Expres FRESH! /
Celý playlist
Hudba

Král popu inspiruje dodnes: Michael Jackson by oslavil 65. narozeniny

Avatar photo Pavel Kučera
29. 08. 2023

Král popu by se dnes dožil pětašedesáti let, kdyby ovšem v roce 2009 předčasně nezemřel. Jeho vliv na populární hudbu byl obrovský a dodnes je jeho hudební odkaz platný. O hitech Michaela Jacksona bylo napsáno snad vše, a tak vám přinášíme výčet písní jiných interpretů, které jsou Michaelem Jacksonem přímo inspirovány. A dvě malé kuriozity k tomu.

Všechno nejlepší, Princi: Hudební génius by oslavil 65. narozeniny

Pavel Kučera / 07. 06. 2023

Justice – D.A.N.C.E.

V roce 2007 vydala francouzská dvojice Justice svůj singl D.A.N.C.E., který dodnes patří mezi jejich největší hity. A je dobře známo, že tato skladba je velmi silně inspirovaná Michaelem Jacksonem. Kromě toho, že její zvuk a aranže stylově vychází z hudby, jakou Jackson dělal na začátku svojí kariéry, kdy hrál ještě s The Jacksons a Jackson 5, ke zpěvu písně byl angažován dětský sbor, jehož projev měl rovněž evokovat náladu vokálu mladičkého Michaela Jacksona. Ale jde to ještě dál. Text písně je ve velké míře přímo sestaven ze jmen slavných Jacksonových písní. Najdeme tam tedy Beat It, Black Or White, P.Y.T. (Pretty Young Thing), Working Day And Night či ABC. Xavier De Rosnay z  Justice k tomu řekl: „Každý ho miluje. My ho milujeme taky, a tak jsme se rozhodli napsat o něm tuhle skladbu. Říkali jsme si, že by to mohla být zábava.“ Ano, je to zábava i po šestnácti letech od vydání. 

The Weeknd – I Feel It Coming

Fanoušci Michaela Jacksona tvrdí, že už tu nikdy další Jackson nikdy nebude. Což je samozřejmě pravda. Ovšem je také jasné, že trůn Krále popu nezůstane neobsazen nadobro. A o tom, kdo jím je dnes, můžeme dlouho diskutovat. Rozhodně je ale zřejmé, že jedním z horkých adeptů na tento post je Abel Tesfaye alias The Weeknd. Jeho hudba, produkce i zpěv na Jacksona velmi úzce navazují. Mezi fanoušky se dokonce vedou debaty o tom, která Weekndova skladba se Jacksonovi nejvíce podobá. Samozřejmě bychom jich našli celou řadu (stejně jako takových, které jsou inspirovány jinými umělci), ovšem většina z jeho fanoušků se shoduje, že skladba I Feel It Coming ze slavného alba Starboy, kterou natočil ve spolupráci s francouzskou dvojicí Daft Punk, má k Jacksonovi nejblíž. Klidně si ji lze představit na albu Thriller. 

Bruno Mars – 24K Magic

Vedle Weeknda je největším kandidátem na Michaela Jacksona dnešních dnů jeho kolega Bruno Mars. A přestože je v tisku Bruno často označován jako ten, kdo Jacksona kopíruje a snaží se mu přiblížit, ve skutečnosti bychom – na rozdíl od výše zmíněného The Weeknda – nenašli vyloženě skladbu, která by zněla doslova jako něco z Jacksonovy diskografie. Přitom je samozřejmě jasné, že Jackson je pro Bruna Marse jednou z největších hudebních inspirací a srovnání s Králem popu mu rozhodně není nepříjemné. Kdybychom však měli vybrat jednu skladbu od Bruna Marse, kde jsou vlivy Michaela Jacksona (nebo možná spíš Jackson 5) slyšet nejvíce, byla by to asi tato. 

Puding Pani Elvisovej – Majkl Džeksn

Taky na sousedním Slovensku si střihli poctu Králi popu. Dávno, ještě za jeho života. Košická čtveřice Puding Pani Elvisovej, která patří mezi nejpopulárnějších slovenské klubové a festivalové koncertní skupiny, už v roce 2004 na své debutové album s názvem Automati zařadila píseň, která je svéráznou poklonou Michaelu Jacksonovi. Její text totiž neobsahuje nic jiného, než neustále sloganovitě opakované jméno slavného zpěváka, případně doplněné o slova „ubal nám“, to vše podpořené velmi rozjetým tanečním beatem. Není divu, že je tato hudební legrácka dodnes mezi fanoušky skupiny velmi populární. A na jejich koncertech se můžete setkat s publikem trochu nepochopitelně skandujícím „Majkl! Džeksn!“ Nevyvolávají však umělce, ale skladbu tohoto jména. 

Breakbot & Ruckazoid – Fantasy 

I francouzský producent Breakbot (vlastním jménem Jean-Marie Michel Berland), který podobně jako jeho kolegové Justice vydává u slavného pařížského labelu Ed Banger Records, je velkým fanouškem Michaela Jacksona. Velmi zřetelně to prokázal zejména na svém prvním albu Fantasy z roku 2012. Je tu hned několik písní, které v mnoha ohledech trochu znějí jako něco z diskografie Krále popu. Vedle asi největšího hitu alba, skladby Baby I’m Yours, v níž hostuje zpěvák s přezdívkou Irfane, je to pak skladba Fantasy, v níž hostuje jiný Breakbotův kolega s pseudonymem Ruckazoid. Vsadíme se, že kdybychom vám tuto skladbu pustili a řekli, že se jedná o nějakou polozapomenutou skladbu Michaela Jacksona z doby před deskou Off The Wall, možná byste nám i věřili. 

Justin Timberlake – Rock Your Body

Ještě předtím, než na scénu přišli The Weeknd či Bruno Mars, byl tu jiný hudebník, který se pokoušel zastoupit roli Michaela Jacksona na popové scéně. Bývalý zpěvák ‘N Sync Justin Timberlake. Ten v roce 2003 vydal své úspěšné album Justified, které bylo Jacksonovou hudbou velmi silně inspirováno. Justin se dokonce vybičoval k falzetům, čímž Jacksona připomínal o to více. Nejvýraznější inspiraci stylem Krále popu pak vykazuje skladba Rock Your Body. Ta totiž ve skutečnosti byla – spolu s několika dalšími písněmi – trojicí, která produkovala album, tedy Pharrellem Williamsem, Chadem Hugem a samotným Justinem, napsána právě pro Michaela Jacksona. Nabízeli mu ji na jeho album Invincible z roku 2001, ale trochu nepochopitelně odmítl. Justin tedy neváhal, dal ji na své album a proměnil ve zlato.

Král vokalistou

Rockwell – Somebody’s Watching Me 

Tohle je trochu mimo soutěž a vlastně velmi specifická věc. Nenašli byste totiž dost možná jinou skladbu, ve které Michael Jackson hostuje a není uvedený v kreditu. Tento případ má své opodstatnění. V roce 1984 skladbu vydal americký zpěvák Rockwell, vlastním jménem Kennedy William Gordy. Jeho otcem nebyl nikdo menší než Berry Gordy, majitel a zakladatel legendárního vydavatelství Motown, ke kterému se váže začátek Jacksonovy hudební kariéry. V roce 1984 pak Rockwell u Motown (kde jinde) vydal své debutové album, na němž je i tato píseň. A stačí vám jediný poslech, aby vám došlo, kdo zpívá refrén. Přesněji řečeno, je to Michael navíc v duetu s bratrem Jermainem. Song se stal celkem dle očekávaní velkým hitem a dodnes je ke slyšení v rádiích i na osmdesátkových akcích. 

Slavný jmenovec

Mick Jackson – Blame It On The Boogie

I toto je trochu jiná kategorie, ale příběh je to v každém případě rovněž velmi zajímavý. Je to těžko k uvěření, ale kromě amerického zpěváka jménem Michael Jackson existuje i jeho anglický jmenovec. Konkrétně Michael George Jackson, který – aby se vyhnul záměně se slavnějším kolegou – vystupoval pod jménem Mick Jackson. Největší legrace je však to, že právě Mick Jackson je jedním z původních autorů písně Blame It On The Boogie z roku 1978. Mick dokonce nazpíval vlastní verzi. Management skupiny The Jacksons skladbu slyšel na hudebním veletrhu Midem v Cannes a rozhodl použít ji do diskografie slavných jmenovců. V době vydání byly úspěšné obě skladby, Mick Jackson byl v britské hitparádě na patnáctém místě a The Jacksons na sedmém. Dnes už je však originální verze prakticky zapomenutá, svět si pamatuje pouze tu od The Jacksons. A pak je tu samozřejmě česká verze Marie Rottrové s textem Jarka Nohavici!

Svět si připomíná výročí úmrtí Michaela Jacksona: Jeho odkaz však žije dál

Redakce / 25. 06. 2021

50 let hip-hopu: Legendy, díky kterým se žánr ulice dostal na absolutní vrchol

Radek Honc / 23. 08. 2023
Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM