Dopoledne na Expres FM /
Celý playlist
Hudba

Patnáct let bez Krále popu: Své poslední turné startoval v Praze, naštval legendu a zůstává nepřekonatelný

Avatar photo Pavel Kučera
25. 06. 2024

Před 15 lety svět obletěla šokující zpráva. V 50 letech zemřel Král popu Michael Jackson. A to uprostřed příprav na koncertní turné, které slibovalo velký návrat po letech skandálů a soudních tahanic. Zda by to byl comeback vydařený, už fanoušci nezjistili. Pojďme si osobnost vládce historických žebříčků připomenout díky několika zajímavostem z jeho života (i po něm). 

Kylie Minogue chystá dokument: Dlouhý a krvavý boj o práva vyhrál Netflix

Michaela Dočkalová / 14. 06. 2024

Naštvaný McCartney

Nápad na jejich spolupráci se zrodil už v roce 1981, kdy Jackson krátce pobýval v Londýně v domě Paula a Lindy McCartneyových a s oběma se spřátelil. U jedné společné večeře pak Paul Michaelovi ukázal album The Beatles, kde bylo jeho jméno uvedeno coby spoluautora písní. „Toto je způsob, jak vydělat velké peníze. Pokaždé, když někdo nahraje jednu z těchto písní, dostanu zaplaceno. Pokaždé, když někdo tyto písně hraje v rádiu nebo na koncertě, dostanu zaplaceno,“ řekl tehdy slavný Brouk. Jacksona to inspirovalo a hned druhého dne prý začal psát zárodky obou písní, které pak McCartneymu ukázal, společně je dopsali a také nahráli. Zejména Say Say Say byla obrovským hitem, dostala se na první příčku hitparád mnoha zemi včetně USA. Kamarádství mezi oběma muzikanty však byl konec, když se Jackson na McCartneyho doporučení rozhodl investovat do autorských práv na slavné písně a McCartneyho přeplatil v aukci na společnost ATV Music Publishing, která mimo jiné vlastnila i práva na písně The Beatles. Tedy i ty, které napsal McCartney.

Hvězdný host

Nenašli byste dost možná jinou skladbu, ve které Michael Jackson hostuje a ani není uvedený v kreditu. Tento případ má své opodstatnění. V roce 1984 skladbu vydal americký zpěvák Rockwell, vlastním jménem Kennedy William Gordy. Jeho otcem nebyl nikdo menší než Berry Gordy, majitel a zakladatel legendárního vydavatelství Motown, ke kterému se váže začátek Jacksonovy hudební kariéry. V roce 1984 pak Rockwell u Motown, se kterým podepsal smlouvu tajně, aby předešel řečem o nepotismu, vydal své debutové album, na němž je i tato píseň. A stačí vám jediný poslech, aby vám došlo, kdo zpívá refrén. Přesněji řečeno, je to Michael navíc v duetu s bratrem Jermainem. Song se stal celkem dle očekávaní velkým hitem. 

Smlouvu s otcovým vydavatelstvím uzavřel tajně, vokály do jeho paranoidního hitu nazpíval Král popu: Rockwell slaví 60

Michal Plšek / 15. 03. 2024

Nepřekonatelný Thriller

Tohle pro vás asi nebude velké překvapení, protože žádné takové už se v populární hudbě několik dekád neudálo. V roce 1982 vyšlo nejprodávanější album v historii lidstva, Thriller od Michaela Jacksona. Celosvětově se ho od té do by prodalo něco přes 66 milionů kopií (některé zdroje uvádějí i více než sto milionů, ale oficiální statistika se drží certifikovaných prodejů). A toto číslo samozřejmě dále roste. Šesté sólové album Michaela Jacksona obsahuje hity Billie Jean, Beat It, Wanna Be Startin’ Somethin a samozřejmě titulní píseň, ke které vznikl i legendární krátký film (k tomu se dostaneme níže). Pilotním singlem byl právě duet s Paulem McCartneym The Girl Is Mine. Žádné jiné album do té doby (a dlouho poté) nevydalo sedm singlů, které se dostaly do americké Top 10. 

Když jste Král popu, Eddie Van Halen vám nahraje kytaru zadarmo: 40 let hitu Beat It

Pavel Kučera / 14. 02. 2023

Deska Thriller by bez ní byla propadákem: Před 40 lety svět uhranula Billie Jean, bavila i Karla Gotta

Pavel Kučera / 05. 03. 2023

Praha jako centrum dění 

20. června 1995 vyšlo unikátní album HIStory: Past, Present and Future, Book I. To bylo kompilací největších hitů Michaela Jacksona, druhý disk obsahoval plnohodnotné deváté řadové album. Z něj pochází hity jako They Don’t Care About Us, You’re Not Alone nebo duet s mladší sestrou Janet Scream. V září následujícího roku odstartovalo i turné k albu, třetí a poslední turné Krále popu. A odstartovalo v Praze. Na Letné se tyčila Jacksonova obří socha, na koncert dorazilo přes 125 tisíc návštěvníků, což je obdivuhodné číslo i na Michaela Jacksona. Celkem 82 koncertů šňůry přilákalo přes 4,5 milionu fanoušků. Tržby pak činily 165 milionů dolarů. 

Slavný jmenovec 

Je to těžko k uvěření, ale kromě amerického zpěváka jménem Michael Jackson existuje i jeho anglický jmenovec. Konkrétně Michael George Jackson, který – aby se vyhnul záměně se slavnějším kolegou – vystupoval pod jménem Mick Jackson. Největší legrace je, že právě Mick Jackson je jedním z původních autorů písně Blame It On The Boogie z roku 1978. Mick dokonce nazpíval vlastní verzi. Management skupiny The Jacksons skladbu slyšel na hudebním veletrhu Midem v Cannes a rozhodl použít ji do diskografie slavných jmenovců. V době vydání byly úspěšné obě skladby, Mick Jackson byl v britské hitparádě na patnáctém místě a The Jacksons na sedmém. Dnes už je však originální verze prakticky zapomenutá, svět si pamatuje pouze tu od The Jacksons.

Král popu inspiruje dodnes: Michael Jackson by oslavil 65. narozeniny

Pavel Kučera / 29. 08. 2023

Klip podle filmu 

Patrně nejslavnější videoklip všech dob je přímou citací jednoho známého filmu. V případě Thrilleru ze stejnojmenného alba Michaela Jacksona z roku 1982 se jedná o inspiraci slavným horrorem Americký vlkodlak v Londýně, s nímž jen o rok dříve s velkou slávou vstoupil do kin americký režisér John Landis. A jelikož byl Michael Jackson znám tím, že nechodil ke kováříčkovi, když mohl jít přímo ke kováři, oslovil s natáčením svého strašidelného klipu právě Landise. A požádal jej, aby udělal tak trochu vlastní remake svého vlastního díla na Jacksonovu hudbu. Výroba klipu stála půl milionu dolarů, ve svojí době to byla suma dalece přesahující jakékoliv náklady na jeden videoklip. 

Slavní filmaři ve službách hudby: Lars von Trier nechal kapelu vyskočit z letadla, Král popu angažoval legendu

Pavel Kučera / 25. 05. 2023

Nejslavnější boybandy: Pod nadvládou despotického otce vyrostl v The Jackson 5 Král popu

Pavel Kučera / 19. 01. 2024

50 nejlepších alb: Změna přístupu dovedla Michaela Jacksona na vrchol

Redakce / 10. 06. 2022

Jeho doménou jsou písně o lásce, dostal za ně Grammy, Oscara i Zlatý glóbus: Lionel Richie slaví 75. narozeniny

Soňa Pokorná / 19. 06. 2024
Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM