Ranní klub /
Celý playlist
Ostatní

50 nejlepších alb: Led Zeppelin ve spěchu a na koleni přepsali pravidla hudby

Redakce
Základní kameny kapely položili v roce 1968 kytarista Jimmy Page, zpěvák Robert Plant, bubeník John Bonhamm a basista John Paul Jones. Pokud je jejich debutová nahrávka považována za průlomovou, tou následující se Led Zeppelin nesmazatelně zapsali do hudebních dějin. A zároveň položili základní kameny moderních rockových žánrů, heavy meztal nevyjímaje.
06. 10. 2021

Tentokrát se podíváme do roku 1969. Do roku, který pro tehdejší Československo nebyl nijak šťastný. U moci byli komunisti, kteří omezovali velkou část lidských práv a svobod. Na protest proti tehdejší vládě se v Česku upálili hned tři lidé: Jan Palach, Jan Zajíc a Evžen Plocek. V srpnu vyšli lidé do ulic, aby odstartovali mohutné protivládní demonstrace. 5 lidí zemřelo, byli zastřeleni členy Lidových milic. Zatím, co u nás vládla temnota, tak Američani přistávají na Měsíci a Britové si užívají jedné z nejlepších kapel všech dob. Dnes se totiž podíváme za skupinou Led Zeppelin a jejich skvělou druhou deskou.

Nestandardní podmínky

U prvních tří desek se Zeppelíni nijak nemažou s vymýšlením názvů alb, a tak vznikají desky Led Zeppelin I, III a III. A právě prostřední dvojka je navždy zapisuje do hudebních dějin. Jejich druhé album vychází v říjnu 1969, tedy jen 9 měsíců po debutu. V době, kdy Led Zeppelin dokončili své evropské a startovali své první americké turné. A právě kvůli probíhajícímu turné nejsou podmínky pro nahrání alba tak úplně standardní. Lépe řečeno jsou hrozné. Prakticky každá píseň vznikla v jiném nahrávacím studiu. Něco se stihlo natočit ještě v Evropě, ale velká část vznikla ve studiích v USA a v Kanadě. Kvalita a vybavení studií se podstatným způsobem liší a samotné písně vznikly na koleně, při přejezdech z jednoho koncertu na druhý. To ale celému albu dodává spontánnost a naléhavost, která se odráží ve zvuku všech nahrávek.

Následkem nedostatku času při nahrávání byl nejen přímý zvuk, ale také tři neoriginální songy, které jsou předělávkou bluesových skladeb od chicagských hudebníků Wilieho Dixona a Howlina Wolfa. Díky nim byla na Led Zeppelin podána žaloba za plagiátorství, kterou skupina nakonec urovnala mimosoudně. Na tyto šílené podmínky si později dost stěžoval zpěvák Robert Plant, který o nahrávání druhého alba mluvil jako o tom nejhorším, co kdy zažil. Naštěstí tu byl ale Jimy Page, který hudebně zprodukoval prakticky celé album.

Čtěte také: Heavy metal bez zbytečného vzteku, to je Paranoid od Black Sabbath

Romantika i sexismus

Jimy Page byl v té době jeden z nejlepších žijících kytaristů, a právě druhé album Led Zeppelin je toho důkazem. Songy jako Whole Lotta Love, The Lemon Song a Bring It On Home založil na klasickém blues, jen kytarové riffy jsou jednodušší a hlasitější a v písních vytvořil prostor pro instrumentální sóla. Riff ze singlu Whole Lotta Love byl britskou BBC zvolen tím nejlepším v historii V lehčím a svěžím stylu jsou podané skladby Thank You a Ramble On a zbylé čtyři songy jsou přímočarý a těžký rock, ve kterém se odráží pravidla klasického blues. Do toho texty od Roberta Planta, ve kterých se střídala romantika i sexismus. Na jedné desce je tak píseň Thank You, která je milostným dopisem manželce Roberta Planta, a zároveň i Living Loving Maid, song o údajné fanynce, kterou kapela potkala na americkém turné. Nebo píseň Lemon Song, ve které Plant zpívá, že chce vymačkat svůj citrón. Ano, tím citrónem myslí svůj pohlavní úd.

Na obal alba byl použit motiv z plakátu Davida Junipera, kterému skupina jednoduše řekla, aby přišel se zajímavým nápadem. Návrh byl založen na fotografii divize Jagdstaffel 11 německého letectva během první světové války, Létajícího Cirkusu vedeného Rudým Baronem. Juniper nahradil čtyři hlavy letců fotografiemi členů kapely, některým obličejům přidělal vousy a sluneční brýle nebo některé nahradil obličeji jiných lidí. Blondýnka je francouzská herečka Delphine Seyrig v roli Marie-Magdalene ve filmu Mister Freedom, což je levicová protiválečná satira Williama Kleina. Na obálce byl také vyobrazen obrys Zeppelinu na hnědém pozadí (podobně jako na obalu prvního alba kapely), který albu dal přezdívku Brown Bomber.

unnamed.jpg

Led Zeppelin v čele s dvojicí Page & Plant nastavili pravidla pro budoucí heavy metal a jejich druhé album je jednou z nejzásadnějších desek, která v tomto žánru vznikla. Zástupy hudebníků se mnoho let snažily napodobit jejich rukopis, ale skoro nikdo nedosáhl dynamiky Zeppelínů. Druhé album Led Zeppelin proto nemůžeme v našem žebříčku vynechat. V pořadí 50 nejlepších alb historie za Expres FM ho stavíme na 40. místo.

Led Zeppelin – Led Zeppelin II
Datum vydání: 22. 10. 1969
Délka: 41:38
Singl: Whole Lotta Love

Psali jsme: Smrt kamaráda AC/DC přetavili v přelomovou desku

8 alb a konec

V sedmdesátých letech dosáhli Led Zeppelin absolutního vrcholu – úspěch měli jak komerční, tak u kritiky, a právě díky němu se stali jednou z nejvlivnějších skupin své doby. Došlo i ke změně image, když jednotliví hudebníci začali nosit propracované, okázalé oblečení, navíc podstatně změnili i svou show, a to pomocí laserů a jiných světelných efektů. Během své kariéry vydali Led Zeppelin osm studiových alb, kterých se prodalo neskutečných 300 milionů. Rozjetou rockovou mašinu zastavilo v roce 1980 úmrtí bubeníka Johna Bonhama. Dva roky poté vyšlo poslední studiové album Coda a skupina se nadobro odmlčela. Zbylá trojice hudebníků se na koncertní podia vrátila jen v rámci několika jednorázových projektů a v nejrůznějších sestavách. V současnosti je asi nejvíc aktivní Robert Plant, který nahrává i koncertuje pravidelně – do České republiky naposledy zavítal v roce 2018, kdy se představil fanouškům v Pardubicích. Na zářijovém festivalu v italských Benátkách měl premiéru dokument Bernarda MacMahona pojmenovaný Becoming Led Zeppelin, ve kterém vystupují všichni tři dosud žijící členové kapely a z archivních záznamů i John Bonham.

50 nejlepších alb hudební historie podle Expres FM

41. Aretha Franklin – I Never Loved A Man The Way I Love You
42. Dj Shadow – Endtroducing…..
43. My Bloody Valentine – Loveless
44. Blur – Parklife
45. AC/DC – Back In Black
46. Kanye West – My Beautiful Dark Twisted Fantasy
47. Patti Smith – Horses
48. The Stone Roses – The Stone Roses
49. Black Sabbath – Paranoid
50. The Streets – Original Pirate Material

Expres FM představuje žebříček 50 nejlepších alb v hudební historii podle Expres FM. Vlado a Radek v rámci své Večerní show představí ve vysílání vždy jednu nahrávku týdně, logicky tak posluchače čeká edukativní a zábavné hudební putování na celý rok. Žebříček zásadních alb není časově ani žánrově omezen. Jediné pravidlo, kterým jsme se řídili, je, že se musí jednat o řadová alba. Na této nejenom časově náročné akci se podíleli i ostatní moderátoři rádia Expres FM, společnými silami vytvořili úctyhodný a především pestrý seznam, a to dle svého nejlepšího vědomí i svědomí. Pokud se trefíme do vašich představ či vkusu, nestyďte se nám dát vědět. A pokud ne, napište nám taky.


Kam dál? Aretha Franklin se Královnou soulu stala na desátý pokus

Foto: Warner Music

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM