Ranní klub /
Celý playlist
Ostatní

Flákanec, pasy nebo kanál komunistickej: Nejvtipnější momenty české politiky

Avatar photo Lukáš Moravec
08. 08. 2022

Politika je jistě velice vážná záležitost, ale občas se z ní za přispění některých jedinců stane humoreska až fraška, kdy v lepším případě to končí pouze nevybíravou mluvou.

Nejsou to jediné aféry, které si vyžádaly pozornost médií i veřejnosti. Pamětníkům možná naskočí facka Miloslava Macka, kterou počastoval Davida Ratha nebo Topolánkova „jednička“, čili vztyčený prostředníček adresovaný údajně Miroslavu Kalouskovi. Máte-li v živé paměti nějakou jinou trapnou chvíli spojenou s českou politickou reprezentací, napište nám do diskuze. 

„Jestli tady pudeš…“

Hlavní postavou této události je veřejně známý popírač covidu, odmítač roušek a vládních nařízení, propagátor Ivermektinu a tělocvikář, ve Sněmovně plexisklem obehnaný Lubomír Volný. Dne 21. ledna 2021 se Volný v Poslanecké sněmovně pokusil, jak už bylo u něj tradičně zvykem, obstruovat u řečnického pultíku. To se nelíbilo řídícímu schůze, Tomáši Hanzelovi, který mu vypnul mikrofon, čímž mu znemožnil projev. Následně se poslanec Volný rozhodl, že půjde svůj projev dokončit do mikrofonu řídícího schůze. To se ovšem řídícímu poslanci líbilo ještě méně a vznikla mela, ve které nebylo nouze o strkanici, roztržené oblečení a dokonce i úder pěstí. Situaci uklidnila až přivolaná ochranka a poslanec Volný byl do konce dne vyloučen ze schůze. Za tento výstup dostal pokutu ve výši jednoho poslaneckého platu (90.800 Kč) ze strany mandátového a imunitního výboru. Na internetu vzniklo mnoho parodií, meme a situace se dočkala dokonce i umělecké reakce od známého českého písničkáře.

„Pane redaktore, víte co je to pasy?“

Hlavním aktérem není nikdo jiný, než prezident republiky Miloš Zeman. Tej je známý svým přímým jednáním a velice malou snahou o kulantnost. Už na začátku své politické kariéry se příliš nesnažil o korektní jednání a své publikum naopak rád oblažoval nekonečnou zásobou bonmotů a peprných vyjádření. V listopadu roku 2014 se v pořadu Hovory z Lán vysílaném živě na vlnách Českého rozhlasu nevybíravě pustil do členek kapely Pussy Riot. Zaměřil se i na samotný název kapely a překvapenému redaktorovi jej s chutí v živém vstupu několikrát přeložil a následně nabídl svůj osobní a rovněž velice peprný pohled na věc. V reakci na tuto událost opět vzniklo mnoho koláží a dokonce i několik více či méně profesionálních hudebních remixů, které prezident republiky už nijak nekomentoval.

„… kanále komunistickej“

V této krátké slovní přestřelce z roku 1999, přímo před kamerou České televize, figuroval Miloslav Ransdorf, tehdejší poslanec za KSČM a neznámý občan důchodového věku. Toho velice popudilo, že je s komunistou Ransdorfem natáčený rozhovor a rozhodl se říct svůj názor, což televizní štáb pohotově zachytil. Postarší pán, evidentně velký odpůrce komunistů i poslance Ransdorfa, vůbec neváhal a bez ostychu konfrontoval poslance přímo před televizní kamerou velmi nevybíravými slovy. Poslanec se snaží na videu zachovat profesionální klid, ale je na něm vidět, že je mu situace velice nepříjemná. Štáb se snaží muži vysvětlit, že i komunisté mají právo na názor, což muž rezolutně odmítá a z jeho úst následně zazní již téměř legendární věta: „…ty šmejde, tě napálim, ty kanále jeden komunistickej prašivej.“  Muž následně odchází a z dálky poslance častuje ještě několika nepublikovatelnými větami.

Úvodní foto: Jakub Poláček / CNC / Profimedia
Zdroj: g.cz

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM