Hudba na prvním místě / Music First /
Celý playlist
Ostatní

Útěk, úkryt, boj! Tyto tři zásady výrazně zvyšují vaši šanci na přežití v případě aktivního střelce

Redakce
Ať už jsou pohnutkami aktivních střelců osobní msta společnosti, terorismus nebo psychické problémy, jedno mají společné – chtějí zabíjet, a to většinou v co největší míře. Zmíněné zásady vám v případě ohrožení mohou pomoci k záchraně života svého nebo i života jiných.
14. 03. 2022

Měkké cíle – slabina dnešní doby

Za měkký cíl je považováno místo s vysokou koncentrací osob a zároveň nízkou mírou zabezpečení proti násilnému útoku. Nejčastěji se jedná o nákupní centra, kulturní akce nebo například nádraží. Aktivní střelec je osoba, která se za pomoci primárně střelných zbraní snaží zranit nebo zabít buď předem vytipované, nebo náhodné lidi. Jejich pohnutky mohou být osobní, náboženské, nebo také pramenící z psychických obtíží nebo dlouhodobé frustrace. Ačkoliv je průměrný dojezd policejní hlídky do deseti minut, v krizové situaci je tato doba velice dlouhá, během které se může stát mnoho věcí. Následující zásady jsou uznávaným způsobem, jak jednat v případě ohrožení aktivním střelcem.

Místo pepřového spreje střelná zbraň: Můžete se bránit s pistolí v ruce?

Co nejrychleji, co nejdál

Necvičený člověk nemusí rozeznat výstřel hned napoprvé, ale po několikátém už budete mít vcelku jistotu. Jakmile zaregistrujete nebezpečí, začněte utíkat. Nesmí se však jednat o bezhlavý úprk – vyhodnocujte situaci a zkuste si zachovat chladnou hlavu. Nezaobírejte se osobními věcmi, prostě utíkejte. Snažte se po cestě varovat co nejvíce lidí okolo, případně, pokud si troufáte, převezměte iniciativu a snažte se o koordinovaný útěk. Chaos nikdy nepomáhá situaci a lidé mají menší tendence k panice, pokud vidí alespoň nějaký řád nebo vedení. V bezpečném prostoru zavolejte policii. Nespoléhejte na to, že ji zavolal někdo jiný – zavolejte ji vy.

Nebýt vidět

Může nastat situace, kdy nebude možné uprchnout. Opět musíte zachovat chladnou hlavu. Pokud to bude možné, zamkněte se a zabarikádujte dveře. Útočník si je vědom, že má omezený čas a není pravděpodobné, že ho bude plýtvat na ničení barikád. Ztlumte si vyzvánění na telefonu a snažte se být za pevným předmětem. Dnešní střelivo dokáže hravě prostřelit obyčejné dveře nebo nábytek, takže zkuste být krytí například zdí. Snažte se být potichu a pouze pokud máte jistotu, že vás útočník nemůže slyšet, kontaktujte policii. Operátorovi sdělte zejména, co se děje, kde jste a popřípadě kolik vás na místě je. Až dorazí policisté, dbejte jejich pokynů, držte ruce ve viditelné pozici a v žádném případě nevybíhejte směrem k nim! Policie má na podobné situace plány a přesně ví jak postupovat.

Šest prvků sebeobrany, které by měl znát každý

Bojujte!

Pokud nelze použít předchozí možnosti, bojujte. Ozbrojte se čímkoliv, co se dá použít jako zbraň. Aktivní střelec jde s úmyslem zabíjet a zpravidla nemá v úmyslu brát rukojmí. Nůžky, pilníky, židle, skleněné láhve – cokoliv z toho vám může pomoci. Agresor většinou neočekává od civilistů přílišný odpor, a to je vaše výhoda. Jednejte co nejrychleji a co nejnásilněji. Pokud vás bude větší počet, spolupracujte. Snažte se dostat útočníkovi na blízko a znemožnit mu tak použití zbraně. Překvapení a rychlost jsou vaše výhoda, stejně tak využijte vaši znalost místa, pokud je to možné. I v tomto případě, stejně jako v předchozích situacích, je nutné zachovat v rámci možností chladnou hlavu. Vaše šance a znalosti může zvýšit také pořízení zbraně nebo absolvování kurzu věnujícímu se této problematice.



Úvodní foto: Profimedia
Zdroje:
Instagram

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM