Odpoledne na Expres FM /
Celý playlist
Ostatní

Co mají společného ombudsman Křeček a Barbra Streisand? Pustili se do nerovného souboje s internetem

Iva Růžičková
29. 09. 2022

Rčení „Kdo se ráno nestydí, ten se večer nebavil“ se ocitlo mezi stovkami komentářů na facebookové zdi ombudsmana České republiky Stanislava Křečka. Stát se v tomto smyslu hvězdou internetu však evidentně nebylo jeho úmyslem, jelikož tamtéž sdělil, že v této věci hodlá kontaktovat policii.

Co se přesně stalo a co má český ombudsman společné s americkou hvězdou Barbrou Streisand?

Fenomén Love Island: Parta hezkých lidí u bazénu, ale nic víc

Andrea Machajdíková / 27. 09. 2022

President jako premiér

Na jeho profilu se v neděli v noci kolem půl jedné objevil podivný příspěvek komentující projev jakéhosi presidenta (aktuálně měl ale projev premiér ČR), který budil dojem silné nepříčetnosti pisatele. V tu chvíli však nespali ani jiní lidé (zejména novináři) a po sociálních sítích začal kolovat screenshot příspěvku, který následně zmizel. Majitel profilu v dalším postu ujišťuje veřejnost, že jde o fake a rozhodně není autorem vyšinutého textu, který by se dal shrnout jako: Pan president mi svým projevem připomněl pohádku o vlcích, kteří měli přijít, ale nepřišli. Přimíchejte hodně překlepů, pravopisných chyb a záměn, a kulajda je hotová.

Vypadá to, že se ombudsmanovi Křečkovi někdo vloupal v noci do bytu a usedl k jeho počítači, popřípadě se nepozorovaně zmocnil jeho mobilního telefonu, možná dokonce z pohodlí domova hacknul lstivě jeho profil, aby poškodil jeho dobré jméno. Vývoj situace můžeme bedlivě sledovat a dohadovat se mezitím, jaká je pravda.

Streisand efekt

V přímém přenosu se tak dozvídáme, co je to takzvaný Streisand efekt. Tento efekt, pojmenovaný po slavné zpěvačce a herečce, funguje tak, že chce-li někdo něco zakrýt nebo popřít, přitahuje to pozornost natolik, že výsledek je zcela opačný. Právě Barbra Streisand se snažila v roce 2003 o vyřazení letecky pořízené fotografie svého „skromného“ sídla na Malibu z veřejně přístupné databáze. Šlo o dokumentární sérii 12 tisíc snímků kalifornských břehů podléhajících erozi, které pořídil fotograf Kenneth Adelman. Barbra neúspěšně žalovala autora i server Pictopia.com s tím, že bylo narušeno její soukromí. A to neměla dělat. Návštěvnost stránky stoupla na 420 tisíc měsíčně. Nutno podotknout, že do soudního sporu fotografie zaznamenala šest stažení, z čehož dvě měli na svědomí Barbřini právníci. Možná kdyby neměla tak velký barák, že je na snímku z letadla více než nepřehlédnutelný, měla by pokoj.

Na snímku vidíte erodované pobřeží a skromný příbytek Barbry Streisand. Foto: Kenneth & Gabrielle Adelman, California Coastal Records Project, www.californiacoastline.org

Žít Brno

Podobnou zkušenost učinili i v Brně v roce 2014. Na tehdejší facebookové stránce Žít Brno kvetly a bavily národ příspěvky ironizující rozhodnutí magistrátu, dokud tento nedocílil jejího smazání. Autoři neváhali založit okamžitě činnost na stránce Žít Brno RIP, která do pár dní nasbírala 17 tisíc původních sledujících, a její popularita dále stoupala s výsledkem, který známe: Iniciativa Žít Brno se etablovala jako politické hnutí, které v následujících volbách uspělo ve volbách do zastupitelstva na třetím místě. Jak to bylo dál, je však už jiná pohádka.

Riziko napadení viry, narušení soukromí a ochrany našich dat je vážný problém. Proto bude jen dobře, jestliže se k problému Stanislava Křečka postaví vyšetřovatelé Policie ČR čelem.

Bába pod kořenem, pražský Aragorn a kultovní svatba Jiřího Káry: Připomeňte si legendy z hlubin internetu

Carlito Brigante / 18. 08. 2022

Flákanec, pasy nebo kanál komunistickej: Nejvtipnější momenty české politiky

Lukáš Moravec / 08. 08. 2022

Úvodní foto: Petr Topič / Mafra / Profimedia

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM