Dopoledne na Expres FM /
Celý playlist
Rozhovory

Albert Čuba: Průměrný herec Divadla Mír by si mohl dovolit byt v Praze

Avatar photo Miloš Pokorný
25. 12. 2023

Hostem Ranního klubu byl Albert Čuba, herec, komik a principál ostravského Divadla Mír. S Milošem Pokorným probrali zajímavé okolnosti založení divadla, smysl pro humor, ale také  úspěchy improvizačního souboru Tři Tygři, který kromě něj tvoří Štěpán Kozub, Robin Ferro a Vladimír Polák. 

Další díly (1004)

Diváci chodí na herce

Když Divadlo Mír začínalo, dal jsi všanc část rodinného majetku. Co člověka přiměje dát rodinné peníze nebo zastavit dům do něčeho tak nejistého?
Ono to bylo docela těžké, ale přiměla mě k tomu víra, protože v takové situaci a chvíli asi člověku nic jiného než víra ve vlastní nápad asi nezbývá. Takže víra, že to vyjde, bylo to jediné, co jsme tehdy s manželkou měli v ruce. Ona podepsala úvěrovou smlouvu.

Divadlo jste zaměřili na komedii.
Ano, na repertoár, který byl v té době v Ostravě trochu minoritní. A vyšlo to.

A na co jsi nejvíc sázel?
Sázel jsem na kluky. Diváci chodí na herce, vždycky na ně chodili. Na režiséry nechodí nikdo. Tituly a autory zná málokdo.

Z Tří Tygrů se stal fenomén. Nebál ses, že se po prvotním boomu zase všechno rozplyne?
Nevím, já měl hlavně jasno v tom, že si musím udržet herce. Máme úplně jinou praxi v odměňování herců, než je běžné ve státních divadlech. Řeknu ti příklad. Jeden mladší kolega z Ostravy se aktuálně přesouvá do Prahy, do jednoho z nejprestižnějších českých divadel. Jenže za svůj plat si nemůže dovolit v Praze bydlet. Na nájem by ještě tři tisíce doplácel. Taková je realita. V Divadle Mír ale odměňujeme herce poměrně.

Chceš mi říct, že rozdáváš byty?
To ne, ale průměrně odměňovaný herec v Divadle Mír by si za výplatu mohl dovolit byt v Praze, kdyby Divadlo Mír v Praze bylo. Ale je v Ostravě, kde jsou nájmy trošku jinde.

Celý rozhovor vám nabízíme i ve videu

Štěpán Kozub: Člověk se při humoru nesmí bát

Redakce / 27. 11. 2021

Tři Tygři: Nejvíce se k nám v Praze hlásí Ostraváci

Redakce / 25. 05. 2022

Film, který zklamal

Co považuješ za největší úspěch vaší party?
To, co nás nejvíc zviditelnilo. Asi jsou to Tři Tygři. To jsou naše skeče, které jsme začali dělat. Úspěch je i to, že Divadlo Mír pořád existuje a je pořád vyprodáno.

A co tě nejvíc mrzí?
Asi že film Tři Tygři ve filmu: Jackpot neměl v kinech takový úspěch, jak jsem očekával.

V čem to je? Vždyť vás tou dobou bylo všude plno.
Nejspíš jsme natočili něco úplně jiného, než co diváci a naši fanoušci očekávali. Možná jsme taky udělali chybu v tom, že jsme zvolili název Tři Tygři ve filmu.

Chystáte nějaký reparát?
Všechno směřuje k tomu, že bychom o prázdninách začali točit další film. Se Štěpánem Kozubem to budeme režírovat.

Daniel Ferenc: Dělám si legraci úplně ze všech, Zeman a Babiš jsou jistota, na Karla Gotta a Jaromíra Jágra se ale nesahá

Miloš Pokorný / 20. 11. 2023

Daniel Čech: Stand-up jde na seznámení použít, ale hrozny holek ze sebe nesetřásám

Miloš Pokorný / 02. 11. 2023

Někdy jsme věděli, že je něco špatně

Překvapilo tě, že Štěpán Kozub vyprodal O2 Arenu?
Nepřekvapilo. On byl v té době opravdu na vrcholu. Měl za sebou šňůru stand-upů v menších sálech, které se okamžitě vyprodaly. A lidé na to reagovali naprosto neuvěřitelně.

Dostali jste se někdy s Tygry do situace, kdy jste si řekli: Dneska to byl trapas?
Ano, už někdy v rámci samotné improvizace jsme věděli, že je něco špatně, že to musíme hodně rychle ukončit. Nebylo to vtipné, ale blbé.

Jaký máš rád humor ty osobně?
Jakýkoliv. Nejvíc asi vizuální humor. Vizuální gagy. Vyrůstal jsem na Tomovi a Jerrym a Mr. Beanovi. Ale mám rád i inteligentní humor svěrákovského typu.

Jaké byly počátky Divadla Mír v Ostravě a jak těžké je vytvořit v tomto městě divadlo, aby bylo úspěšné? A jak Albert vzpomíná na první inscenaci?
To se dozvíte v přehrávači v úvodu článku a také ve videu. Archiv všech rozhovorů Ranního klubu najdete v sekci Podcasty, v aplikaci Expres FM a ve vaší oblíbené podcastové službě. Videoarchiv rádia Expres FM hledejte na Stream.cz!

Ladislav Hampl: Čím jsem starší, tím mi různorodost herecké práce přijde zábavnější

Miloš Pokorný / 28. 11. 2023

Miroslav Krobot: Rozhovory jsou zbytečně namáhavé, všechno podstatné už jsem řekl

Miloš Pokorný / 14. 12. 2023
Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM