Sunday Night Cream /
Celý playlist
Rozhovory

Daniel Ferenc: Dělám si legraci úplně ze všech, Zeman a Babiš jsou jistota, na Karla Gotta a Jaromíra Jágra se ale nesahá

Avatar photo Miloš Pokorný
20. 11. 2023

Hostem Ranního klubu byl stand-up komik Daniel Ferenc. S Milošem Pokorným probrali nejen jeho nejtrapnější zážitky a černý humor, ale také české celebrity, od kterých je lepší držet veškerý humor stranou.

Další díly (1004)

Cikán není prosté slovo

Ne všichni znají Daniela Ference. Řekni, jak se z kuchaře stane stand-up komik?
Vlastně ani nevím. Asi jsem to chtěl dělat, tak jsem si za tím tak trošku šel. Cesta byla trnitá, ale povedlo se. Přišel jsem na to, že bílý lidi baví, když cikán mluví srandy.

Ty jsi Rom, ale říkáš si cikán. Tobě nevadí ten výraz?
Nevadí. Jsem z generace, která pamatuje legendární film Cikáni jdou do nebe. Mně se líbil, pojednával o svobodě cikánů, kteří kočovali, a mně ten výraz nepřipadal hanlivej, mně přišel normální. Pak ale bylo období, kdy se stal cikán hanlivým výrazem. Teď se rozjela taková kampaň, že by se to říkat nemělo, ale mně je jedno, jestli mi tak někdo říká.

U nás stand-up nemá takovou tradici, pořád ještě není zaběhlý v českém zábavním průmyslu tak jako třeba v Americe. Kdy jsi přišel na to, že chceš dělat právě tohle?
S tátou jsme měli rádi film Zamilovaný profesor a hlavně tu scénu se stand-up komikem, jak uráží lidi v restauraci. Od té doby jsem chtěl stand-up dělat taky.

Celý rozhovor si můžete pustit ve videu

Daniel Čech: Stand-up jde na seznámení použít, ale hrozny holek ze sebe nesetřásám

Miloš Pokorný / 02. 11. 2023

Dělám vtipy i o znásilnění, ale to neznamená, že bych ho schvaloval

Co je skutečný stand-up?
Dřív si lidi mysleli, že stand-up je, když jenom pobavíš lidi. O tom to ale úplně není. Není to o tom, že lidi hrají nějaký role. Musíš přijít sám za sebe. Přinášíš nějaký názory na svět a vlastně jsou vtipný, i když je kolikrát nemyslíš vážně. Nebo jen poukazuješ na nějaký šílenosti, který se ve světě dějí.

Tudíž to nemají být převzaté historky…
Je pár herců, kteří si na převzatých historkách postavili kariéru, ale já myslím, že to není úplně dobře.

Viděl jsem tvůj stand-up, kde sis dělal legraci ze své rodiny, konkrétně z táty. Jak těžké je vtipně říct lidem, že jsi synem „mafiánského bosse“?
Víš co, musíš si uvědomit, že já nejsem normální člověk, já jsem prostě stand-up komik a moje hranice jsou úplně někde jinde. Dělám si srandu už úplně ze všeho. Dělám vtipy i o znásilnění, ale to neznamená, že bych ho schvaloval.

Z národních miláčků si legraci nedělám

A máš tedy nějakou hranici?
Myslím, že ne. A to je možná chyba. Když mi něco přijde vtipný, tak to prostě vtipný je. Teď jsem byl v Liberci a dělal jsem si srandu zrovna z té sbírky na Martínka, kterou medializovala Nikol Štíbrová. Měl jsem z toho trošku respekt, protože to bylo hodně čerstvý. Ale lidi to vzali a smáli se.

Také vysíláš na rádiu. Jak se ti vstává?
Je to těžký. Pro cikána z Ústí je ještě těžší vstávat tak brzo. Ale říkám, že chlapi mají mít určitej režim, jinak zbytečně řáděj.

Často si tu děláme srandu z celebrit. Máš ty nějakou figuru, která je tutovka?
To byl vždycky Zeman. Babiš taky nikdy nezklame. Mám strašně rád Bohuše Matuše. Pedofilní vtipy mě strašně baví.

Je někdo, do koho bys z nějakého důvodu nešel?
Do Karla Gotta nebo Jaromíra Jágra, protože vím, jak je Češi milujou. A možná trošičku Leoš Mareš. I kdyby to bylo vtipný, tak to nevezmou. To jsou národní miláčkové.

Scénář v šuplíku 

Stalo se ti někdy, že se lidi nesmáli? Jsou města, kde se lidi nesmějí?
Stala se mi v létě zajímavá situace. Vystupoval jsem v úplně největší pr**** světa a byla to taková ta stará hospoda. Dělal jsem stand-up o Výměně manželek a vtipkoval jsem, že tam chodí lidi bez zubů a tak. Socky. A pak jsem si uvědomil, že se nikdo nesměje, protože ty lidi, to jsou oni. Vysmíval jsem se jejich životu.

V jednom rozhovoru mě zaujalo, že bys rád vyzkoušel hereckou kariéru. Jak jsi daleko?
Já už jsem v něčem hrál. Před časem mi nabídli točit seriál, jmenuje se Eliška a Damián. A že tam hraje Emma Smetana a princ Damián, tak jsem si říkal, že budu hrát prince. Pak mi ale vysvětlili, že chtějí, abych tam byl jako štamgast v hospodě. Odmítl jsem to.

Dokonce píšeš scénáře…
Jeden jsem prodal, pak se to strčilo někam do šuplíku, ale i tak je to pro mě úspěch. Že ho ode mě někdo koupil. Píšu ve volném čase, píšu si gangsterky, takový seriálový, píšu i zajímavý kriminálky.

 

Jak Daniel vnímá úroveň stand-up comedy v Česku? Jak často naráží na rasistické komentáře? A jak zvládá improvizovat v rapu?
To se dozvíte v přehrávači a ve videu. Archiv rozhovorů z Ranního klubu najdete v sekci Podcasty, v aplikaci Expres FM a ve vaší oblíbené podcastové službě. Videoarchiv rádia Expres FM hledejte na Stream.cz!

Pavla Beretová: Na každém projektu hledám něco zajímavého, někdy jsou to jen peníze 

Miloš Pokorný / 27. 10. 2023

Saša Rašilov: Herecké povolání je vysoce infekční, jednou vezmete dítě do práce a je to v háji

Miloš Pokorný / 26. 12. 2023
Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM