MidnightDrip /
Celý playlist
Lifestyle

Kam za nejvyhlášenější pizzou v Česku? Do Plzně, Ostravy i Grygova!

Karin Šnýdrová
23. 08. 2022

Je symbolem italské kuchyně, řadí se k nejpopulárnějším pokrmům světa a zakousnout se do ní můžete doslova na každém rohu. Seženete ji v restauraci, supermarketu i u stánku, jenže ne každá stojí za ochutnávku. Kde mají top pizzu v Česku? 

Za předchůdkyni dnešní pizzy je považovaná placka z konce 17. století. Vznikla v italské Neapoli a původně byla jídlem chudých. Konzumovali ji s čerstvými rajčaty, olivovým olejem i česnekem. Pizza Margherita se podle legendy zrodila až v roce 1889. Jejím vynálezcem je údajně šéfkuchař Raffaele Esposito, který ji pojmenoval na počest italské královny Markéty Savojské (italsky Margherita di Savoia). Pizzu vyvedl v národních barvách země, které najdete i na vlajce. Zelenou barvu znázorňovala bazalka, bílou mozzarella a červenou rajčata. V současnosti patří Pizza Margherita k těm nejoblíbenějším vůbec. Ať už je i vaším favoritem, nebo na těstě upřednostňujete pestřejší ingredience, poradíme, v jakých českých restauracích byste si pizzu měli zaručeně objednat. 

Ben Affleck se má vrátit jako Batman: Kteří další herci oblékli kostým netopýřího muže a proč se George Clooney omlouval

Marek Blažíček / 22. 08. 2022

Da Pietro Plzeň 

Do západočeského města se sjíždí všichni milovníci pizzy. V pizzerii Da Pietro totiž od roku 2016 pečou v ručně vyrobené peci tu nejvyhlášenější. Kvalitní suroviny jsou u nich na prvním místě, těšte se třeba na mozzarellu z Kampánie, neapolský olej, sopečná rajčata či pancettu z provincie Caserta. Ať už si objednáte klasiku v podobě Margherity, nebo sáhnete po specialitě typu Mortadella e pistacchi, kde je hlavní ingrediencí tradiční boloňský salám a pesto z pistácií, nebudete litovat. Da Pietro najdete u Smetanových sadů a za pizzu zde zaplatíte od 215 do 360 Kč. 

Nuova Praha 

Pravou neapolskou pizzu s nadýchanými okraji umí i v Praze, konkrétně na Starém Městě. Vyberte si z menu v pizzerii Nuova, která je držitelem certifikátu společnosti Associazione Verace Pizza Napoletana, tedy asociace neapolské pizzy. Pokrmy připravují opravdoví mistři oboru, ostatně dokazuje to i fakt, že se pražský podnik pravidelně umisťuje v žebříčku padesáti nejlepších pizzerií v Evropě 50 Top Pizza Europe, do něhož nespadá Itálie. Pokud si nebudete vědět rady, kterou pizzu z nabídky ochutnat, objednejte si degustaci a vyzkoušejte všechny! Zdejší pizza vás vyjde od 248 do 298 Kč. 

Bistro Le Pizze di Frankie Praha

Ovšem nemyslete si, že na poctivou pizzu musíte jen do restaurace. Bistro Le Pizze di Frankie v pražských Nuslích možná nemá luxusní pec, ale na italskou lahůdku jsou tu specialisté. Přestože pizzu připravují v přenosné elektrické troubě, zaručeným výsledkem je fantastický gastronomický zážitek. Pokud sem budete mít cestu, připravte se na to, že za pizzu utratíte od 140 do 210 Kč a pravděpodobně se nebude jednat o poslední návštěvu. 

Babetti Ristorante & Lounge Ostrava

Z Moravskoslezského kraje nemůžeme vynechat rodinnou restauraci Babetti, která se specializuje na italskou kuchyni. Nachází se v Ostravě na Havlíčkově nábřeží a z prostředí budete nadšení stejně jako z místního menu. Večeři či oběd si můžete vychutnat na zahrádce s výhledem na řeku. Jen pozor, pizzu připravují každý všední den kromě pondělí, vždy od 17 hod, v sobotu si ji můžete objednat už v pravé  poledne. Stojí od 185 do 249 Kč. 

Pizza Bar Hradlo Grygov 

Malá Itálie se rozprostírá také v obci Grygov, kde žije kolem 1.500 obyvatel. Pokud stále nevíte, kde přesně ji na mapě hledat, prozradíme vám, že leží kousek od Olomouce. Zdejší pizza je pověstná a kvalitní ingredience samozřejmostí. Milovníci ostrých chutí mohou vyzkoušet Chorizo se španělským salámem a pálivými jalapeños, rostlinní strávníci zas ocení veganskou variantu, kterou si mohou navolit podle svých preferencí. Pizza vás zde vyjde od 169 do 269 Kč. 

To nejlepší ze street foodu: Currywurst, kebab i český chlebíček

Karin Šnýdrová / 10. 06. 2022

Miska s rýží a zeleninou je hit: Kde v Česku můžete ochutnat nejlepší poké?

Karin Šnýdrová / 04. 08. 2022

Úvodní foto: Shutterstock

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM