Víkend na Expres FM /
Celý playlist
Rozhovory

Miroslav Krobot: Rozhovory jsou zbytečně namáhavé, všechno podstatné už jsem řekl

Avatar photo Miloš Pokorný
14. 12. 2023

Herec, režisér a pedagog byl hostem podcastu Boomer Talk, ve kterém s Milošem Pokorným probrali aktuální kriminální sérii Oktopus, populární Okresní přebor, šance českých herců na úspěch v zahraničí, vulgarity v představení, ale i to, na co rád zajde do kina.

Zpětný pohled může překreslit dějiny

Česká televize odvysílala dokument o Dejvickém divadle, které jste zakládal, teď je k dispozici na iVysílání. Kolik má dílů?
Je to třináctidílný seriál.

Když byl u nás v rádiu Vašek Neužil, říkal, že jste nevěděli, co kdo z kolegů řekl. Jste zvědavý, co říkají kolegové?
Jsem na to zvědavý, zajímá mě to moc, protože je to takový zpětný pohled, který může překreslit dějiny. Člověk si představoval, jak to všechno bylo, ale ono to třeba bylo jinak. Z tohohle hlediska to může být zajímavé. 

Václav Neužil: Nás herce baví poznávat svět z různých perspektiv

Miloš Pokorný / 30. 09. 2023

Lenka Krobotová: Lady Macbeth by dnes mohla být schopná manažerka

Veronika Koloušková / 29. 06. 2022

Nemám potřebu se opakovat 

Jsem velký fanda seriálu Okresního přeboru i filmu Poslední zápas Pepíka Hnátka. Mám ale kamarády, kterým se film, na rozdíl od seriálu, nelíbil. Jaký jste na ten film měli reakce?
S tímhle jsem se nesetkal, ale je to zajímavé a myslím, že to Honza Prušinovský tak chtěl. Film je jednak jiný formát než půlhodinový díl seriálu, který musí být nabouchaný, musí šlapat a být vysloveně zábavný. Kdežto hodinu a půl dlouhá plocha už dává nějaký prostor trošičku koukat za kulisy. To je právě podle mě osud Pepíka Hnátka, který se mi mimochodem líbí a zdá se mi velmi zajímavý. Ale naprosto uznávám, že lidé, kteří šli do kina a čekali, že to bude ještě větší prča, než seriál, mohli být zklamaní.

Říkáte si někdy, aby vás nebylo moc? Hrál jste v sérii Oktopus, s kriminálními seriály se v současnosti roztrhl pytel…
Myslím si, že bych musel opravdu dostat nějakou zajímavou roli, která by pro mě byla trošku větší výzva, protože nemám potřebu se opakovat a dělat věci jenom z profesních důvodů.  To je pro mě v současnosti zásadní a chtěl jsem to omezit už dříve, ale ještě se dodělávají některé projekty, které se nemohly natočit před covidem. A v případě Oktopusu jsem byl hodně na vážkách, jestli do toho jít, protože nejsem vůbec fanoušek detektivek. Nepoznám, jestli je to dobrá detektivka, nečtu je, nemám trpělivost sledovat, kdo je vrah a hodinu se zabývat tím, kdo to asi mohl udělat, mě moc nebaví. Ale musím říci, že mě tam nalákaly charaktery postav. A vůbec svět retro příběhů, ve kterých se najednou člověk potká s lidmi, kteří jsou o dvacet let starší a změnili se oproti době, ve které se ten zločin stal. To mi přišlo docela zajímavé, a proto jsem se rozhodl, že do toho půjdu. Seriál se mi líbí i proto, že je tam velmi dobrá kamera a velmi dobrý a zajímavý obrazový pohled na prostředí toho zločinu, které je takové smutné, to se mi hodně líbí.

Miroslav Krobot v seriálu Oktopus

Miroslav Krobot opět v roli nerudného dědka: Kriminálka Oktopus navazuje na skvělou tradici českých detektivek

Iva Růžičková / 06. 11. 2023

Dneska tu zábavnost docela chápu

Jaké máte rád filmy, na třeba co jdete ve svém volnu do kina?
Snažím se jít jenom na to, co mě opravdu zajímá, co mi doporučí žena, nebo na co dostanu nějaká doporučení. Na to potom rád jdu.

Rozhovory často nedáváte, vadí vám určitá medializace?
Rozhovory jsou zbytečně namáhavé, všechno podstatné už jsem řekl.  Kdo chce, může si zajít do divadla nebo si přečte knížku. Zdůrazňovat to nějakými rozhovory nepotřebuji.

Na druhou stranu, když člověk hraje v nějakém filmu nebo seriálu, tak se s tím trochu počítá.
Samozřejmě mám povinnosti vůči některým projektům, které dělám, především poskytovat tyto mediální služby, takže to dělám.

Lidé si často chtějí u televize odpočinout a koukat na něco zábavného, máte pro to pochopení?
Touha po zábavnosti byla vždycky a lidé ji vyhledávají skutečně jako odpočinek. Proti tomu nic nemám, ale opravdu nemám rád, když to není třeba profesionální, to mi hrozně vadí. Možná, že bych se před dvaceti lety vůči tomu vymezil a byl tvrdší, ale dneska tu zábavnost docela chápu, na druhou stranu je zase pěkné, že se to diferencuje a lidé si můžou vybrat.

Sestava hry Ucpanej systém v roce 2012

Čeští herci jsou špička

Na představení Ucpanej systém, které jsem navštívil, se přede mnou paní s pánem zvedli a odešli, evidentně to na ně bylo moc sprosté. Kde vy máte tu hranici používání vulgarit?
Myslím si, že ten Ucpanej systém má být sprostý. Když na to lidi nepřistoupí, mi to líto a to je také jediné, co s tím můžu dělat. Odejdou dva lidi z pěti set a v hloubi duše většina těch diváků stejně používá v nitru taková slova, která používáme my nahlas, takže to zas tak zlé není. A hlavně to patří k tomu žánru.

Myslíte si, po těch, co jste učil, že český herec nebo režisér má šanci prorazit v zahraničí?
Obecně si myslím, že čeští herci jsou špička. Jazyková bariéra je samozřejmě prokletí, které se dá jen velmi obtížně překonat. Po mnoha a mnoha letech by to mohlo jít, Karel Roden byl v zahraničí asi pět let a dostal se k nějakým středním rolím. Takže pokud by byl člověk důsledný a dokázal se odtrhnout od místního prostředí, možné to je, ale chce to velkou vůli, velké odhodlání a samozřejmě jazykovou vybavenost.

Miroslav Krobot v rozhovoru dále s Milošem Pokorným probral kvantovou fyziku, technologie, koníčky, hazard, zahraniční zkušenosti i projekt snů. Celý rozhovor si poslechněte v podcastu v úvodu článku. Archiv podcastu Boomer Talk najdete na webu Seznam Zprávy a ve všech dobrých podcastových aplikacích.

Hvězda seriálu Revír Tony Mašek: Chci prorazit v Hollywoodu, od čtyř piluji angličtinu

Redakce / 27. 04. 2023

Zuzana Stivínová: Být chvíli Newyorčanem je vážně zážitek

Miloš Pokorný / 01. 06. 2023

Petr Jákl starší: Jednou za mnou přišli, co bych řekl, kdyby mě zapálili

Miloš Pokorný / 12. 12. 2023
Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM