Nejlepší hudba ve městě /
Celý playlist
VIP

Jak se z rappera a kriminálníka stala filmová hvězda: Mark Wahlberg slaví narozeniny

Avatar photo Michaela Dočkalová
05. 06. 2023

Býval modelem a rapperem. Dnes je z něj především herec, pro kterého není žádná tělesná změna tabu. Hubnout a tloustnout dokáže na povel. Dětství sice neměl příliš jednoduché, přesto se dokázal v hollywoodském světě prosadit až nevídaně lehce. A právě dnes Mark Wahlberg slaví 52. narozeniny.

Narodil se v Bostonu v Massachusetts 5. června 1971 jako nejmladší z devíti sourozenců. Pochází z dělnické rodiny a v době, kdy se jeho rodiče rozváděli, prožíval nejhorší chvíle. Nedokončil ani střední školu, protože víc ho bavilo krást, prát se, prodávat a užívat drogy. V 16 letech šel za napadení dvou Vietnamců, z nichž jednoho zbil do bezvědomí, druhého připravil o oko, do vězení. Dostal dva roky, ale odseděl si pouhých 45 dní. Když se z vězení vrátil domů, jeho starší bratr Donnie mu pomohl stát se rapperem.

Tichá voda břehy mele: Susan Sarandon je ve vězení jako doma

Michaela Dočkalová / 03. 06. 2023

Rozvod rodičů ho dohnal k trestnému činu

Donnie byl tehdy členem úspěšného boybandu New Kids On The Block, a tak měl spousty hudebních kontaktů. V roce 1990 se z benjamínka rodiny stal Marky Mark a založil si vlastní skupinu The Funky Bunch. Debutové album Music For The People se ale nesetkalo s přílišným úspěchem. Ale protože se na koncertních pódiích rád svlékal, vyhlédla si ho společnost Calvin Klein a nabídla mu, aby předváděl spodní prádlo. Jako model nakonec sklidil mnohem větší úspěch než jako hudebník, i když jeho píseň Good Vibration je jedním z největších hitů začátku 90. let. A protože měl zároveň nálepku typického bad boye, relativně snadno se uchytil i v hereckém světě.

Žádný žánr mu není cizí

Své první role získal na počátku 90. let, kdy si zahrál v televizním filmu Nebezpečná učitelka a komedii Vzbuďte se, vojáci. Průlomovým filmem se pro něj staly až Hříšné noci z roku 1997, v nichž ztvárnil pornohvězdu. Dokázal, že umí zahrát kteroukoliv roli a vždycky bude vynikat. Na konci 90. let sklidil úspěch i za válečné drama Tři králové a na počátku nového tisíciletí za Dokonalou bouři a Planetu opic. Loupež po italsku z roku 2003 se rovněž zapsala k jeho nejúspěšnějším filmům. Svůj status hollywoodské hvězdy stvrdil i rolí ve snímku slavného Martina Scorseseho Skrytá identita, za niž si vysloužil i nominaci na Oscara a Zlatý glóbus.

Rychle zhubnout, rychle ztloustnout

Musíme však jmenovat i filmy jako Nepřemožitelný, Odstřelovač nebo Noc patří nám, které byly uvedeny v letech 2006 a 2007. Za roli ve filmu Fighter z roku 2011 byl dokonce znovu nominován na Oscara a Zlatý glóbus. V roce 2012 ztvárnil hlavní roli v komedii Méďa. Ta byla tak úspěšná, že se dočkala i svého pokračování s názvem Méďa 2. Zahrál si taktéž v akčním dramatu Pot a krev nebo válečném filmu Na život a na smrt. Mohli bychom jmenovat ještě pár dalších filmů, za něž by se rozhodně nemusel stydět, zmíníme už však jen poslední dva. A to ty, kvůli kterým musel radikálně zhubnout, nebo naopak hodně nabrat. V roce 2020 měl premiéru snímek Spravedlnost podle Spensera a právě kvůli této roli byl nucen rychle zhubnout. O dva roky později ho film Otec Stu donutil zase co nejrychleji ztloustnout. Nic pro něj není problém a to hlavně proto, že ve volném čase už se nevěnuje rapování ani žádné kriminální činnosti, nýbrž cvičení a posilování. Přesně ví, jak pracovat se svým tělem, aby si buď váhu i vypracované svaly udržoval, nebo aby shodil či kila nabral.

Už víc než 20 let žije s Rheou Durham

Pokud jde o Wahlbergův milostný život, údajně randil například s herečkou Jessicou Alba, ale ani jeden z nich vztah nikdy nepotvrdil. Chvíli chodil i s herečkou a modelkou Cynthií Marií Kirchner nebo hvězdou známou z Beverly Hills 90210 Shannen Doherty. Tvořil pár i s modelkou Kate Moss nebo Nicole Eggert, která se proslavila rolí Summer v seriálu Pobřežní hlídka. Jeho osudovou ženou se stala až americká modelka Rhea Durham, s níž se na veřejnosti začal objevovat v roce 2001. O dva roky později se rozešli, ale zase se dali dohromady, zasnoubili se a v roce 2009 se vzali. Mají spolu 4 děti, dcery Ellu a Grace a syny Michaela a Brendana.

S krásnou modelkou tvoří stabilní pár od roku 2001

Mark Wahlberg kvůli rolím tloustne i hubne: Slavný herec kritizuje v Hollywoodu rozšířené užívání léku na cukrovku

Michaela Dočkalová / 18. 05. 2023

Musel zlevnit, zájemci se stejně nehrnou: Opulentní sídlo herce Marka Wahlberga za 80 milionů dolarů nikdo nechce

Karin Šnýdrová / 15. 12. 2022

Zdroj: britannica.com, famousfix.com, csfd.cz, usmagazine.com
Foto: Kathy Hutchins / Shutterstock.com, Debby Wong / Shutterstock.com

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM