Ranní klub /
Celý playlist
VIP

Ameriko, čeká tě tvrdý boj! Celebrity reagují na rozhodnutí Nejvyššího soudu o potratech

Kristýna Ševčíková
27. 06. 2022

Americký nejvyšší soud zrušil právo na potrat dané verdiktem starým skoro 50 let. Podle něj by ženy v celých Spojených státech amerických neměly právo na interrupci zhruba do 23. týdne těhotenství. Právě tento krok Nejvyššího soudu, v němž převažují konzervativní členové, se označuje za historický obrat. Bohužel ale o 50 let zpátky. Rozhodnutí vzbudilo bouři nevole, protestují i známí lidé v čele s dvěma bývalými prvními dámami.

Rozhodnutí, jestli potraty zakázat, nebo ponechat legálními, bude nyní na jednotlivých státech. Odhaduje se, že téměř polovina země v nadcházejících měsících uzákoní téměř úplné zákazy. Například v Západní Virginii rozhodli takto: Žena, která bude v tomto státě požadovat potrat, může jít na tři až deset let do vězení. V Texasu jsou ještě tvrdší, ženě i lékaři, který by zákrok prováděl, hrozí až dvacet let odnětí svobody, pokud by se potrat povedl, čeká je doživotí.

Reakce celebrit mluví jasně: Musíme bojovat

Reakce slavných z celého světa přišly obratem. Všichni sdílí nejen rozhořčení, ale také touhu bojovat za ženy, které by měly sami rozhodovat o svém těle. Bývalá první dáma Michelle Obama v dlouhém prohlášení mimo jiné napsala: „Trhá mi srdce, že jsme nyní předurčeni k tomu, abychom se poučili z bolestivých lekcí z doby, kdy ženy riskovaly, že přijdou o život při nelegálním potratu. Když nerozumíme naší historii, jsme odsouzeni opakovat její chyby.” 

Nechtěné těhotenství? Téměř pětina žen volí potrat

Martina Hoblová / 18. 05. 2022

Uprchli před válkou nebo totalitou, prorazili v nové vlasti

Kristýna Ševčíková / 17. 06. 2022

Další bývalá první dáma USA (a ministryně zahraničí v Obamově vládě) Hillary Clinton také sdílela svou reakci. „Většina Američanů věří, že rozhodnutí mít dítě je jedním z nejposvátnějších rozhodnutí, která existují, a že taková rozhodnutí by měla zůstat mezi pacienty a jejich lékaři. Dnešní stanovisko Nejvyššího soudu bude žít v hanbě jako krok zpět pro práva žen.”

Ameriko, čeká tě boj

Herečka a zpěvačka Ariana DeBose na Twitter přidala: „Nikdo ať mi neříká, co můžu a nemůžu dělat se svým tělem. Nikdo ať mi neříká, koho mám milovat nebo koho si vzít. Ameriko, čeká tě boj o život.” Na svém profilu následně sdílela další reakce svých neméně slavných kolegyň Bette Midler, Kerry Washington nebo Olivie Rodrigo. 

https://twitter.com/ArianaDeBose/status/1540371172071727104

Právě 19letá herečka a zpěvačka Olivia Rodrigo si o víkendu užila premiéru na kultovním festivalu Glastonbury. Společně s kolegyní Lily Allen pak věnovaly soudcům Nejvyššího soudu píseň s všeříkajícím názvem Fuck You. 

https://www.youtube.com/watch?v=Fpc40dmPlVM

Americký rapper a zpěvák Machine Gun Kelly reagoval na Twitteru slovy: „Jako muž a otec se stydím, že někdo má pocit, že má právo regulovat, co ženy dělají se svým tělem… Jsem na za vás naštvaný a zlobím se s vámi. Omlouvám se…“

Také zpěvák Yungblud na svůj Twitter hned po rozhodnutí přidal několik reakcí. Tady je jedna z nich: „Nejvyšší soud právě ukončil ústavní právo na potrat a rozhodl, že by to mělo být ponecháno na rozhodnutí každého státu. To je hrozné! Vzali si právo rozhodovat o něčím vlastním těle! Musíme promluvit. Vaše tělo, vaše volba!“ 

„Nečekejte na revolucionáře, aby změnili svět. Buďte revolucionáři. Nikdo tuhle práci neudělá za nás. Je to naše práce a musíme ji udělat právě teď!“ zářilo na krvavě zbarvené obrazovce během kalifornského koncertu zpěvačky Halsey.

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM