Nejlepší hudba v metropoli
Celý playlist
Poslouchat online
Nejlepší hudba v metropoli /
Celý playlist
Aktuálně

Uprchli před válkou nebo totalitou, prorazili v nové vlasti

Kristýna Ševčíková
Většina z nich je nyní známá téměř po celém světě. Jedno mají tito lidé společné. Byli uprchlíky a dokázali se prosadit v různých oborech. 20. června slavíme Světový den uprchlíků. Pro tuto příležitost jsme vybrali několik známých tváří z řad uprchlíků.
17. 06. 2022

V kontextu probíhající ruské agrese vůči Ukrajině a z ní vyplývající uprchlické vlny Světový den uprchlíků rozhodně stojí za připomínku. Od roku 2000, kdy Organizace spojených národů vyhlásila 20. červen Světovým dnem uprchlíků, si v tento den připomínáme osudy milionů lidí, kteří museli kvůli nejrůznějším válečným konfliktům či přírodním katastrofám opustit své domovy.

Mila Kunis

Milena Markovna Kunis je americká herečka židovského původu. Narodila se ve městě Černovice v tehdejší Ukrajinské sovětské socialistické republice. Během studené války emigrovala ve svých sedmi letech se svou rodinou do USA. Anglicky se naučila rychle díky sledování různých televizních pořadů. Po střední škole začala chodit na hodiny herectví a začínala se objevovat v menších rolích. V seriálu Zlatá sedmdesátá, který byl její první zásadní pracovní příležitostí, potkala i svého dnešního manžela Ashtona Kutchera, mimochodem potomka imigrantů z Evropy (otec má české kořeny, matka má předky z Čech, Německa a Irska). Společně se angažovali v pomoci uprchlíkům z Ruskem napadené Ukrajiny.

Sdílí podobu i talent: Slavná dvojčata showbyznysu i sportu

Rita Ora

Britská zpěvačka, textařka a herečka pochází z města Priština v dnešním Kosovu, které bylo součástí Jugoslávie. Když jí byl pouhý jeden rok, rodina její společně uprchla před válkou do Spojeného království. V roce 2009 se zúčastnila britského kola soutěže Eurovision: Your Country Needs You pořádaného BBC, v tomto roce také podepsala smlouvu s vydavatelstvím Roc Nation.

Freddie Mercury

Rodným jménem Farrokh Bulsara byl britský zpěvák a skladatel, frontman rockové skupiny Queen. Je považován za jednoho z nejvýznamnějších zpěváků v historii. Narodil se na africkém ostrově Zanzibar, většinu svého dětství strávil v Indii, kde žil u příbuzných odloučen od své rodiny. V roce 1964 vypukla na Zanzibaru revoluce a Mercuryho rodina se přestěhovala do Londýna do Anglie. Freddie byl v té době ještě teenager.

Iman

Vlastním jménem Iman Mohamed Abdulmajid je somálsko-americká supermodelka, herečka a také podnikatelka. Iman a její rodina uprchli ze Somálska v roce 1972 po převratu. Přestěhovali se do Keni, kde byla mladá kráska objevena a zahájila svou slavnou kariéru. V roce 1992 si vzala legendárního zpěváka Davida Bowieho, s nímž byla až do jeho smrti v roce 2016.

Iman & Bowie profimedia-0019403817.jpg

Iman a David v roce 2006

M.I.A.

Mathangi Arulpragasam, známá pod uměleckým jménem M.I.A. je britská zpěvačka tamilského původu. Tamilové jsou etnická skupina, z většiny hinduisté, menšinu tvoří muslimové a křesťané. Komunity Tamilů jsou roztroušeny po celém světě. M.I.A. pochází ze Srí Lanky, kde do svých devíti let vyrůstala. Její rodina pak následně uprchla do Londýna kvůli etnické občanské válce.

Pavlína Pořízková

Americká supermodelka českého původu se narodila v Prostějově. Se svými rodiči emigrovala v 80. letech do Švédska, kde po rozvodu rodičů žila v chudobě. Kamarádka poslala Pavlíniny fotografie do modelingové agentury, díky tomu dostala nabídku do Paříže. V 90. letech se odstěhovala do USA, kde měly její fotografie ještě větší úspěch. Objevila se na titulní straně časopisu Sports Illustrated nebo na obálce magazínu Playboy. V roce 1992 ji Harper's Bazaar zařadil mezi deset nejkrásnějších žen světa. Pavlína si navíc zahrála i v několika filmech a seriálech.

Psali jsme: Pavlína Pořízková se i přes kritiku opět svlékla. Tentokrát je na obálce časopisu úplně nahá

Regina Spektor

Zpěvačka a skladatelka se narodila do velmi muzikální ruské židovské rodiny v Moskvě, tehdy ještě hlavním městě Sovětského svazu. Její otec Ilja Spektor byl fotografem a amatérským houslistou, matka Bella Spektor profesorkou na Sovětské hudební škole. Když bylo Regině devět let, uprchla společně s rodinou do New Yorku kvůli náboženskému pronásledování. Její hudba je řazena do žánru antifolk.


Kam dál?
Soukromé životy dětských hvězd veselé nebyly. Kdo skončil za mřížemi a kdo v léčebně?


Zdroj fotografií: Profimedia

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM