Nejlepší hudba ve městě /
Celý playlist
Mix

Drsné výslechy a nejasné otisky: Nejmylnější představy o práci policie a vyšetřovatelů

Avatar photo Lukáš Moravec
07. 07. 2022

O policejní práci koluje řada mýtů. Až na výjimky snad neexistuje film nebo seriál, který by vystihoval policejní postupy alespoň trochu reálně. Podívejte se na nejabsurdnější představy scenáristů, kterých jsou plné televizní detektivky.

Častým jevem v seriálech s detektivní zápletkou je odebírání otisků prstů úplně ze všeho. Podle některých scenáristů lze odebrat otisk z pokožky oběti, z koberce a podobných míst. V některých filmech nebo seriálech lze také vidět usvědčení pachatele na základě jednoho částečného otisku prstu. Metoda, která se tímto zabývá, se nazývá daktyloskopie a policie ji využívá více než sto let. Jelikož je dokázáno, že na světě neexistují dva lidé s identickými otisky prstů a že ani v průběhu života se člověku otisky nijak zásadně nemění, jedná se o stoprocentně spolehlivou a lety ověřenou metodu, která má ale svá neměnná pravidla.

K tomu, aby mohla policie použít zajištěný otisk jako důkaz, se musí dostatečně shodovat s otiskem, který má policie v databázi. Těmto shodám se říká markanty a aby byl otisk použitelný procesně, tedy jako důkaz, musí mít určitý počet markantů. Ačkoliv každý člověk má jedinečné otisky prstů, při zajištění pouze částečného otisku se může stát, že databáze vyhodnotí více možných pachatelů. Oproti super rychlým seriálovým policejním databázím, si opravdoví policisté musí na výsledek počkat klidně i několik hodin.

Nenechte se vykrást: Dejte pozor na rutinní chování a neusnadňujte zlodějům práci žebříkem či zahradním náčiním

Redakce / 20. 05. 2022

Technik, vyšetřovatel i laborant v jednom

V některých detektivkách přijede policista na místo činu, prohlédne, co se stalo, zajistí stopy po pachateli, které si poté sám v laboratoři vyhodnotí a nakonec v rekordním čase sebere pachatele a při následném výslechu jej usvědčí. Zní to skvěle, ale takhle to opravdu nefunguje. Policejní práce je kolektivní činnost a každý člen týmu má svou úlohu. Stopy zajistí kriminalistický technik, složitější vzorky pošle do laboratoře forenzním specialistům k vyhodnocení, které může trvat i několik týdnů nebo měsíců. Mezitím  operativa vyslýchá svědky, shání informace nebo kamerové záznamy. Nad tím vším bdí vyšetřovatel, který koordinuje činnost týmu, komunikuje se soudcem nebo státním zástupcem a dává dohromady celou mozaiku činu.

Výslech, přiznání a odsouzení během jednoho odpoledne

I když se podaří pachatele trestné činnosti zadržet přímo při činu, následný proces trvá skutečně dlouhou dobu. Výslechy, rekonstrukce činu, zajišťování stop, to vše může trvat celé měsíce. Nashromážděné důkazy musí být pečlivě zaevidovány a získány procesně správným, čili legálním způsobem, aby je nemohl obhájce podezřelého nijak napadnout. Seriálové výslechy v tmavých místnostech bez přítomnosti obhájce jsou nejspíš nejčastější představou scenáristů. Výslechy se často vedou v kancelářích vyšetřovatelů a i případné výslechové místnosti mají daleko od kobek, které jsou občas k vidění ve filmech nebo seriálech. Při výslechu je obvykle přítomen právní zástupce podezřelého, který dohlíží na procesně správný postup policie. Na legálnost celého postupu pak dohlíží státní zástupce.

Útěk, úkryt, boj! Tyto tři zásady výrazně zvyšují vaši šanci na přežití v případě aktivního střelce

Redakce / 14. 03. 2022

Nahlédněte do nejhorších věznic světa, kde byste opravdu nechtěli skončit

Redakce / 24. 05. 2022

Úvodní foto: Profimedia

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM