Dopoledne na Expres FM /
Celý playlist
Ostatní

Nejlepší kytaristi: Kariéru Steve Ray Vaughana utnula tragédie, John Frusciante je pro Red Hot Chili Peppers rozdílovým hráčem

Avatar photo Pavel Kučera
23. 05. 2023

Kytarových titánů je podstatně více, než nám ukazoval první článek. Tady přinášíme další várku chlápků, kteří společně utvářeli podobu toho, co si představujeme pod pojmem mistr rockové kytary.

Jimi Hendrix: Deset hudebních důkazů, že byl nejlepším kytaristou historie

Pavel Kučera / 09. 05. 2023

Jeff Beck 

Začátkem letošního roku zesnulý Jeff Beck je považován za jednoho z nejvýznamnějších a nejvlivnějších kytaristů všech dob. A v jeho případě se na tom neshodují jen rockoví fanoušci, ale také samotní slavní kytaristi. Ostatně za jeden ze svých životních kytarových vzorů ho označuje i Michal Pavlíček (na české kytarové titány se podíváme zase příště). Beck, který se narodil 24. června 1944 v britském Wallingtonu, se plynule pohyboval mezi různými žánry, včetně rocku, blues, jazzu, fusion a experimentální hudby. Byl známý svou schopností vyjádřit prostřednictvím hry na kytaru širokou škálu emocí a zvuků, jeho hra na kytaru byla současně inovativní a technicky vynikající.

Svoji kariéru začal jako člen skupiny The Yardbirds spolu s dalšími významnými kytaristy, jako byli Eric Clapton a Jimmy Page. A jeho tvůrčí energie a nekonvenční přístup k hraní na kytaru mu brzy vynesly značnou popularitu. Jeho sólové práce jsou inovativní a experimentální, často v nich kombinoval různé hudební styly a techniky, což ho od ostatních kytaristů odlišuje. Mezi jeho nejslavnější skladby patří instrumentální skladba Cause We’ve Ended As Lovers z roku 1975, která se stala jedním z jeho největších hitů. Další jeho známou skladbou je například Beck’s Bolero z roku 1967, která je považována za jednu z jeho nejvýznamnějších nahrávek. Jeff Beck byl oceněn mnoha cenami a je uznáván jako jedna z největších kytarových legend. Jeho vliv na další generace kytaristů je nepopiratelný a jeho hudba stále inspiruje mnoho hudebníků po celém světě.

Joe Satriani 

Letos šestašedesátiletý Joe Satriani (narodil se 15. července 1956 v New Yorku) je známý je svým virtuózním a expresivním stylem hry na kytaru, který zahrnuje rychlost a preciznost. Je ale také vynikající skladatel, jehož hudba kombinuje různé žánry, včetně rocku, metalu, jazzu a fusion. Složil mnoho instrumentálních skladeb, ve kterých kytara hraje hlavní roli. Satriani je navíc uznáván také jako výborný pedagog, jehož kytarové lekce a instruktážní materiály jsou vyhledávané po celém světě. Jednou z jeho nejslavnějších skladeb je Surfing With The Alien z roku 1987. Tato skladba je ikonická pro své rychlé tempo a výjimečné kytarové sólo. Tahle skladba je zosobněnou kombinací energického rocku s technickou brilancí a stala se jednou z nejuznávanějších instrumentálních rockových skladeb všech dob. Jeho dalšími populárními skladbami jsou například Always With Me, Always With You, Satch Boogie a Flying In A Blue Dream.

 

Stevie Ray Vaughan 

Stevie Ray Vaughan je považován za jednoho z nejvýznamnějších a nejvlivnějších kytaristů v historii bluesové hudby. A to přesto, že tragicky zemřel jako ještě velmi mladý při havárii helikoptéry v roce 1990, když mu bylo pouhých pětatřicet let (narodil se 3. října 1954). Stevie Ray byl známý svým intenzivním a expresivním stylem hry na kytaru. Jeho hra byla plná vášně, energie a technického mistrovství. Současně ovládal a využíval řadu různých a technik hry na kytaru, včetně rychlých sól, vibrata, bendů a používání wah-wah pedálu. Byl ale také skvělým zpěvákem a jeho silný hlas dodával jeho hudbě další rozměr.

Jednou z nejslavnějších skladeb Stevieho Raye Vaughana je Texas Flood z roku 1983, která jej představuje jako znamenitého kytaristu s ohromujícími sóly a výrazným hlasem. Texas Flood je vyzdvihována také jaké ukázka schopnosti kombinovat technické dovednosti s emotivním přednesem a stala se ikonickou skladbou v jeho repertoáru. Jeho dalšími populárními skladbami jsou například Pride And Joy, Cold Shot, cover Hendrixovy Little Wing nebo The Sky Is Crying. Jeho alba Texas Flood z roku 1983 a Couldn’t Stand The Weather z roku 1984 patří mezi nejvýznamnější bluesová alba historie.

Jack White 

Vlastně dost podobným „zázračným dítětem“, jakým byl v 80. letech Vaughan, je v naší generaci Jack White. Americký kytarista, zpěvák, skladatel a producent (narozen 9. července 1975), známý původně jako člen dua The White Stripes, nyní však už dlouhodobě působící na vlastní pěst či v projektu The Raconteurs. Jeho hra na kytaru je silně ovlivněna tradiční bluesovou a rockovou hudbou, ale současně je schopen tyto vlivy jednoznačně usazovat do hudební přítomnosti. Vyznačuje se hravým a inventivním přístupem k hraní na kytaru, často experimentuje s různými efekty a nekonvenčními technikami.

Jeho nejslavnější skladbou je dodnes patrně hit The White Stripes Seven Nation Army z roku 2003. Ta je známá pro svůj jednoduchý, ale neuvěřitelně chytlavý kytarový riff, který se stal ikonickým po celém světě. Mezi jeho další mistrovské kousky pak patří skladby jako Fell In Love With A Girl, Icky Thump, Lazaretto nebo Love Interruption. Jeho hudba je často plná energie, strhujících riffů a autentického výrazu. Jack White je známý pro svou tvůrčí rozmanitost a schopnost spojovat různé hudební styly do jedinečného zvuku. Jeho vliv na moderní rockovou hudbu je nepopiratelný a jeho tvorba ho řadí mezi jedny z nejvýraznějších hudebních osobností současnosti.

John Frusciante

Když jsme u těch „zázračných dětí“, tento chlapík by rozhodně neměl zapadnout. John Frusciante je  nejvíce známý coby kytarista kalifornské kapely Red Hot Chili Peppers. Když to vezmeme kolem a kolem, ta nejlepší alba této skupiny jsou jednoznačně ta, na kterých hraje. Ta, na nichž absentuje, by v mnoha případech vlastně ani nemusela vzniknout. Takhle jednoduché to skutečně je. John Frusciante (narozen 5. března 1970) je pozoruhodný a výjimečný díky své schopnosti kombinovat různé žánry, včetně rocku, popu, funku, punku, psychedelie nebo alternativní hudby. Jeho hra je technicky náročná, ale zároveň plná emocí a melodií. Často používá různé efekty a experimentuje s různými zvuky, což přispívá k jeho unikátnímu zvuku.

Jednou z nejslavnějších skladeb zůstává Under The Bridge z roku 1991, kterou nahrál se svou domovskou kapelou. Ta je ikonická pro svoji melancholickou atmosféru a kytarové sólo, které představuje kytaristovu schopnost vyjádřit skrze kytarovou hru hluboké emoce. Under The Bridge se ostatně stala jedním z největších hitů kapely a jednou z nejznámějších rockových skladeb 90. let. Ale i další z největších hitů kapely jsou ty, které Frusciante pozlatil svojí hrou na kytaru. Například Californication, Scar Tissue, Dani California a samozřejmě Give It Away. Ty ukazují jeho schopnost skládat chytlavé kytarové motivy, vytvářet energické riffy a přispívat k celkovému zvuku a stylu kapely. Kromě hraní s Red Hot Chili Peppers má ale Frusciante také bohatou sólovou kariéru, ve které se věnuje experimentální hudbě . Jeho sólová alba, jako například The Empyrean a Curtains, jsou ceněna pro svou originalitu a hudební rozmanitost, ačkoliv v komerčním úspěchu se s deskami Red Hotů nemohou měřit. Ale ani to není jejich smyslem.

Mark Knopfler 

Tento rodák z Glasgow svým vzhledem nikdy příliš nevynikal, ostatně asi proto začal nosit onu slavnou froté čelenku, která se v 80. letech stala jeho poznávacím znamením. Čím však jednoznačně vyniká, je jeho bravurní hra na kytaru. Mark Knopfler se narodil 12. srpna 1949 a je samozřejmě zakládajícím členem a frontmanem skupiny Dire Straits. Proslavil se nezaměnitelným zvukem plným dynamiky, preciznosti a emocí. Je také známý svou schopností vytvářet bohaté a texturované kytarové party, které odrážejí jeho virtuozitu a hudební vypravěčství.

Jednou z jeho nejslavnějších písní je Sultans Of Swing z roku 1978, která se stala ikonickým hitem skupiny Dire Straits. Známá je pro své jedinečné kytarový intro a silný melodický refrén. Skladba se stala obrovským hitem a získala uznání jak u kritiků, tak u posluchačů. Dalšími populárními skladbami Marka Knopflera jsou například Money For Nothing (ve které zpíval i Sting), Brothers In Arms nebo Romeo And Juliet. Jeho sólová kariéra také přinesla úspěšné skladby, včetně What It Is, Sailing To Philadelphia a Boom, Like That. Knopfler je uznávaný jako jeden z nejlepších kytaristů své generace. Jeho hudební styl a schopnost vyprávět příběhy skrze hudební nástroj ho řadí mezi legendy žánru.

Nejlepší kytaristi: Slash vyrůstal mezi hvězdami, Eddie Van Halen zběhl od piana, Brian May nástroj vyrobil s otcem

Pavel Kučera / 16. 05. 2023

Hej mistři basů: Nejlepší baskytaristi – od Paula McCartneyho po Fleu z Red Hot Chilli Peppers

Pavel Kučera / 04. 07. 2022

Autor je hudební publicista 
Úvodní foto: Warner Music

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM