Nejlepší hudba ve městě /
Celý playlist
Hudba

Sexsymboly 80. let: Nejdříve uspěla v Japonsku, potom Sandra uhranula i Evropu

Avatar photo Pavel Kučera
27. 07. 2022

Na rozdíl od svých osmdesátkových souputnic Sabriny a Samanthy Fox, o kterých už jsme v našem letním seriálu psali, se Sandra ke zpěvu nedostala přes stránky časopisů a mohla zpívat i oblečená. Přesto se stala idolem tehdejší doby nejen v rodném Německu.  

Letos šedesátiletá zpěvačka Sandra Cretu se narodila v německém Saarbrückenu coby Sandra Ann Lauer a už od dětství prý věděla, že jednou bude slavnou zpěvačkou. Už ve dvanácti letech se zúčastnila lokální pěvecké soutěže, ve které bodovala s písní od Olivie Newton-John. Na této soutěži si jí všiml producent George Roman, který ji začlenil do dívčího disco tria Arabesque, které nijak zvlášť neuspělo v Evropě, zatímco v Japonsku byly dívky skutečnými hvězdami.

Sexsymboly 80. let: Jak se Sabrina díky vnadám a televizní estrádě stala hudební hvězdou

Pavel Kučera / 06. 07. 2022

A právě v Japonsku se Sandra seznámila s producentem Michaelem Cretu, s nímž nakonec odešla na sólovou dráhu a později se za něj i provdala. V polovině pak dvojice začala sázet hity jako (I’ll Never Be) Maria Magdalena a In The Heat Of The Night a evropské hitparády najednou Sandře ležely u nohou. Největším hitem pak byla skladba Everlasting Love (1987), což je samozřejmě coververze skladby anglické skupiny Love Affair z roku 1968. V podání Sandry a z tehdy velmi progresivní synthpopovou produkcí Michaela Cretu se zrodil prakticky nesmrtelný hit, který dodnes nemůže chybět na žádné 80s party. V původní verzi jste jej mohli slyšet například ve filmu Láska nebeská.

Sexsymboly 80. let: Kim Wilde to vzala od punkových rytmů přes střední proud až k zahradničení

Pavel Kučera / 20. 07. 2022

Navzdory začátkům s naprosto banální diskohudbou v triu Arabesque se ale Sandra dočkala i poměrně slušného přijetí hudební kritiky, což platilo hlavně pro její alba z přelomu 80. a 90. let jako Into A Secret Land (1988) a Close To Seven (1992). A když se její manžel Michael Cretu začal věnovat svému projektu Enigma, s nímž začátkem 90. let také sklízel obří úspěchy, Sandra mu úspěch přála a téměř tajně mu do jeho písní nazpívala vokály, ačkoliv nebyla přímo uváděna coby interpretka písně. Zatím poslední desku Sandra vydala v roce 2012, jmenovala se Stay In Touch a zpěvačka s ní pohodlně vystoupila na 20. místo německé prodejní hitparády. Koncertuje však dodnes a v květnu letošního roku ji mohli její čeští fanoušci vidět naživo v Olomouci.

Sexsymboly 80. let: Hanbaté fotky odstartovaly hudební kariéru Samanthy Fox, stalkeři ji zahnali do ústraní

Pavel Kučera / 13. 07. 2022

Druhý život hitů: Zpátky na vrchol díky Stranger Things, Dannyho parťákům nebo Hříšnému tanci

Pavel Kučera / 01. 07. 2022

Úvodní foto: Profimedia

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM