Dopoledne na Expres FM /
Celý playlist
Hudba

Největší hitmakeři: Mark Ronson je v první lize světové pop music od dětství, jeho megahit má 4,5 miliardy přehrání

Avatar photo Pavel Kučera
29. 09. 2022

Londýnský rodák Mark Ronson vyrostl v prostředí první ligy světové pop music a pochopitelně to na něm zanechalo vliv. Možná i díky rodinnému zázemí se sám do první ligy probojoval. 

Markova matka byla hudební manažerka. Poté, co se rozvedla s jeho otcem, začala žít s kytaristou slavné rockové skupiny Foreigner Mickem Jonesem. Dokonce se uvádí, že velký hit I Wanna Know What Love Is pro kapelu napsal právě o svém vztahu s Ronsonovou matkou.

Největší hitmakeři: Bez trojice SAW by přelom 80. a 90. let nebyl stejný, statistiky jsou úctyhodné

Pavel Kučera / 22. 09. 2022

Široký záběr

Celá rodinka se záhy odstěhovala do New Yorku, na Manhattan. A mezi dětskými kamarády malého Marka byl například syn Johna Lennona a Yoko Ono, Sean Lennon. V dospívání ho zajímal hip hop, byl dýdžejem v klubech. Jméno si ale udělal svým širokým záběrem od funku, přes hip hop až po soul a pop. Což ostatně je příznačné i pro jeho pozdější hudební kariéru. 

Trefa do černého

Ronson brzy začal produkovat a spolupracovat s jinými hudebníky, ovšem vše zastřešoval svým jménem. Ať už to byla deska Versions z roku 2007, na níž byly skladby od indierockových skupiny převedené do motown soulu (včetně skladby od britské skupiny The Zutons Valerie, kterou nazpívala Amy Winehouse) nebo jeho druhé album Record Collection o tři roky později, na níž hostují i AMNDR, The Spank Rock, Simon Le Bon z Duran Duran nebo Ghostface Killah. Opravdu velký zářez ale přišel s jeho třetí deskou Uptown Special z roku 2015, na kterou napsal i skladbu Uptown Funk. Tu nazpíval Bruno Mars a je se čtyřmi a půl miliardami přehrání na YouTube mezi desítkou nejúspěšnějších písní všech dob. 

Vynikající cit

Zapomenout však v tomto výčtu nelze ani na album Back To Black, které v roce 2006 produkoval pro Amy Winehouse. A byl to právě vynikající Ronsonův cit pro zvuk šedesátkového motown s autentickým zpěvem Amy, co z desky udělalo hit, jakým je. Je velká škoda, že nevyšly plány na to, aby Ronson a Amy společně napsali titulní melodii k bondovce Die Another Day (tu nakonec nahrála Madonna, na což bychom rádi zapomněli). Zatím posledním albem, které Ronson vydal, je spíše baladicky laděné tři roky staré album Late Night Feelings, na kterém hostovaly například Lykke Li nebo Miley Cyrus. Ronson se na něm vypsal ze svého bolestného rozvodu s herečkou a zpěvačkou Joséphine de La Baume.

Největší hitmakeři: Timbaland se stal světovým producentem (ne)šťastnou náhodou

Pavel Kučera / 15. 09. 2022

Největší hitmakeři: Pharrell Williams má za sebou řadu obřích hitů, ale i kaňku v podobě plagiátu

Pavel Kučera / 08. 09. 2022

Největší hitmakeři: Nejvíc hitů od dob Beatles má Švéd, který z pódia zalezl do studia

Pavel Kučera / 01. 09. 2022

Úvodní foto: Profimedia

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM