Zakladatel legendárního hudebního vydavatelství Motown Records, muž, který změnil tvář moderní hudby, se dožívá neuvěřitelných 95 let. Tento hudební vizionář dal světu hvězdy jako Stevie Wonder, Diana Ross, Marvin Gaye nebo Jackson 5.
Narodil se 28. listopadu 1929 v Detroitu a je jedním z nejvýznamnějších hudebních producentů v historii moderní hudby. Berry Gordy stojí za zrodem společnosti Motown Records, která redefinovala hudební průmysl, přinesla na svět desítky ikonických hitů a změnila pohled na afroamerické umělce v mainstreamové kultuře. Jeho příběh je fascinující nejen díky jeho úspěchům, ale také díky jeho přístupu k hudbě a neuvěřitelnému citu pro talenty.
V mládí měl ale docela jiné sny – chtěl být profesionálním boxerem. Jistých úspěchů sice v tomto oboru dosáhl, nakonec se ale rozhodl naplno věnovat hudbě. V roce 1959 si od své rodiny půjčil 800 dolarů a založil v Detroitu společnost Tamla Records, ke které rychle přidal značku Motown. Tak vzniklo doslova hudebním impérium. Berryho vizí bylo vytvářet hudbu, která by oslovila nejen afroamerické publikum, ale i bílé posluchače. Tento přístup mu pomohl vytvořit unikátní zvuk, známý jako Motown Sound, který byl směsí soulu, popu a rhythm’n’blues. Tento zvuk byl charakteristický melodickými basovými linkami, chytlavými refrény a uhlazenou produkcí.
Gordy vytvořil model hudební továrny, kde měl pod kontrolou každý aspekt produkce. Spolupracoval s týmem skladatelů a zaměstnával studijní muzikanty známé jako The Funk Brothers. Ti stáli za většinou hitů Motownu.
Mezi jeho největší objevy patří jedna z nejúspěšnějších dívčích skupin všech dob, The Supremes. V jejich středu vyčnívala Diana Ross, která se stala ikonou nejen hudby, ale i filmu. Byla Berryho objevem nejen po pracovní stránce, ale i v soukromí. Z jejich několik let trvajícího vztahu se dokonce narodila dcera.
V pouhých 11 letech objevil a podepsal smlouvu se zázračným dítětem jménem Stevie Wonder. V Motownu začínal svou kariéru i mladý Michael Jackson jako součást The Jackson 5.
Berry Gordy byl známý svou nekompromisní precizností a smyslem pro detail. Pořádal pravidelná setkání, kde jeho tým musel obhajovat každou píseň, kterou chtěl vydat. Hledal skladby, které by mohly oslovit široké publikum, nikdy nepodceňoval význam vizuální prezentace – od kostýmů až po choreografii. Měl talent na rozpoznání potenciálu a nejenže vybíral výjimečné hlasy, ale také je školil. Motown měl dokonce vlastní takzvanou etiketní školu, kde umělci získávali lekce v chování, mluvě a stylu, aby mohli uspět na mezinárodní scéně. Gordy byl za svůj přístup, který byl primárně zaměřený na komerční úspěch, někdy kritizován s tím, že někteří umělci po jeho boku trpěli nedostatkem tvůrčí svobody.
Pod Gordyho vedením vydal Motown stovky singlů a přes 110 z nich dosáhlo na první příčku žebříčků Billboard. V roce 1988 byl uvedený do Rock’n’rollové síně slávy. Zda své narozeniny bude slavit obklopený svými osmi dětmi a jejich rodinami, nevíme, jisté ale je, že dlouhověkost má v genech. Jeho bratranec, bývalý americký prezident Jimmy Carter se nedávno dožil stovky.