Nejlepší hudba ve městě /
Celý playlist
Kalendář

Před 40 lety padl rekord Grammy: Král popu si odnesl nebývalou nálož zlatých gramofonků

Avatar photo Michal Plšek
28. 02. 2024
Nechce se vám číst? Článek si můžete i poslechnout

28. únor je 59. den roku, do jehož konce zbývá 307 dní. Svátek má Lumír a Zlatica. V roce 1983 byl po jedenácti sezonách odvysílán poslední díl amerického seriálu M*A*S*H. Dvouapůlhodinový příběh s názvem Na shledanou, sbohem a amen je se sledovaností 121,6 milionů dodnes nejsledovanější epizodou seriálu v historii televizního vysílání.

Legendární M*A*S*H po 50 letech: Hawkeye bojuje s Parkinsonem, Radar je malířem divé zvěře, Šťabajzna bojuje za práva zvířat. A co ostatní?

Denisa Grofová / 21. 11. 2022

Narodili se

Jake Bugg, anglický zpěvák (1994)

Hned svým eponymním debutem, s kterým mu jako spoluautoři pomáhali Iain Archer, Matt Prime a Crispin Hunt, v roce 2012 dobyl britský žebříček. Do dnešních dní přidal další čtyři studiová alba, všechna se na Ostrovech umístila v Top 10. 

Brian Jones, anglický hudebník (1942)

Zakladatel a původní kapelník The Rolling Stones sehnal spoluhráče v čele s Keithem Richardsem a Mickem Jaggerem pomocí inzerátu v Jazz News. To se psal rok 1962. K názvu kapely se inspiroval na kompilaci The Best Of Muddy Waters, která ležela na podlaze, když volal do jednoho z klubů a pořadatel po něm chtěl jméno. Kvůli stupňujícím se problémům s alkoholem a drogami jej spoluhráči v červnu 1969 z kapely vyloučili, utopil se v bazénu 3. července téhož roku. 

Otakar Vávra, český režisér, scenárista a pedagog (1911-2011)
Frank O. Gehry,
kanadský architekt, spoluautor Tančícího domu (1929)
Mario Andretti, italsko-americký závodník, šampion Formule 1 z roku 1978 (1940)
Věra Křesadlová, česká výtvarnice a herečka (1944)
Pavel Rímský, český herec a dabér (1949)
John Turturro, americký herec, scenárista a režisér (1957)
Eric Lindros, kanadský hokejista (1973)
Karolína Kurková, modelka (1984)
Markéta Irglová, česká zpěvačka (1988)
Jakub Vrána, český hokejista (1996)

Beyoncé má lupénku, Keira Knightley přichází o vlasy, Pink trápí astma: Světoznámé hvězdy své nemoci tajily

Michaela Dočkalová / 27. 02. 2024

Stalo se

2016

Adele opanovala hitparády ve Velké Bitánii a USA se svým třetím albem 25. Deska zaznamenala obrovský komerční úspěch, debutovala na vrcholu žebříčků v 25 zemích. A zabodovala i u odborníků, na Brit Awards získala cenu pro Britské album roku, americká akademie ji ocenila pěti Grammy. 

1986

George Michael a Andrew Ridgeley oznámili, že v létě se rozpadne jeden z nejúspěšnějších popových projektů 80. let. Dvojice Wham! ještě vydala rozlučkový singl The Edge Of Heaven, a kompilaci největších hitů. Rozlučkový koncert na londýnském stadionu Wembley přilákal 72 tisíc fanoušků. Wham! prodali přes 30 milionů nahrávek, singly Wake Me Up Before You Go-Go, Everything She Wants a Careless Whisper dobyly vrchol americké hitparády, v rodné Velké Británii duo bodovalo i s hity Freedom, Last Christmas, I’m Your Man, The Edge Of Heaven a Where Did Your Heart Go? George Michael po rozchodu nastartoval hvězdnou kariéru, Andrew Ridgeley se po neúspěchu jediného sólového alba stáhnul do ústraní. 

Kamarádi ze základky, kteří se rozhodli dobýt svět popu: Před 40 lety vyšlo debutové album dvojice Wham

Pavel Kučera / 01. 07. 2023

1984

Michael Jackson si z 26. galavečera Grammy odnesl rekordních osm zlatých gramofonků. Deska Thriller bodovala kategoriích Album roku a Nejlepší popový výkon, singl Beat It se stal nahrávkou roku a nejlepším rockovým výkonem, Billie Jean získala ceny za nejlepší popový výkon, nejlepší R’n’B výkon a nejlepší R’n’B píseň, E.T. The Extra-Terrestrial ovládl kategorii Nejlepší nahrávka pro děti. Král popu získal navíc i ocenění Producent roku, stejně jako hlavní strůjce úspěchu alba Thriller, Quincy Jones. 

1983

U2 vydali své třetí a průlomové album War. Stalo se prvním v diskografii irské čtveřice, které se vyhouplo na vrchol britské hitparády (odkud mimochodem srazilo Thriller Michaela Jacksona). V zámoří si U2 vysloužili zlatou certifikaci za půl milionu prodaných nosičů. První album s politicky laděnými texty obsahuje hity Sunday Bloody Sunday a New Year’s Day. Chlapec na obalu je Peter Rowen, bratr Bonova kamaráda Guggiho z kapely The Virgin Prunes, dnes známý fotograf, který mimo jiné fotí na koncertech U2. 

40 let od vyhlášení války: Album War znamenalo pro U2 průlom

Pavel Kučera / 28. 02. 2023

1970

Simon & Garfunkel se na šest týdnů usadili na vrcholu americké hitparády se singlem Bridge Over Troubled Water. Balada, která je zároveň titulní písní pátého a posledního alba dvojice, dává vyniknout vokálům Arta Garfunkela a stala se jedním z jejich největších hitů. Pánové za ni získali pět cen Grammy. Jedná se o jeden z nejčastěji zpívaných songů 20. století, svou verzi v diskografii mají i Elvis Presley, Johnny Cash nebo Aretha Franklin. 

Nejslavnější boybandy: Původně měli kapelu hrát jen v seriálu, nakonec The Monkees kralovali hitparádám

Pavel Kučera / 23. 02. 2024

Hudbu k Šíleně smutné princezně složil už jako teenager: Jan Hammer má doma i Grammy za seriál Miami Vice

Václav Šilpoch / 25. 01. 2024

Zdroje: wikipedia.org, onthisday.com, thisdayinmusic.com, csfd.cz

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM