Nejlepší hudba v metropoli
Celý playlist
Poslouchat online
Nejlepší hudba v metropoli /
Celý playlist
Hudba

Sexsymboly 80. let: Německou hvězdu Nenu vynesly létající balónky až ke hvězdám

Pavel Kučera
03. 08. 2022

V našem seriálu už jsme pomyslně navštívili Itálii, Velkou Británii i Německo, v 80. letech rozdělené železnou oponou. Jeho západní část spolu se Sandrou na světovou hudební scénu poslalo ještě jednu hvězdu, na níž není ani po čtyřiceti letech zapomenuto. Je jí Gabrielle Susanne Kerner, kterou však svět zná pod přezdívkou Nena.

To byl současně název kapely, kterou už na konci 70. založila se svým tehdejším přítelem Rolfem Brendelem. Obrovsky úspěšné bylo už jejich eponymní debutové album z roku 1983, především zásluhou hitu 99 Luftbaloons.

Sexsymboly 80. let: Nejdříve uspěla v Japonsku, potom Sandra uhranula i Evropu

Pavel Kučera / 27. 07. 2022

Právě píseň o devětadevadesáti balóncích je dost možná jediná z Německa pocházející skladba v historii, která se dostala až na druhé místo oficiální americké singlové Billboard Chart (z Rakouska pak ještě lépe uspěl Falco s písní Rock Me Amadeus, ten byl dokonce první). Pozoruhodné je, že tohoto úspěchu v USA dosáhla německy zpívaná originální verze této písně, ačkoliv Nena s kapelou pro světový trh udělala i anglickou verzi 99 Red Baloons, ta však zůstala prakticky bez povšimnutí. Němčina totiž téhle novovlnné vypalovačce velmi sluší a dodává tomu specifický výraz.

Zajímavý je i příběh této písně. Kytarista skupiny Nena Carlo Karges totiž byl v roce 1982 v Západním Berlíně na koncertě The Rolling Stones, během nějž byly vypuštěny do vzduchu velké nafukovací balónky napuštěné heliem. Ty se pomalu vznášely nad obzor a Kargese napadlo, co by se asi stalo, kdyby zalétly nad Východní Berlín, tedy Sovětskou zónu, a jestli by to nespustilo jadernou válku. A přesně o tom text písně vypráví. 

Nena s kapelou vydala celkem pět alb, ale už v roce 1989 se vydala na sólovou dráhu. Pro ni se toho však moc nezměnilo, protože dál vystupovala coby Nena. Od té doby vydala třináct sólových desek a dodnes patří k nejpopulárnějším hudebnicím v Německu. Ostatně její poslední deska Licht z roku 2020 byla v německé hitparádě třetí. A vzhledem k tomu, jak to vypadá v poslední době na jejích koncertech, kde stále hraje i píseň 99 Luftbaloons, je zřejmé, že je stále ve skvělé hudební kondici a se svými písněmi stárne s elegancí a grácií.

Sexsymboly 80. let: Kim Wilde to vzala od punkových rytmů přes střední proud až k zahradničení

Pavel Kučera / 20. 07. 2022

Sexsymboly 80. let: Hanbaté fotky odstartovaly hudební kariéru Samanthy Fox, stalkeři ji zahnali do ústraní

Pavel Kučera / 13. 07. 2022

Sexsymboly 80. let: Jak se Sabrina díky vnadám a televizní estrádě stala hudební hvězdou

Pavel Kučera / 06. 07. 2022

Úvodní foto: Profimedia

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM