Nejlepší hudba ve městě /
Celý playlist
Hudba

Největší hitmakeři: Pharrell Williams má za sebou řadu obřích hitů, ale i kaňku v podobě plagiátu

Avatar photo Pavel Kučera
08. 09. 2022

Na světě není moc těch, kteří by lámali rekordy v prodejích jako na běžícím páse. A za posledních pár dekád bychom opravdu vytrvalé hitmakery spočítali na prstech jedné ruky. Jedním z nich je Pharrell Williams. 

Americký hudebník Pharrell Lanscilo Williams, jemuž bude příští rok v dubnu rovných padesát (na které vůbec nevypadá), se na hudebním poli uvedl jako zpěvák, člen skupiny N.E.R.D, ale také jako producent, který významně utvářel zvuk popové hudby první dekády nového milénia.

Jména slavných na všech sloupích: Kde najdeme ulici Justina Biebera, Davida Grohla nebo náměstí Beastie Boys

Radek Honc / 05. 09. 2022

Rostoucí renomé

Svoje začátky si odbyl v hiphopové skupině Surrounded By Idiots, pak ale s Chadem Hugo založil skupinu The Neptunes, která později začala fungovat i jako producentský hub pro jiné hudebníky. Spolupracovat začali s rapovou formací Clipse (ve které tehdy byl i Pusha T), postupně však jejich renomé rostlo a oslovovali je i slavnější rappeři jako Mystikal nebo Jay-Z. Na přelomu milénia pak produkovali dvě alba pro zpěvačku Kelis, a to Kaleidoscope (1999) a Wonderland (2001) a obě povila několik velkých hitů.

43 % amerických playlistů

Pak přišla Britney Spears a její hit I’m A Slave 4 U nebo Justin Timberlake a Rock Your Body. A nebo třeba Gwen Stefani z kapely No Doubt a její hit Hollaback Girl. Zpětně bylo spočítáno, že The Neputnes v první dekádě tohoto století produkovali téměř dvacet procent skladeb hraných v britském rádiu. Jiný průzkum, prováděný v USA pak zjistil, že vyprodukovali přibližně čtyřicet tři procent skladeb, které se hrály v té době v rádiu. Což je dost šílené číslo.

Megahity i plagiát

Pharrell ale brzy začal budovat i svoji vlastní sólovou kariéru. Vydal sice jenom dvě alba, In My Mind (2006) a Girls (2014), ale zapsal se například písní Happy, kterou v roce 2013 složil pro animovaný film Já, padouch 2. Ta se bez nadsázky stala největším hitem toho roku. Pochopitelně si dnes nelze jeho vysoký hlas nespojit i se skladbou Get Lucky, kterou ve stejném nahrál s francouzskou elektronickou dvojící Daft Punk na jejich poslední album Random Access Memories. A do historie vstoupil i jeho „mlaskací“ duet se Snoop Doggem s názvem Drop It Like It’s Hot. Nicméně minimálně jednou byl obviněn, že jeho nápady nejsou úplně původní a bez dovolení si půjčuje od jiných. Nejvýrazněji se to stalo v případě kontroverzní skladby Blurred Lines, kterou napsal pro zpěváka Robina Thickeho, sám v ní hostoval společně s rapperem T.I. Ta totiž byla – a soud tomu dal za pravdu – dost zřejmou vykrádačkou skladby  Got To Give Up z roku 1977 od Marvina Gaye. Zatím poslední skladbou, pod níž je Pharrell coby producent podepsán, je skladba Apeshit od skupiny The Carters, kterou netvoří nikdo jiný než manželský pár Jay-Z a Beyoncé.

Největší hitmakeři: Nejvíc hitů od dob Beatles má Švéd, který z pódia zalezl do studia

Pavel Kučera / 01. 09. 2022

Velká hudební loupež

Redakce / 30. 01. 2021

Úvodní foto: Profimedia

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM