Dopoledne na Expres FM /
Celý playlist
VIP

Kdyby nezaspala, mohla být právničkou: Herecká legenda Meryl Streep slaví půlkulaté narozeniny

Kristýna Ševčíková
22. 06. 2024
Nechce se vám číst? Článek si můžete i poslechnout

Miranda Priestly ve filmu Ďábel nosí Pradu, Sophie ve snímku Sophiina volba, Donna v Mamma Mia! nebo Margaret Thatcher neboli Železná lady. Jedinečná Meryl Streep je bezesporu největší herečkou současnosti. Tato talentovaná dáma dnes slaví neuvěřitelné 75. narozeniny.

Mary Louise Streep se narodila 22. června roku 1949 v Summitu v americkém státě New Jersey. Už ve 12 letech se intenzivně věnovala hlasovému tréninku a dokonce opernímu zpěvu, samotnému herectví se pak začala věnovat na střední škole. Chvíli dokonce studovala práva v oblasti životního prostředí, ale zaspala zkoušku, což vzala jako znamení, že tohle není její cesta. V roce 1971 absolvovala Vassar College v Poughkeepsie ve státě New York s titulem v oboru drama a kostýmní návrhářství. Poté vystudovala dramatický obor na Yale, kde v roce 1975 získala titul magistra umění. Následovalo stěhování do New Yorku, kde začala profesionální dráhu herečky.

Jeho doménou jsou písně o lásce, dostal za ně Grammy, Oscara i Zlatý glóbus: Lionel Richie slaví 75. narozeniny

Soňa Pokorná / 19. 06. 2024

Jednoduše se snaží

Meryl se do historie divadelního a filmového umění zapsala především mistrovskou technikou, znalostí dialektů a jemnou a výraznou tváří. Kterékoliv postavě se dostane pod kůži, zároveň je její herectví nenucené a přirozené. V její filmografii najdeme pestrou směsici žánrů od srdcervoucích dramat přes prvotřídní muzikály až po precizně zpracované životopisné filmy. „Jednoduše se snažím být dobrá a precizní. To je asi tajemství mého úspěchu,“ prohlásila se skromností sobě vlastní. Prvním celovečerním filmem byl snímek Julia z roku 1977. Byl to ale Lovec jelenů, který ji o rok později katapultoval na výsluní. Téhož roku si pak zahrála v televizní minisérii Holocaust, za kterou získala svou první cenu Emmy. Od té doby se nominace a ceny jen hrnuly a Meryl tak upevňovala svou pověst jedné z nejlepších hollywoodských dramatických hereček. A je také jednou z nejvíce nominovaných v historii.

Meryl s jedním ze svých Oscarů

Díky Wintonovi se vyhnul transportu, bojoval v RAF, režíroval Meryl Streep: Zapomenutý příběh rodáka z Ostravy Karla Reisze

Václav Šilpoch / 30. 11. 2023

Sběratelka cen 

Dvaatřicetkrát byla nominovaná na Zlatý Glóbus, devět nominací proměnila, z 21 nominací na Oscara ji radost přinesly tři. První Cenu Akademie jí přineslo drama Kramerová versus Kramer (bodoval i její filmový soupeř Dustin Hoffman). Další byla za Sophiinu volbu. Meryl několik týdnů před natáčením strávila učením polštiny, když mluvila plynule, přidala k tomu ještě německý přízvuk. A třetí Oscar putoval do rukou Meryl Streep za životopisný snímek o Margaret Thatcher Železná lady. Celý honorář za film o britské ministerské předsedkyni věnovala Národnímu muzeu ženské historie. Na svém kontě má nejen Oscary, Emmy a Zlaté glóby, ale také pět nominací na Grammy. Z toho ale byla jen jedna za zpěv, konkrétně za příspěvek k soundtracku muzikálu Mamma Mia! Ostatní jsou za vyprávění knih, především pro děti. V roce 2014 Meryl tehdejší prezident Barack Obama udělil Prezidentskou medaili svobody, nejvyšší civilní vyznamenání, jaké může Američan dostat. Je také čestnou členkou Americké akademie umění a literatury.

V roce 2014 získala z rukou prezidenta Obamy nejvyšší statní vyznamenání

První držitelka Nobelovy ceny míru se narodila v Praze: Neúnavná pacifistka Bertha von Suttner předběhla svou dobu

Václav Šilpoch / 10. 06. 2024

Ďábel podle režisérů

Jednou z jejích nejikoničtějších rolí je samozřejmě Miranda Priestly ve filmu Ďábel nosí Pradu, jejíž postava byla inspirována dlouholetou šéfredaktorkou Vogue, Annou Wintour. Snímek je navíc založen na stejnojmenném románu z roku 2003 od Lauren Weisberger. Ta sama čerpala ze svých vlastních zkušeností, kdy byla opravdu asistentkou šéfky Vogue. Režisér tohoto filmu David Frankel tehdy prohlásil, že film nebude žádným znemožněním nebo dehonestujícím pro samotnou Annu Wintour. Naopak řekl, že je to pocta jí a všem pracujícím ženám, které odvádějí vynikající práci. Meryl pak trvala na tom, že nehraje Annu Wintour, ale ve skutečnosti tu postavu založila na svých zkušenostech s režijním vedením Clinta Eastwooda a Mikea Nicholse. Anna Wintour se pak účastnila premiéry v New Yorku společně se svou dcerou. K filmu se nijak nevyjádřila, ale její dcera údajně řekla, že matku vystihli dobře. Nyní dokonce samotná Anna prohlásila, že pokud se o ní bude dělat muzikál, chce, aby ji hrála Meryl Streep. Ta svůj pěvecký talent mimo jiné předvedla ve snímcích Mamma Mia! a Mamma Mia! Here We Go Again. 

Nejproduktivnější devadesátník v Hollywoodu: Clint Eastwood má stále filmovému světu co nabídnout

Carlito Brigante / 18. 03. 2023

Kylie Minogue chystá dokument: Dlouhý a krvavý boj o práva vyhrál Netflix

Michaela Dočkalová / 14. 06. 2024

Žena, která nestárne: Cher zazářila v herecké i pěvecké sféře, dodnes upoutává svět svým hlasem a vzhledem

Kristýna Ševčíková / 20. 05. 2023

Mezi africkými šelmami našla lásku i smrt: Rodačku z Opavy Joy Adamson proslavila lvice Elsa

Václav Šilpoch / 22. 05. 2024

Zdroje: britannica.com, indiatimes.com a čsfd.cz

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM