Dopoledne na Expres FM /
Celý playlist
Hudba

Kamarádi ze základky, kteří se rozhodli dobýt svět popu: Před 40 lety vyšlo debutové album dvojice Wham

Avatar photo Pavel Kučera
01. 07. 2023

Víte, že George Michael byl jedním z prvních anglických rapperů vůbec? Nesmějte se, je to tak. Stalo se tak ve skladbě Wham Rap! z jejich slavného debutového alba Fantastic. Na začátku prázdnin od jeho vydání uplyne přesně čtyřicet let.

Vlastně je to dokonalé načasování. Album s hudbou, která přímo ztělesňuje mladá opálená těla poflakující se kolem bazénu v plavkách a s chocholatými drinky, vyšlo 1. července 1983. A na scénu se s ním uvedla dvojice mladíků, kteří si podle citoslovce často viděného v komiksech říkala Wham!

Zpívající herci: Keanu Reeves předskakoval Bon Jovi, Joe Pesci od hudby zběhl k herectví, Russell Crowe zapěje ve Varech

Pavel Kučera / 30. 06. 2023

Kamarádi ze základky 

Byli to dva na první pohled obyčejní pohlední kluci z východoanglického městečka Bushey, Andrey Ridgeley a George Michael. Seznámili se na základce když prvnímu bylo dvanáct a druhému o rok míň. Hned se stali nejlepšími kamarády a začali snít o tom, že spolu založí popovou kapelu. Přičemž George, který se tehdy jmenoval Georgios Kyriacos Panayiotou, později prozradil, že ho k hudbě opravdu přivedl právě Andrew. Na střední hráli se ska kapelou The Executive, ale oba to více táhlo k popu. A začali přemýšlet o tom, že s ním dobudou svět.

Rapová óda na sociální zabezpečení

Paradoxně první skladba, kterou spolu složili po odchodu z The Executive, byla právě Wham Rap! Vytvořili ji pod dojmem legendární skladby Rapper’s Delight od Sugarhill Gang. Rap byl samozřejmě tehdy ještě naprostý underground, ale oba černá hudba vždycky fascinovala. Zajímavý je ale i text skladby. George rapoval o tom, že je fajn být mladý a užívat si života, když může využívat výhod sociálního zabezpečení, které poskytovala anglická vláda prostřednictvím Department of Health and Social Security (proto se ve skladbě opakuje skandování DHSS), což bylo v dost ostrém kontrastu s levicově angažovaným punkem, který vládu naopak kritizoval. Druhá skladba, kterou napsali společně, se pak jmenovala Club Tropicana.           

Jasná vize dvacetiletých kluků 

Skladba Wham Rap! vyšla začátkem roku 1982 a byla to patrně první rapovaná skladba, vydaná anglickým interpretem. Země se z osy nevychýlila. Ale když následovaly i další singly Young Guns (Go For It), Bad Boys a zejména Club Tropicana, po čemž následovalo vydání alba Fantastic, na Ostrovech měli rázem novou nejoblíbenější kapelu, která směle konkurovala už zavedeným hvězdám jako Duran Duran nebo Culture Club. Desku produkoval Steve Brown a podíleli se na ní producentsky i George a Andrew. A přestože jim tehdy bylo sotva dvacet, měli dost jasnou vizi o tom, jak má vypadat energický pop s funkovými prvky a melodickými refrény.

Globální hvězdy 

Wham! tehdy milovaly zejména mladé dívky, které netušily, že je George gay (ostatně tehdy se považoval spíše za bisexuála), rockoví fanoušci z nich zvraceli. Ale když si desku poslechnete s odstupem, zvlášť třeba skladbu Club Tropicana, uvědomíte si, jak doslova fantasticky složené, zaranžované a nazpívané ty skladby jsou, mají velkou energii a funky potenciál. Není divu, že v kombinaci s energickými vystoupeními se z Wham! staly globální hvězdy, jimiž byly až do té doby, kdy se Andrew a George velmi přátelsky a v míru dohodli, že společnou kariéru ukončí a George se bude věnovat sólové dráze. Ale to už je jiný příběh.

Všechno nejlepší, mistře: George Michael by oslavil šedesátiny

Pavel Kučera / 25. 06. 2023

Boy George: Ikona 80. let s nezaměnitelným hlasem i vzhledem

Pavel Kučera / 14. 06. 2023

Autorský článek 
Úvodní foto: Kraft74 / Shutterstock.com

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM