Nejlepší hudba ve městě /
Celý playlist
Hudba

Expres Top: Rudimental už jsou jen tři, ale energie mají pořád na rozdávání

Avatar photo Václav Mašinda
28. 05. 2023
Nechce se vám číst? Článek si můžete i poslechnout

Letošní Expres Top je to pro vás už po jednadvacáté. Kdo ale jako vítěz, čili interpret nejhranější skladby Expres FM, bude brát vše, se dozvíme až v samotném závěru. V první půlce vás tradičně seznámíme s novou hudbou, kterou jsme ve středu nahodili do našeho playlistu.

Neděle
17:00 – 18:00
Expres TOP
10 nejhranějších songů Expres FM + 5 novinek.
Václav Mašinda

Novinka: Blur – The Narcissist

Když přišla ta zpráva, že jsou nazpět, zaplesalo srdce nejednoho fanouška britpopu. Blur už loni v listopadu oznámili, že udělají pár koncertů na festivalech, ale už za pár dní také ve Wembley. A navíc 18. května 2023, den předcházející jejich prvnímu plnému živému vystoupení po 8 letech, Damon Albarn a spol. oznámili nové album The Ballad Of Darren , které vyjde 21. července. S oznámením rovnou vydali i pilotní singl The Narcissist.

Nová hudba: Blur překvapili fanoušky, oznámili vydání alba a rovnou nabídli ochutnávku

Radek Bureš / 24. 05. 2023

10. Tea Sofia – Whoa

Zpěvačka se srbsko-litevskými kořeny Tea Sofia z rodné Prahy vyráží na své občasné koncerty. A možná (i když to zatím nepřiznala) sní o celém albu. Zatím jde cestou jednotlivých singlů. Ten nejčerstvější se jmenuje Whoa.

Tea Sofia: Dělám spíš odlehčující hudbu, ale neříkám, že zas nespadnu do nějakých úzkostí

Vladimír Pavlík / 05. 04. 2023

Novinka: Overmono – Good Lies

Druhá nová hudba je od bratrské dvojice djs, kteří se mohli klidně jmenovat Truss a Tessela. Přičemž jeden hrál tvrdé techno a druhý drum’n’bass. Oba pánové se nakonec dohodli na názvu Overmono. To se stalo před osmi lety. V roce 2021 obdrželi od časopisu DJ Mag ocenění za nejlepší živé vystoupení roku ve Velké Británii. V posledních měsících se zavřeli do studia a vytvořili debutové album Good Lies. Titulní song je dnes druhou novinkou.

9. DMA’s – Fading Like A Picture

Australští DMA’s toužili po zvuku britské kapely, až jej nakonec vyladili jako předskokani Liama Gallaghera, Kooks, Kasabian nebo Richarda Ashcrofta. Tam nasáli inspiraci na svou poslední desku How Many Dreams? Song Fading Like A Picture je jedním z jeho singlů.  

Novinka: Jazzy – Giving Me

Dalším novým titulem v našem playlistu je irsko-jamajská zpěvačka Jazzy. Ta za svoji hudební kariéru už nespočetněkrát poděkovala ředitelce školy, kam chodila. Ta totiž zařídila, aby se do školy dokoupilo na 30 houslí a děti na ně mohly bezplatně docházet. Housle nakonec odstartovaly její hudební dráhu. Její přítel byl velký kamarád s djem Bissetem z dua Belters Only. Ten když slyšel Jazzy zpívat, vyprodukovali song Make Me Feel Good. Ovšem nyní je už sama za sebe jako a má debutový song Giving Me.

8. Hooverphonic – Mysterious 

Belgičtí Hooverphonic své první album nahráli už v roce 1996. Od té doby měli ještě dalších deset záznamů ve své diskografii. A schyluje se k dvanáctému albu, ze kterého nabídli i singl Mysterious. Naživo si je můžete vychutnat v polovině června v pražských Ledárnách Braník.

Novinka: Tom Grennan – How Does It Feel

Zpěvák a vokalista Tom Grennan s hudbou začal poměrně pozdě. Studoval herectví a na kytaru to začal zkoušet až v osmnácti. Klidně mohl být fotbalistou, ale pak ho objevili Chase and Status do singlu All Goes Wrong. Se psaním svého třetího alba začal prakticky hned, co vydal své druhé. Tedy v roce 2021. Do měsíce se tedy dočkáme třetí desky nazvané What Ifs & Maybes. Z ní už je venku celkem pět singlů, ten poslední se jmenuje How Does It Feel. 

7. Depeche Mode – Wagging Tongue

Zní to sice zvláštně, ale Depeche Mode už jsou jen duo. A Dave Gahan s Martinem Gorem už jsou na svém turné, na cestě z Maďarska do Polska si udělají zastávku v pražských Letňanech. K singlu Wagging Tongues tuto středu vyšel videoklip. 

Novinka: Róisín Murphy – The Universe

Poslední novinkou je „disco femme fatale“ Róisín Murphy. Příští týden slaví kulatiny a pomalu se chystá na svoji šestou desku Hit Parade. Tu připravuje s německým djem a producentem Koze, světlo světa spatří osmého září. Po singlu Cool Cool je tu další s názvem The Universe.

6. Harry Styles – Satellite

Harry Styles byl vyhlášen nejbohatším hudebníkem do 30 let ve Spojeném království, jeho čisté jmění se odhaduje na 100 milionů liber. K tomu mu dopomohlo i poslední album Harry’s House. To bylo jedničkou v Brit Awards i na Grammy. Až je s podivem, že Satellite je teprve čtvrtým oficiálním singlem z desky. 

Za co utrácí Harry Styles? Čtěte v našem článku!

5. Labrinth & Billie Eilish – Never Felt So Alone

Skladba, na které tak trochu tajně spolupracovala s Labrinthem i hvězdná Billie Eilish, byla původně součástí série Euphorie na HBO. Ale fanoušci si vynutili, aby vyšla jako singl a vznikl i klip. Nakonec se Billie Eilish i odtajnila a ve videu k Never Felt So Alone si zahrála. 

4. Foo Fighters – Rescued

Foo Fighters šli konečně s pravdou ven a prozradili, kdo je jejich oficiálním bubeníkem po zesnulém Tayloru Hawkinsovi. Stal se jím Josh Freese, který je považován za nejlepšího bubeníka světa. Hlídal záda Guns N’ Roses, Weezer, Nine Inch Nails, Stingovi a je za nemalý peníz nájemným bubeníkem pro další světové hvězdy, hudebníky a producenty. Příští pátek vyjde Foo Fighters jedenácté album, singl Rescued ho bude otevírat. 

3. Romy – Enjoy Your Life

Kapela The xx má pár měsíců pauzu a všichni členové se věnují svým sólovým projektům. Romy jde taneční cestou, jak dokazuje další singl Enjoy Your Life. Produkce se ujal hvězdný trojlístek Fred Again, Jamie xx a Stuart Price. 

2. Noel Gallagher’s High Flying Birds – Council Skies

Kapela Noel Gallagher’s High Flying Birds nese název svého zakladatele a frontmana od rozpadu Oasis, tedy od roku 2010. Čtvrtá řadová deska Council Skies vyjde už v pátek. Kapela na ní pracovala s Paulem Stacym, kterého si Noel přetáhl z Oasis na svou stranu.

Bonus: Kito & GrimesAI – Cold Touch

Bonusový song má dnes na svědomí umělá inteligence. První oficiální singl, který vznikl prostřednictvím AI a hlasu zpěvačky Grimes. Ale vše je ještě trochu složitější. Zpěvačka Grimes jako první poskytla svůj hlas přes aplikaci Grimes Elf.Tech. Toho se chytil australský dj Kite, toho času rezidenčně umístěný v LA. Za mikrofon pozval skotskou vokalistku Ninu Nesbitt, jejíž hlas byl změněn právě na hlas Grimes. A protože vznikla skladba tímto způsobem, může být jako host označena jen GrimesAI. 

Rozpoznáte dílo umělé inteligence od opravdových hudebníků? Otestujte se

1. Rudimental & Charlotte Plank & Vibe Chemistry – Dancing Is Healing

Když dnešní jednička začínala před deseti lety natáčet své album, přišli do studia John Newman, Becky Hill, Alex Clare, Ella Eyre nebo Emeli Snadé. A byla z toho nejlepší deska jejich kariéry. Bavíme se o desce Home skupiny Rudimental. Zatímco tehdy jádro Rudimental tvořila čtveřice Amir Amor, Piers Aggett, Kesi Dryden a dj Locksmith, po loňském říjnu fungují už bez Amira, který skupinu z blíže nespecifikovaných důvodů opustil. Zbylá trojice si desáté výročí desky Home letos připomíná několika koncerty a zlatou vinylovou edicí desky včetně remixů. Ale nezanedbávají ani novou hudbu, jejich počin Dancing Is Healing je dalším příslibem skvělé ostrovní hudby. Hosty tentokrát jsou Charlotte Plank a Vibe Chemistry. 

Slavní filmaři ve službách hudby: Lars von Trier nechal kapelu vyskočit z letadla, Král popu angažoval legendu

Pavel Kučera / 25. 05. 2023

Nejlepší kytaristi: Kariéru Steve Ray Vaughana utnula tragédie, John Frusciante je pro Red Hot Chili Peppers rozdílovým hráčem

Pavel Kučera / 23. 05. 2023

Úvodní foto: archiv Rudimental 

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM