Hudba

Sexsymboly 80. let: Modelka, Bondgirl, skvělá zpěvačka a múza, to je Grace Jones

Avatar photo Pavel Kučera
10. 08. 2022

Ikony 80. let, které shlížely ze zdí chlapeckých pokojíků i vnitřních stran dělnických skříněk v tehdejším Československu, měly jedno společné, a to atraktivní vzhled. Výjimkou není ani exotická Grace Jones.  

Původem jamajská modelka, příležitostná herečka a taky zpěvačka Grace Jones je sama o sobě jednou z největších popkulturních ikon celých 80. let. Grace byla jednou z prvních zpěvaček svojí doby, která na pódiu experimentovala s unisexovou módou a obleky spíše pánského střihu, čímž inspirovala svoje kolegyně jako Annie Lennox, Lady Gaga nebo Róisín Murphy. 

Sexsymboly 80. let: Kim Wilde to vzala od punkových rytmů přes střední proud až k zahradničení

Pavel Kučera / 20. 07. 2022

Grace Beverly Jones se narodila na Jamajce 19. května 1948, když byla teenagerka, její rodina se přesunula do USA, konkrétně do města Syracuse ve státě New York. Svou modelingovou kariéru zahájila v New Yorku, poté zazářila i v Paříži, předváděla pro zvučné módní domy jako Yves St. Laurent nebo Kenzo, její ikonická tvář zdobila titulní strany magazínů Elle a Vogue. Pózovala i před objektivy ikonických fotografů v čele s Helmutem Newtonem nebo Guy Bourdinen. 

S hudbou začala koketovat už na konci 70. let, když se stala jednou z hvězd tehdejší slavné newyorské diskotéky Studio 54. Začátkem 80. let pak začala vydávat svá úspěšná alba, přičemž největší zářez bylo její album Slave To The Rhythm z roku 1985, které produkoval slavný Trevor Horn. Grace se začala objevovat i ve filmu, například vedle Arnolda Schwarzeneggera si střihla roli v bijáku Conan Ničitel, vidět jsme ji mohli i v Bondovce vyhlídka na vraždu (1986). V následujících dekádách Grace zpívala například s Lucianem Pavarottim nebo rapperkou Lil’ Kim a dokonce se připravovalo její společné album s rapperem Trickym, které se mělo jmenovat Force Of Nature, ale nakonec bylo jeho natáčení pozastaveno. 

O tom, že je Grace Jones stále relevantní však svědčí to, že ji v roce 2017 do skladby Charger z alba Humanz pozvala virtuální skupina Gorillaz (tedy Damon Albarn). Jen škoda, že v tomto případě nedošlo na klip, to by bylo teprve zajímavé. Rok poté, tedy v roce 2018, se představila na festivalu Colours of Ostrava, během svého vystoupení při každé písni měnila kostýmy a poskytla tak tuzemskému publiku nezaměnitelný zážitek. 

Sexsymboly 80. let: Německou hvězdu Nenu vynesly létající balónky až ke hvězdám

Pavel Kučera / 03. 08. 2022

Sexsymboly 80. let: Nejdříve uspěla v Japonsku, potom Sandra uhranula i Evropu

Pavel Kučera / 27. 07. 2022

Sexsymboly 80. let: Hanbaté fotky odstartovaly hudební kariéru Samanthy Fox, stalkeři ji zahnali do ústraní

Pavel Kučera / 13. 07. 2022

Sexsymboly 80. let: Jak se Sabrina díky vnadám a televizní estrádě stala hudební hvězdou

Pavel Kučera / 06. 07. 2022

Úvodní foto: Profimedia

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM