, které popsala jako příběh 13 bezesných nocí. To, že s ním ovládla všechny žebříčky, snad netřeba zmiňovat. 

Našla toho pravého? 

Taylor Swift vystřídala už několik partnerů. Chodila například s Joe Jonasem, Taylorem Lautnerem, Harry Stylesem, Calvinem Harrisem nebo Tomem Hiddlestonem. O některých z nich se zmiňuje také ve svých písních. Od roku 2016 ale randí s britským hercem Joem Alwynem. Sama zpěvačka dokonce prohlásila, že věří, že je to ten pravý a chtěla by si ho vzít. Alwyn se dokonce podílel i na některých písních na její poslední desce. 

Pokud byste Taylor Swift chtěli poznat blíž, pusťte si (kromě desek) předloňský dokument Miss Americana, který dává nahlédnout do zpěvaččina soukromí i zákulisí jejího kočovného hudebního ansámblu. Poprvé za svou kariéru právě v tomto dokumentu uslyšíte z úst Amerického zlatíčka slovo „fuck“. 

Taylor Swift a Joe Alwyn v roce 2019 na afterparty pro cenách BAFTA

Poprvé se svlékla v 15, naštvala čínské pohlaváry a má ráda ženy i muže: Třicátnice Miley Cyrus a její skandály

Michaela Dočkalová / 23. 11. 2022

Mění popový fenomén povolání? Adele by mohla být kouzelnicí, sní o práci učitelky. A plánuje pauzu!

Michaela Dočkalová / 09. 12. 2022

Zdroje: britannica.comobserver.case.edu
Zdroj fotografií: Profimedia

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM