Ranní klub /
Celý playlist
VIP

Ženatý se závazky po 35 letech: Z Ala je bojovník jiu-jitsu, Kelly po rakovině bojuje s roztroušenou sklerózou a Peggy je potřetí vdaná

Denisa Grofová
14. 11. 2022

Al Bunda, hlavní postava amerického sitcomu Ženatý se závazky, býval jako hráč amerického fotbalu hvězdou střední školy. Dnes je z něho dospělý muž, který se živí jako prodavač bot a čelí denním strastem běžného amerického občana. Jeho žena Peggy, pro kterou je charakteristická zrzavá hříva, zvláštní chůze, oblékání ve stylu 60. let a ne příliš bystrá mysl, mu jeho život příliš neulehčuje. Její životní náplní je sledování televize, občas si všimne, že má vlastně dvě děti. Dcera Kelly je atraktivní a oblíbená blondýnka, zato syn Bud je nepopulární puberťák zoufale toužící po ženské náruči. Naprostým protikladem jsou bohatí sousedé, Steve a Marcy, kteří si žijí v luxusu a nic pro ně není problém.

Tento sitcom vznikl jako parodie na rodinné seriály jako jsou třeba i u nás populární Krok za krokem nebo Plný dům. Vysílal se dlouhých deset let (1987–1997) a odvysíláno bylo 262 epizod. Byl také prvním seriálem, který běžel v hlavním vysílacím čase na Fox Network. Titulní píseň Love And Marriage nazpíval oscarový herec a několikanásobný držitel ceny Grammy Frank Sinatra. Letos uplynulo od vysílání prvního dílu již neuvěřitelných 35 letech. Pojďte se tedy dnes s námi podívat na to, co osud připravil hlavním protagonistům tohoto i v Česku divácky velmi oblíbeného seriálu.

Pobřežní hlídka tehdy a dnes: Kdo má za sebou hanbatá videa, kdo to nezvládl s alkoholem a koho byste nepoznali

Denisa Grofová / 25. 10. 2022

Ed O’Neill (Al Bunda)

Představitel největšího podpantofláka na světě započal svoji hereckou kariéru v roce 1972 ve filmu Vysvobození, kde však řekl jen jednu jedinou větu. V roce 1987 byl vybrán právě do sitcomu Ženatý se závazky, kde se jako jediný objevil ve všech 260 epizodách a stal se ve hvězdou. Objevil se v desítkách filmů (například Labyrint lží nebo Šťastná čísla) a dalších seriálech. Za seriál Taková moderní rodinka dokonce získal několik televizních cen. Prosadil se také v dabingu ve filmech jako třeba Hledá se Dory nebo Raubíř Ralf. I v současnosti je Ed úspěšným hercem a ve volných chvílích se věnuje bojovému umění jiu-jitsu. Od roku 1986 je ženatý s Catherine Rusoff a mají dvě dcery. Když se Ed O’Neill dozvěděl o konci sitcomu, navrhoval natočit epizodu, ve které by Bundovi vyhráli v loterii a během oslav by zahynuli při tornádu, což by přesně vystihovalo celý jejich život. Když se jim začalo jen malinko dařit, tak hned přišla nějaká rána osudu, co jim vše pokazila.

Katey Sagal (Peggy Bundová)

O Katey se dá s jistotou říct, že byla hvězdou jedné role, kterou si ale užívala dlouho. Vzhled Peggy coby ženy v domácnosti 60. let si vymyslela přímo její představitelka, která takto stylizovaná a s parukou přišla na konkurz. V roce 2011 Katey vyhrála Zlatý Globus jako nejlepší dramatická herečka v seriálu Zákon gangu. Řadu let také dabovala postavu Leely v kresleném seriálu Futurama. I když Katey ztvárnila řadu dalších epizodních postav v různých seriálech jako Colombo nebo Ztracení, nikdy nedosáhla takové popularity jako za doby seriálu Ženatý se závazky.

V roce 2014 získala svoji hvězdu na chodníku slávy, kterou si vysloužila především hlavní rolí právě v seriálu Ženatý se závazky, díky které se stala ikonou pro domácí paničky, které berou peníze manželům a přitom nic nedělají. Zlí jazykové ale tvrdí, že její hvězda na chodník slávy nepatří. Katey se kromě herectví věnuje i skládání hudby a zpěvu. Její kariéra je celkem úspěšná. O to horší je to ale s jejími vztahy. Je potřetí vdaná, jejím posledním manželem je producent, režisér a scenárista Kurt Sutter. Má s ním patnáctiletou dceru Esme Louise, kterou jim odnosila náhradní matka. Z předchozího manželství s hercem Jackem Whitem má další tři děti. Katey během natáčení postihla tragédie, potratila v 7. měsíci těhotenství. Protože bylo její těhotenství součástí děje, tvůrci upravili po tragédii scénář a těhotenství se pak Peggy jen zdálo.

Christina Applegate (Kelly Bundová)

Role krásné a hloupé blondýny Kelly Bundové udělala z Christiny hvězdu. Za tuto roli získala i ocenění Young Artist Award. Zajímavostí je, že právě Christina pronesla v seriálu Ženatý se závazky úplně první i ta úplně poslední slova. Kelly Bundová měla narozeniny ve stejný den jako Christina Applegate. Herectví se věnuje celý život. Svou první roli získala už jako miminko v seriálu Tak jde čas. Vidět jste ji mohli ve filmech jako Máš padáka!, Zprávař: Příběh Rona Burgundyho, Návštěvníci: Cesta do Ameriky či Prostě sexy. 
Christina je vegetariánkou a bojuje za práva zvířat. V roce 2007 se objevila v kampani organizace PETA. Podílí se také na kampaních prevence rakoviny prsu, kterou si sama prošla a kvůli které podstoupila dvojitou mastektomii. Aby toho neměla málo, loni jí byla diagnostikována roztroušená skleróza. Kvůli nemoci hodně přibrala a už nedokáže chodit bez holí, i tak ale zvládla natočit poslední řadu seriálu Smrt nás spojí (Dead To Me), která bude mít premiéru 17. listopadu na Netflixu. 

David Faustino (Bud Bunda)

Roli v seriálu dostal, když mu bylo 13 let. Bylo to i díky jeho malé výšce 160 cm, která se mohla stát dalším důvodem posměšků. Za svou roli byl jedenáctkrát nominován na Young Artist Award. David Faustino chtěl být stejně jako Bud rapperem. Vcelku neúspěšně vystupoval pod pseudonymem D L’il. Po Ženatém se závazky se Faustino objevoval především v béčkových filmech jako Pokouřeníčko, Bostonský škrtič, Vincentův svět nebo Žraločí tornádo 4. Na rozdíl od jiných bývalých dětských herců, David nikdy neměl žádný větší skandál. Na jeho kontě hříchů je jen jedno zatčení za držení marihuany v roce 2007.

Amanda Bearse (Marcy D’Arcy)

Sousedka Marcy si ráda utahovala hlavně z Ala Bundy. Její představitelku to ale vždy táhlo spíše k režii než ke hraní – některé díly seriálu byly dokonce pod její taktovkou. Jako režisérka natočila několik dílů seriálů Veroničiny svůdnosti, Sabrina: mladá čarodějnice nebo Deník zasloužilé matky. Dnes už u filmu či televize působí jen výjimečně a věnuje se primárně boji za práva homosexuálů. Od roku 2010 je provdaná za partnerku Carrie Schenken a má adoptovanou dcerku Zoe.

David Garrison (Steve Rhoades)

Ze sitcomu odešel na konci 4. série. Od té doby natočil desítky rolí. Vidět jste ho mohli třeba v seriálu Právo a pořádek. Roli Stevea opustil kvůli divadlu, což byla vždy jeho velká láska. David hrál v mnoha hrách na Broadwayi a nebál se ani účinkování v muzikálech. Byl nominován na několik divadelních cen. Určitě si pamatujete, že David se do sitcomu nakrátko vrátil. Objevil se ale jen ve čtyřech epizodách.

Ted McGinley (Jefferson D’Arcy)

Ted McGinley, který začínal v modelingové branži, se k protagonistům Ženatý se závazky připojil v páté sérii. Jako Jefferson D’Arcy ztvárnil druhého manžela Marcy, a vystřídal tak Davida Garrisona. Po skončení sitcomu se objevoval převážně v hostujících rolích. V roce 2001 se podílel na filmu Pearl Harbor a později působil v seriálu Hope & Faith. Herectví se věnuje dodnes, nikdy však nezískal nějakou větší a významnější roli.

Titulní song

Píseň Love and Marriage poprvé předvedl Fank Sinatra v roce 1955 v televizní adaptaci divadelní hry Thorntona Wildera Naše město (Our Town). Nahrávka vyšla i na desce a obsadila přední příčky hitparád, získala navíc i prestižní cenu Emmy. Vznikly i zajímavé coververze, od Peggy Lee nebo americké skapunkové skupiny Less Than Jake. Druhý život písni vdechl právě seriál Ženatý se závazky.  

Arabela tehdy a dnes: Princezna Xenie krmí bulvár, Arabela se po 30 letech vrací k hraní a Rumburak exceluje v ženské roli

Denisa Grofová / 08. 11. 2022

Hvězdy seriálu Krok za krokem tehdy a dnes: Šprtka Dana je právničkou, Cody čelil obvinění a Carol miluje plastiky

Denisa Grofová / 31. 10. 2022

Zdroje: Wikipedia, tvguru.cz, kinobox.czeurozpravy.czsuper.cz
Zdroj fotografií: Profimedia a Columbia Pictures Television / Courtesy Everett Collection / Profimedia 

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM