Nejlepší hudba ve městě /
Celý playlist
Ostatní

Ryan Reynolds bojuje s úzkostí, Selena Gomez je bipolární, Kit Harrington zvažoval sebevraždu: Celebrity upozorňují na nutnost mluvit o duševním zdraví

Kristýna Ševčíková
06. 10. 2022

Duševní nemoc vás může úplně vysát, můžete se cítit sami a nepomáhá tomu ani fakt, že se o tomto tématu veřejně moc nemluví. Kolem duševních chorob, jako je úzkost nebo deprese, stále existuje jakési stigma, mnoho lidí proto tento problém tají. Některé celebrity se ale o svém boji rozhodly mluvit veřejně a sdílejí své osobní příběhy, aby inspirovaly druhé.

Těžkou formou určité duševní poruchy trpí přibližně čtyři procenta světové populace. Podle Národního ústavu duševních nemocí je pak největší riziko jejich výskytu u mladých lidí ve věku 13 až 18 let. Údaje stále ukazují, že se například riziko deprese u dospívajících výrazně zvyšuje.

Nabrat, nebo shodit desítky kilogramů? Pro herecké hvězdy žádný problém, riskovaly ale zdraví

Kristýna Ševčíková / 03. 10. 2022

Selena Gomez

Americká herečka a zpěvačka Selena Gomez je o svém duševním zdraví velmi otevřená. V roce 2016 zrušila zbytek turné, aby vyhledala léčbu, která ji měla pomoci od úzkosti a deprese. Od té doby o tomto tématu otevřeně mluví a snaží se ho dostat do podvědomí lidí, aby se o něm diskutovalo bez ostychu. Často proto ukazuje, že péče o sebe sama je důležitá. Zpěvačka a herečka také v roce 2019 obdržela cenu McLean za obhajobu duševního zdraví. V dubnu 2020 pak odhalila, že má bipolární poruchu. Jedná se o poruchu nálady, která se typicky projevuje ve dvou fázích: Nízká fáze (deprese) a manická fáze (vysoká energie). Na televizní obrazovky teď navíc zamíří nový dokument s názvem My Mind & Me, který zachycuje posledních šest let jejího života. Fanouškům se tak naskytne velmi intimní pohled na její vrcholy a pády. Dokument bude mít premiéru 4. listopadu na Apple TV+. 

Noah Cyrus

Zpěvačka a mladší sestra Miley Cyrus v říjnu v roce 2019 v The Late Late Show Jamese Cordena přiznala, že s depresemi a úzkostmi bojovala od svých 10 nebo 11 let. Svůj úspěch a popularitu chtěla mimo jiné také využít právě k tomu, aby o svém duševním zdraví mluvila a pomohla zejména mladým lidem po celém světě. To ji mimo jiné inspirovalo k vytvoření řady oblečení s názvem Lonely. Spolupracovala na ní s The Crystal Campaign, aby podpořila The Jed Foundation, tedy neziskovou organizaci, která chrání emocionální zdraví a pomáhá předcházet sebevraždám u dospívajících a mladých dospělých v celé Americe.

Lady Gaga

Všestranná umělkyně Lady Gaga byla upřímná ohledně mnoha osobních problémů, včetně jejího celoživotního boje s úzkostí a depresí. Prostřednictvím své hudby a diskuzí se snaží ukázat mladým lidem, že je v pořádku bojovat. Během emotivní návštěvy s LGBTQ teenagery bez domova v New Yorku v roce 2016 navíc přiznala, že trpí PTSD. Jde o posttraumatický stresový syndrom, který vzniká v reakci na traumatickou událost. Ke Světovému dni duševního zdraví v roce 2018 pak také napsala otevřený dopis s žádostí o změnu v nahlížení na duševní choroby. Mimo jiné v něm uvedla, že je potřeba většího pokroku, informovanosti a dostupnosti léčby a pomoci. 

Camila Cabello

Kubánsko-mexická zpěvačka a bývalá členka americké kapely Fifth Harmony přiznala, že bojuje s obsedantně-kompulzivní poruchou. Svou duševní nemoc popsala jako pokaždé jinou s několika různými podobami. Pro ni samotnou to byly hlavně obsedantní myšlenky a nutkavé chování. Jednoduše řečeno, vyvolalo to v ní pocit, že si s ní podle jejích vlastních slov její mysl hraje. Uvedla, že ji to ovlivnilo i fyzicky. Nemoc ji například nedovolila normálně spát a trpěla na chronické bolesti hlavy. Naučila se se svou úzkostí žít, ale nenechává ji dělat žádná rozhodnutí. Její diagnóza a podpora rodiny jí pomohly cítit se více pod kontrolou. Od té doby o svých duševních problémech otevřeně mluví a snaží se inspirovat i ostatní. 

Halsey

Také zpěvačka Halsey přiznala, že trpí bipolární poruchou. V rozhovoru pro Billboard dokonce prozradila, že její boj s duševní nemocí ji v jejích 17 letech přivedl k úvahám o sebevraždě. Otevřeně říká, že svou kariéru zasvětila poskytování vzdělání a vhledu do bipolární poruchy. Podle ní by lidé raději neměli na nikoho, kdo trpí bipolární poruchou, mít osobní názor nebo hanlivé poznámky, pokud nedokážou nabídnout porozumění nebo sympatie. To totiž i často způsobuje ten problém, že se lidé pak bojí o svých duševních problémech otevřeně mluvit.

Machine Gun Kelly

Zpěvák a rapper se otevřel v talk show Drew Barrymore. V té přiznal, že se mimo svou hudbu potýkal se zranitelností a úzkostí. Kelly již dříve otevřeně hovořil o svém duševním zdraví a některé odkazy na jeho problémy můžeme najít i v textech jeho hitů. V prosinci 2020 také v rozhovoru pro časopis Interview odhalil, že hledal terapii, která by mu s jeho problémy mohla pomoci a nějaká sezení už dokonce absolvoval. O svých duševních problémech otevřeně mluví také ve svém nejnovějším dokumentu Můj růžový život, který je k vidění na Disney+.

Kit Harington

Hvězda seriálu Hra o trůny absolvovala v roce 2019 pobyt v léčebně. Herec uvedl, že pro jeho duševní i fyzické zdraví to bylo obohacující a prospěšné. Po natáčení jednoho z nejúspěšnějších seriálů všech dob – Game of Thrones – procházel psychickými problémy. Své traumatické boje popsal také v rozhovoru pro Sunday Times a sdělil, že jeho problémy zahrnovaly alkohol a dokonce také sebevražedné myšlenky. O tomto problému otevřeně mluví a doufá, že někoho inspiruje k tomu, aby se svými problémy bojoval a vyhledal případnou pomoc stejně jako to udělal on.

Kit Harrington v seriálovém hitu Hra o trůny. Foto: Profimedia

Ryan Reynolds

Hollywoodská superstar Ryan Reynolds otevřeně přiznala svůj pokračující boj s úzkostí, se kterou se potýká už od dětství. Podle jeho slov ho k veřejnému rozhovoru o svých duševních problémech inspirovala jeho rodina (s herečkou Blake Lively má tři dcery a čtvrté dítě na cestě). Věří, že je povinností rodiče konverzovat a diskutovat o tomto tématu, a to nejen s dětmi, ale také s širokou veřejností.

Úvodní foto: Jason Howard / BauerGriffin / INSTARimages.com / Profimedia

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM