Trendy Expres /
Celý playlist
Lifestyle

Nechtěné těhotenství? Téměř pětina žen volí potrat

Avatar photo Martina Hoblová
V poslední době se o nechtěném těhotenství mluví zejména v souvislosti s válkou na Ukrajině, kdy ruští vojáci používají znásilnění jako zbraň. Jenže dostat se do takové situace může jakákoli žena. A to ať už jde o alkoholový večírek nebo lásku na první pohled! Co v takové situaci dělat?
18. 05. 2022

Nastává Sophiina volba – jít, nebo nejít na potrat? Podle statistických dat z roku 2015 došlo v Česku k 20 tisícům umělých přerušení. Vezmeme-li v potaz, že se u nás ročně narodí asi 100 tisíc dětí, pro interrupci se před sedmi lety rozhodlo zhruba šestnáct procent žen. Statistika ale neuvádí, v kolika případech k tomu došlo ze zdravotních důvodů a z kolika z vlastní vůle.

Mladé maminky showbyznysu: Kdo rodil ve dvanácti a které celebritě sebrali děti?

Rychle k lékaři

Ženy, které nechtěně otěhotněly, jsou většinou ze situace vystresované a smutné. Často se s problémem svěřují rodině nebo kamarádkám a zkontaktovat mohou i některé organizace, které se problémem zabývají. Aby ale předešly veškerým komplikacím, měly by se obrátit především na svého lékaře. "Žena by rozhodně měla co nejdříve navštívit svého ošetřujícího gynekologa kvůli vyloučení patologického průběhu těhotenství nebo život ohrožujícího mimoděložního těhotenství," radí gynekoložka Barbora Kubešová. "Nechtěnou graviditu je ale nejlepší řešit vždy co nejdříve, a to kvůli minimalizaci zdravotních rizik."

Právě v těchto případech je nejdůležitější probrat s dotyčnou veškeré možnosti. Pro ženy, které se rozhodnou těhotenství ukončit, je tu pak několik variant. Mezi ty nejrychlejší patří tabletka "po", která se musí užít do 3 dnů od pohlavního styku. Další možností je takzvané farmakologické ukončení, které lze vykonat jen do 49. dne gravidity. Jde o podání léčivých přípravků, které ale žena dostane jen v nemocničním zařízení. Pak je tady takzvaná instrumentální evakuace dutiny děložní neboli chirurgická interrupce prováděná pod krátkou celkovou anestezií ve zdravotnickém zařízení. Mezi šestým a osmým týdnem těhotenství jde o miniinterupci, poté už je to kyretáž.

Změnit názor můžete i těsně před zákrokem

V obou případech ale dochází k odstranění vajíčka z dělohy odsátím tkáně nebo "vyškrábnutím" a následným dočištěním. Při těchto zákrocích může ale dojít k mnoha komplikacím od propíchnutí dělohy až po záněty a nitroděložní srůsty. Právě proto musí pacientka před zákrokem sepsat speciální žádost o ukončení nechtěného těhotenství. Nikdo by ji do toho ale neměl nutit. A to ani lékař. Často jde totiž o komplikovanou životní situaci, kterou je nutné si dobře promyslet. Změnit názor může dotyčná i těsně před výkonem. "Svým pacientkám říkám, že jejich konečné rozhodnutí je pro ně to nejlepší a nemají se k tomu již vracet," doporučuje MUDr. Kubešová a uvádí další důvody, proč se ženy rozhodují pro potrat: "V dnešní době se v ambulanci nejčastěji setkávám s nechtěnou graviditou u žen zajištěných, žijících v manželství, které již další potomky neplánovaly, ale údajně s manželem nečekaně otěhotněly. Zcela výjimečně se vyskytují případy, zejména koncem ledna nebo začátkem února, kdy dorazí ženy s tím, že otěhotněly pod vlivem alkoholu při silvestrovských radovánkách a neví s kým."

Za zmínku stojí rozhodně také to, že si potrat hradí žena sama, pokud tedy nejde o zdravotní důvody. Cena takového výkonu se liší podle zařízení, kde je ukončení těhotenství prováděno. Převážně jde ale o několik tisíc korun. V Česku jsou interrupce dovolené od roku 1987 a ze zákona je možné je učinit do 12. týdne těhotenství. Následně už jen v případě, že je v ohrožení život ženy, nebo se prokázalo těžké postižení plodu či jeho smrt.

Kam dál? Vyléčená anorektička: Byla jsem posedlá kaloriemi, vypadala jsem jako chodící smrt


Úvodní foto: Profimedia



Diskuze



Vstoupit do diskuze

Sdílejte





Další na Expres FM