Dopoledne na Expres FM /
Celý playlist
Hudba

Největší hitmakeři: Timbaland se stal světovým producentem (ne)šťastnou náhodou

Avatar photo Pavel Kučera
15. 09. 2022

Je docela vtipnou ironií osudu, že dva producenti, kteří pomohli utvářet světový rap a pop posledních dvaceti let, jsou v příbuzenském vztahu. Timothy Zachary Mosley aka Timbaland a Pharrell Williams jsou totiž bratranci. A během svého dospívání se v hudební tvorbě navzájem inspirovali a podporovali. V kapele Surrounded By Idiots dokonce společně rapovali.

Timbaland se k hudbě dostal náhodou. Nešťastnou. Ale pro světový pop vlastně šťastnou. 

Největší hitmakeři: Pharrell Williams má za sebou řadu obřích hitů, ale i kaňku v podobě plagiátu

Pavel Kučera / 08. 09. 2022

(Ne)šťastná náhoda

Timbaland se ale nejprve věnoval djingu, se kterým začal coby čtrnáctiletý. Vlastně za to mohla nešťastná náhoda, kdy byl se svojí rodinou na večeři v restauraci Red Lobster ve Virginii, kde se shodou okolností jeden ze zaměstnanců chlubil kolegům svojí pistolí. Ta byla bohužel ostře nabitá, při manipulaci vystřelila a postřelila právě Timothyho. Byl docela vážně zraněn do pravého ramene, následkem čehož musel strávit devět měsíců na lůžku. Aby nějak zabil čas, začal se věnovat djingu, tehdy si říkal ovšem DJ Tim.

Průlom do mainstreamu

O pár let později mu kolega rapper a producent DeVante Swing vymyslel přezdívku Timbaland, která je inspirována i u nás známou značkou pracovních bot Timberland. Ještě v době dospívání se Timbaland seznámil i s Missy Elliot, která tehdy ještě byla členkou skupiny Sista. Právě pro tuhle skupinu Timbaland poprvé produkoval skladby. Za jeho průlom do mainstreamu je pak jednoznačně možné považovat práci na druhé desce předčasně tragicky zesnulé zpěvačky Aaliyah pojmenované One In A Million z roku 1996. A ačkoliv se jednalo o čistokrovné R’n’B, Timbaland druhou nohou stál pevně v hiphopové kultuře. Už o rok později produkoval celou debutovou sólovku své kámošky Missy Elliott, nazvanou Supa Dupa Fly, na které se začal projevovat jeho charakteristický producentský rukopis. Ten stál na křížení tradičního hiphopu s moderní elektronikou. A bylo z toho první místo v americké hiphopové hitparádě. 

Bohaté portfolio a možný plagiát

Následně Timbaland spolupracoval s hvězdami jako Babyface, Lil’ Kim, Destiny’s Child, Janet Jackson, Jay-Z anebo Nelly Furtado. Za jeho vlajkový hit s nejvíce charakteristickým zvukem je však i po letech považován hit Get Ur Freak On z třetí desky Missy Elliot Miss E… So Addictive z roku 2001. Ani Timbalandovi se nevyhnulo nařčení z kopírování. V roce 2007 byl například obviněn, že skladbu Do It pro Nelly Furtado obšlehl skladbu Acid Jazzed Evening, což je takzvaný chiptune (tedy písnička hraná na osmibitový syntezátor) od finského hudebníka Janneho Sunniho známého jako Tempest.

Největší hitmakeři: Nejvíc hitů od dob Beatles má Švéd, který z pódia zalezl do studia

Pavel Kučera / 01. 09. 2022

Včelařka Beyoncé, hrnčíř Brad Pitt nebo lovkyně žab Paris Hilton: Slavní a jejich bizarní koníčky

Martina Hoblová / 14. 09. 2022

Úvodní foto: Profimedia

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM