Expres Drive /
Celý playlist
Ostatní

Rozvodem k nové desce: Amy Winehouse - Back To Black

Redakce
Jedné z nejtalentovanějších zpěvaček posledních dekád byl inspirací pro natočení zásadního alba toxický vztah s přítelem, který ji přivedl k drogám a následně vyměnil za jednu ze svých bývalých přítelkyň.
17. 08. 2021

Pokud jste snad z druhého alba britské zpěvačky Amy Winehouse z roku 2006 slyšeli pouze singly Rehab nebo You Know I’m No Good, mohli jste snadno získat dojem, že se jedná o vlastně vcelku veselou desku o kalení a věcech odehrávajících se na ose sex, drogy a rock’n’roll. Jenomže název desky se dá vyložit nejen jako “Zpět do černého”, ale v mírné přesmyčce i “Zpět k Blakeovi” (Back To Blake), čímž není myšlen nikdo jiný než Blake Fiedler-Civil. Zásadní muž života zpěvačky, který ji podle mnohých přivedl k tvrdým drogám a tak či onak byl nápomocen jejímu tragickému konci.


10 let bez Amy Winehouse: Písně, kterými si zajistila nesmrtelnost

Vztah Amy a Blakea byl velmi bouřlivý, několikrát se rozešli, a to mimo jiné i proto, že se Blake na čas vrátil ke svojí bývalé. Ona ho však milovala hlubokou, trpitelskou, odevzdanou láskou a po celou dobu toužila po tom, aby se k ní vrátil. Což se ve finále i stalo, je však otázka, zda by pro ni nebylo lepší, kdyby k tomu nedošlo… “Rozloučili jsme se pouze slovy / zemřela jsem stokrát / ty se vracíš k ní / a ja se vracím do černého,” zpívá se v titulní písni alba, zatímco v jejím klipu je Amy skutečně oděna do černého, stejně jako všichni s ní, aby vypravili symbolický pohřeb jejich lásce. Podobné je to s baladou Love Is A Losing Game, ve kterém Amy pěje: “Kéž bych nikdy nezačala hrát / kolik jen zmatku jsme nadělali / a teď je tady poslední políčko filmu / láska je hra, v níž se prohrává.”

Na desce je nejsilnější to, že i když v té doby Amy Winehouse už byla světovou hvězdou první velikosti, kterou milovaly miliony fanoušků, nezdráhala se před veřejnost ve svých písních předstoupit jako žena zlomená žalem a žebrající o lásku jediného muže, který o ni však nestojí. A asi právě tahle opravdovost, s níž Amy do věcí šla, ji nakonec přivedla i k předčasné zkáze.

Hudební chameleon Beck rozchod z nevěrnou ženou přetavil ve skvělou deskuFoto: Profimedia

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM