Ranní klub /
Celý playlist
Rozhovory

Oběť guru Járy: Vážně jsem věřila, že odháčkování mi může pomoci

Avatar photo Iva Frühlingová
22. 08. 2023

Iva Frühlingová se ve vysílání Expres FM věnovala nechvalně proslulému spolku Poetrie a guru Járovi neboli Jaroslavu Dobešovi, který své klientky léčil takzvaným odháčkováním. Svůj příběh vyprávěla jedna z obětí spolku. Iva ji oslovuje Julie, hlas i jméno byly ale z důvodu anonymity pozměněny.

Další díly (94)

Začneme úplně od začátku. Pokud si dobře vzpomínám, začalo to úplně nevinným cvičením jógy. Jak ses ke spolku Poetrie dostala?
Prostě jsem šla na metro a nějaká moc milá slečna mi do ruky strčila leták s upoutávkou na jógovou akademii. Hodně jsem se zajímala o zdravý životní styl, osobnostní rozvoj a jóga toho byla součástí. Už před tím jsem si o ní dost četla, měla jsem doma knížky, učila se Feng-šuej. Tak trochu jsem snila o tom, že bych se mohla sama jednou živit lektorstvím jógy, koučingem a podobně, tak mě to zaujalo a přihlásila jsem se. Nejdřív jen na cvičení jógy s meditacemi.

Říkala jsi, že tě často bolelo v podbřišku a o svých problémech jsi mluvila s Barborou Pláškovou, kolegyní Jaroslava Dobeše alias guru Járy. Co jste probíraly?
Ano, všechno se řešilo přes Barboru, která se účastnila všech veřejných seminářů, kam se hlásil kdokoli z ulice. O Járovi se tam pořád mluvilo a básnilo, ale nikdy tam přítomný nebyl. Ona byla jeho spojení se světem. Celé to fungovalo dost polopaticky. Na lekcích jógy, kde nám předcvičovaly aktuální studentky – lektorky akademie nám pak nabídli možnost účasti na víkendových seminářích, kde jsme měly možnost více rozvíjet a více se učit duchovní praktiky. Všechno to stálo docela dost peněz, ale mně se tehdy dařilo a byla jsem ochotná do vzdělání investovat. Na seminářích jsme se tak nenásilně více sblížily. Tam už se rozdělovalo zrno od plev. Někdo byl hodně zapálený, někdo si připadal při meditování trapně, odpadl, bylo to hned poznat. Tak si mohla Barbora vytipovat případné adeptky pro Járovo „léčení“. Pořád se tam kladl důraz na fyzickou krásu. Pohledově hezké byly na vyšší úrovni a mohly být vyvolené pro nejbližší skupinu osvíceného Járy. O léčení odháčkováním se však na seminářích nikdy nemluvilo. Jen obecně o speciálních léčitelských schopnostech díky osvícení. Když tedy Barbora viděla, že hltám každé slovo, často mě chválila a jednou si mě vzala stranou a zeptala se mě na moje zdravotní problémy. Když jsem jí řekla o svých chronických problémech s močovými cestami, které mě v mládí opravdu hodně trápily, řekla, že jsem opravdu talentovaná a že mi Jára může pomoct, ale že musím přijet na jejich základnu do Zlína.

Co sis v tu chvíli říkala? Věřila jsi hned tomu, že někdo může mít takové léčitelské schopnosti? Co jsi vlastně očekávala? Co sis původně myslela, že se tam bude dít?
Když jsem přijela do Zlína, odvezla mě Bára do jejich domu za městem. Bylo to tam moc krásný, celý nový a luxusní. Rozhodně to nevypadalo jako místo pro nějakou sektu. Spíš jako dobře prosperující solidní podnik. Tam mě na zahradě Barbora zasvětila do celého procesu odháčkování. Řekla mi o energetickém působení milostných partnerů na zdraví a o tom, že se tuto techniku Jára naučil kdesi v Indii nebo tak nějak. Samozřejmě, že jsem nasucho polkla a byla z toho nervózní. Na druhou stranu, ty záněty mě opravdu strašně trápily. Už jsem za sebou měla spoustu léčení antibiotiky, čaji, nemohla jsem nikdy být naboso nebo v průvanu, byla jsem prostě ve fázi, kdy bych udělala skoro cokoli, abych se toho zbavila. A v kombinaci se vším tím divadlem okolo jsem si řekla, že to risknu a zkusím to. Že to prostě bude takový pokus.

Začalo to běžnými lekcemi jógy (ilustrační fotka)

Nepřála sis popisovat ten samotný akt, což chápu a respektuju, ale zajímá mě jak to před tím aktem a po něm probíhalo…
Barbora mi podrobně popsala, co a jak mám během obřadu dělat. Vlastně si vzpomínám, že mi ještě řekla něco jako, snad to Jára pro tebe udělá, jsi bruneta a on má rád hlavně blondýny, ty jsou andělské bytosti. No, takže já se vlastně ještě v duchu modlila, aby to pro mě vůbec udělal! Hlavním pravidlem během celého aktu bylo neotevřít ani jednou oči. Bylo to odůvodněné tím, že když je otevřu a Járu uvidím, vezmu mu tím energii a celé se to nepodaří. Já vím, zní to strašně stupidně, ale já byla tehdy hodně mladá. Ale ne nezletilá. Byla jsem opravdu hodně důvěřivá. Musela jsem se nejdřív vysprchovat, pak si lehnout na lůžko v samostatné zatemněné místnosti a Barbora na mě poskládala krystaly. Ještě mi před tím řekla vizualizaci, kterou jsem si měla během toho představovat. Nějakou růži, která v různých fázích měnila barvy. Brala jsem to opravdu vážně a vlastně jsem byla ráda, že mám mít zavřené oči a tak to celé nevidím. Asi díky tomu, že jsem to brala silně léčitelsky a nijak se u toho neodvázala, po nějaké době to skončilo. Musela jsem počkat až uslyším, že odešel a pak jsem mohla vstát, obléknout se a odejít. Nebo pro mě přišla Barbora, toto si už přesně nepamatuji. Pak mi ještě řekla, co si mám koupit za bylinky a že mi Jára vyrobí speciální koláž s mojí fotkou, kterou si pak vezmu – opět za několik tisíc korun – domů a bude mě léčit. Pak mě odvezla na autobus.

Pomohlo ti to s bolestí podbřišku, se kterou jsi tam původně šla?
Rozhodně mi pomohlo pití těch čajů, kontryhele a měsíčku. Po nějaké době se mi záněty zase vrátily. Jen už nebyly třeba v takové intenzitě, protože jsem už líp věděla, jak na ně. Odháčkování mi ale určitě nepomohlo. Možná jen psychicky.

Rituálem to ale neskončilo, stala ses členkou Poetrie a odjela jsi s nimi na pobyt. Co se dělo dál?
Ano, když jsem byla odháčkovaná, měla jsem právo nastoupit na denní studium akademie. Byly jsme ubytované v bytě a měly jsme přesný denní program, který jsme měly následovat. Součástí toho bylo vstávání v 7, skoro hodinová rozcvička, pak jídlo a pak dopolední i odpolední rozdávání letáků a shánění nových členek. Hlavní část sekty, Jára, Barbora a studentky, které už byly na vyšší úrovni, byly tehdy pryč na zahraniční cestě, což bylo moje velké štěstí. Nesnáším cokoli vnucovat jiným lidem a navíc jsem byla zvyklá být hodně nezávislá. Tenhle dozor a vyplněný čas podle někoho jiného mi vadil. Dřív, než se Barbora s Járou stačili vrátit, jsem „kolej“ opustila s tím, že se vracím domů a jógu si budu studovat skrze Poetrii odtamtud. To už byla trochu lež, aby mě holky nechaly odjet v klidu.

Jak probíhal nábor nových členek? A Jak reagoval guru Jára na odchod jedné ze svých oveček? A bude Julie sledovat vývoj kolem samozvaného léčitele, který byl vrácen do Česka? 
To se dozvíte v rozhovoru, který si můžete přehrát v úvodu článku. Archiv našich rozhovorů najdete v sekci Podcasty, v aplikaci Expres FM a ve své oblíbené podcastové aplikaci. 

Podmínka za znásilnění lahví? O sexualizovaném i domácím násilí, absurdních rozsudcích i šancích na změnu s advokátkou Lucií Hrdou

Karin Šnýdrová / 08. 07. 2022

Vraždil ve jménu sekty: Charles Manson brutálním šílenstvím ukončil éru hippies

Martina Hoblová / 01. 11. 2022
Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM