Nejlepší hudba ve městě /
Celý playlist
Hudba

Smlouvu s otcovým vydavatelstvím uzavřel tajně, vokály do jeho paranoidního hitu nazpíval Král popu: Rockwell slaví 60

Avatar photo Michal Plšek
15. 03. 2024

Nenašli byste dost možná jinou skladbu, ve které hostuje Michael Jackson a není uvedený v kreditech. V roce 1984 vydal americký zpěvák Rockwell svůj největší hit Somebody’s Watching Me. Dnes tento one hit wonder slaví šedesátiny.

Kennedy William Gordy na svět přišel 15. dubna 1964. Zpěvákovým otcem není nikdo menší než Berry Gordy, majitel a zakladatel legendárního vydavatelství Motown, matkou pak Margaret Norton. Díky otci má sedm sourozenců, sestra Rhonda Ross Kendrick, nejstarší dítě Diany Ross, je herečkou, bratr Stephen Kendal Gordy hudebníkem, který vystupuje pod pseudonymem Redfoo a ve dvojici LMFAO stvořil pár tanečních hitů. 

Sbohem, kapelo: Na sólovou dráhu vyrazil Peter Gabriel i jeho nástupce v Genesis, Enya nebo Lauryn Hill

Pavel Kučera / 14. 03. 2024

Aby se vyhnul zdání nepotismu,  uzavřel s otcovým labelem smlouvu bez jeho vědomí. Manažeři Motownu navrhli pseudonym Rockwell. V roce 1984 vyšel singl Somebody’s Watching Me, do kterého využil vokály svého kamaráda z dětství, který tou dobou už byl Králem popu, tedy Michaela Jacksona, a jeho bratra Jermaina. Paranoidní píseň byla trefou do černého, v  kanadské, německé, nizozemské, novozélandské, jihoafrické, švédské, švýcarské a domácí americké hitparádě se umístila v Top 5, v Belgii, Francii a Španělsku dokonce dobyla vrchol. 

Z alba pojmenovaného podle největšího hitu vyšly ještě další singly, ale na úspěch už nenavázaly. Do Top 40 pronikl jen Obscene Phone Caller. Rockwell vydal další dvě alba a ukončil svou hudební kariéru. Jeho nadčasový hit v 90. letech vrátil do hry „zpívající pekař“ Dj BoBo. Eurodancová vypalovačka Somebody Dance With Me The vyšplhala na nejvyšší příčku žebříčku v domácím Švýcarsku a Švédsku. Zazněla i v Praze v září 1996, když BoBo předskakoval Králi popu na jeho turné HIStory. Pomyslný kruh se tak uzavřel. 

Král popu inspiruje dodnes: Michael Jackson by oslavil 65. narozeniny

Pavel Kučera / 29. 08. 2023

Princovou hrdinkou byla Joni Mitchel, Björk adoruje Kate Bush a Drake Lil’ Wayna: Oblíbená alba slavných hudebníků

Pavel Kučera / 11. 03. 2024
Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM