Nejlepší hudba ve městě /
Celý playlist
Hudba

Bojuje za duševní zdraví, dá na rady zkušenějších kolegů a už není klukem z umělé skupiny: Harry Styles slaví třicetiny

Avatar photo Pavel Kučera
01. 02. 2024
Nechce se vám číst? Článek si můžete i poslechnout

Už i tenhle klučík, který proslul coby člen boybandu One Direction, aby se záhy stal jedním z největších popových titánů svojí generace, slaví třicítku. Za svoji kariéru však stihl vyprodukovat slušnou řádku hitů. Připomeňme si sedm těch nejzásadnějších.

Hudbu k Šíleně smutné princezně složil už jako teenager: Jan Hammer má doma i Grammy za seriál Miami Vice

Václav Šilpoch / 25. 01. 2024

Watermelon Sugar (2019)

Tahle skladba byla součástí Harryho druhého sólového alba s názvem Fine Line. Napsal ji společně hned s několika dalšími spoluautory včetně Mitche Rowlanda, Tylera Johnsona a Thomase Hulla. Pokud byste si náhodou hodlali lámat hlavu, co Harry tím „melounovým cukrem“, o němž zpívá, vlastně myslí, nedumejte dlouho. Je to samozřejmě metafora pro sex, konkrétně pro cunnilingus a také pro ženský orgasmus. Ostatně v několika rozhovorech to potvrdil sám Harry. Písnička ale zabodovala spíš svým uvolněným retrofeelem s náladou soulu 70. let a samozřejmě také svým lehce erotickým videem, které se hemží modelkami v plavkách, povalujících se na pláži a pojídajících se svůdným výrazem melouny (a nějaké to ovoce). Skladba dosáhla až na vrchol americké Billboard Hot 100 i britské singlové hitparády. 

Sign Of The Times (2017)

Pozor, nezaměňovat s písní od hudebníka Prince, která je opatřena téměř stejným titulem (jen se trochu jinak píše). Touhle skladbou v roce 2017 Harry vstoupil na sólovou dráhu, jedná se totiž o první singl jeho první desky. Zvěsti o tom, že Harry usiluje o sólovou kariéru se šířily už od roku 2015, kdy si kapela One Direction naordinovala časově neomezenou pauzu. Už v té době se proslýchalo, že se Harry hodlá věnovat o dost jinému žánru, než komerčnímu popu, jaký hráli One Direction. A prosakovaly zvěsti, že jeho sólový materiál čerpá inspiraci z hudebníků jako David Bowie nebo Queen. Že to nebyly plané řeči, ukázal už právě singl Sing Of The Times, což byl velmi vyzrálý poprock, se kterým by Harry dost možná uspěl i v kterékoliv jiné dekádě. Ostatně, skladba dosáhla na vrchol anglické hitparády a časopis The Rolling Stone skladbu v roce 2021 zařadil mezi 500 nejlepších písní všech dob.

As It Was (2022)

Rozhodně největším hitem z Harryho třetí desky, která vyšla pod názvem Harry’s House, je tato skladba s výrazným klávesovým riffem a opravdu velmi silným refrénem. Písnička, která je v textu vlastně docela klasickou „rozchodovkou“, je podle Harryho inspirována zvukem Depeche Mode, ale i skupiny A-ha v 80. letech. Při její produkci se však Harryho inspiroval i z písní kanadského hudebníka The Weeknda. Chytlavá skladba se objevila v řadě anket o nejlepší píseň roku 2022, včetně Pitchforku, NME nebo Guardianu. Videoklip byl točen na několika lokacích v Londýně, mimo jiné ve slavném brutalistickém rezidenčním komplexu Barbican Centre.

Nejslavnější boybandy: Pod nadvládou despotického otce vyrostl v The Jackson 5 Král popu

Pavel Kučera / 19. 01. 2024

Adore You (2019)

I toto je skladba, která vyšla na Harryho druhém albu Fine Line. A svojí inspirací ve zvuku popu 70. a 80. let si vysloužila přirovnání ke kapele The 1975, Justinu Timberlakeovi nebo tvorbě producenta Marka Ronsona. I na téhle skladbě se podílelo hned několik autorů, včetně americké skladatelky Amy Allen a Harryho samotného. Později prozradil, že celá vznikla velmi rychle a organicky v náhlém návalu týmové inspirace. Adore You je klasická píseň o náhlému propadnutí lásce k někomu, koho jste právě potkali. A několik ocenění získal i nápaditý klip, který k písni natočil americký režisér Dave Meyers.

Lights Up (2019)

Tahle zajímavá skladba s elegantním retro nádechem vznikla jako výsledek spolupráce mezi Harrym Stylesem a spoluautory Thomasem Hullem a Tylerem Johnsonem. Harry, který je v klipu mimo jiné v již tradičním obležení zástupem polonahých modelů a modelek, co se o něj otírají, tuto skladbu využil ke svojí osvětové kampani za duševní zdraví, do nějž se zapojil v rámci Světového dne duševního zdraví, připadajícího na 10. října. Promo kampaň ke skladbě byla totiž spuštěna přesně v tento den.

Falling (2019)

Jako správný popový srdcerváč musí mít Harry ve svém repertoáru pochopitelně i pianové balady a Falling je jednou z nich. Harry ji napsal společně se svým dlouholetým spolupracovníkem Thomasem Hullem, který používá také umělecké jméno Kid Harpoon. A přestože vznikla už při práci na jeho sólovém debutu, nakonec se objevila až na druhém albu Fine Line. Píseň je inspirovaná rozchodem, jímž Harry v té době procházel. A byl to právě Hull, kdo ho přiměl, aby svoje pocity vepsal do písně. „Harry v sobě má takovou nadčasovou moudrost, která přesahuje jeho skutečný věk. V té době procházel rozchodem, což na něj mělo velký dopad. A já mu pořád říkal: Nejlepší způsob, jak se s tím vypořádat, je vložit to do písní, které zrovna píšeš.“ Rada se vyplatila a singl se v Anglii i USA stal trojnásobně platinovým.

Late Night Talking (2022)

I tato skladba pochází z jeho zatím posledního alba Harry’s House. Hlavní roli v jejím klipu, samozřejmě vedle Harryho samotného, hrají různé postele, v nichž se Harry objevuje sám, ale i s celou řadou dalších lidí. Čímž klip tak trochu naplňuje slavný výrok Brigitte Bardot o tom, že svět je jednou velkou postelí, ve které se nakonec všichni potkáme. První místo anglické singlové hitparády skladbě jen velmi těsně uniklo, setkala se však s velkým ohlasem na festivalu Coachella 2022, kde ji Harry poprvé představil publiku.

Kolik vydělává Harry Styles: Miliony za hudbu, film a reklamu umí rychle utrácet, ale myslí i ukrajinské uprchlíky

Michaela Dočkalová / 15. 03. 2023

Prý nadbíhají gayům: Harry Styles, Jordan Haj a další celebrity sklízejí kritiku za queerbaiting

Iva Růžičková / 30. 08. 2022

Už není klukem z boybandu, dává vale popovým hitům a chodí s krásnou Třináctkou: V Praze dnes zazpívá Harry Styles

Kristýna Ševčíková / 15. 07. 2022

Nejpopulárnější písně z TikToku: Zatancujte si na Harryho Stylese, Gayle i Justina Biebera

Karin Šnýdrová / 06. 06. 2022
Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM