Expres Drive /
Celý playlist
Kalendář

Den, kdy poslední nahrávání rozhádaných Brouků přineslo své plody: Album Abbey Road patří k tomu nejlepšímu od The Beatles

Avatar photo Michal Plšek
26. 09. 2023

26. září je 269. den roku, do jehož konce zbývá 96 dní. Svátek slaví Andrea, Cyprián, Kim, Damián a Justýna. Připomínáme si Evropský den jazyků, jehož cílem je propagace jazykovou rozmanitost a studium jazyků v zemích starého kontinentu. 

Co se ještě stalo ve světě showbyznysu? A kdo slavný se narodil?

Hudební kariéra ustoupila herectví, i když za své hity sbíral ceny: Will Smith slaví pětapadesáté narozeniny

Pavel Kučera / 25. 09. 2023

Narodili se

Tracey Thorn, britská zpěvačka (1962)

Už od osmdesátých let je polovinou kultovního dua Everything But The Girl. V polovině let devadesátých bodovali v hitparádách i na tanečních parketech singly Missing a Wrong. V roce 2003 si dali od hudby pauzu, i když s Benem Wattem tvoří pár v soukromí. Velký comeback nastal letos v dubnu s albem Fuse. Tracey má v diskografii i pět sólových alb a spolupráci s Massive Attack, Adamem F nebo Jensem Lekmanem. 

Olivia Newton-John, australská zpěvačka a herečka (1948)

V roce zabodovala společně s Johnem Travoltou v hitparádách na obou stranách Atlantiku se singlem z muzikálu Pomáda You’re The One That I Want. V americké hitparádě ale na vrchol vystoupala už dříve se songy I Honestly Love You a Have You Never Been Mellow, později přidala No. 1 hity Magic a Physical, v britském žebříčku pak nejvyšší příčku dobyla ústřední písní s muzikálu Xanadu. Na poličce se jí blýskaly čtyři ceny Grammy. Olivia dlouhodobě podporovala výzkum léčby rakoviny prsu, kterou sama prodělala. Zhoubná nemoc byla příčinou jejího úmrtí 8. srpna 2022. Bylo jí 73 let. Zůstalo po ní 26 studiových a šest živých alb, 14 kompilací a šest soundtracků. Prodeje přes 100 milionů nahrávek z ní dělají jednu z nejprodávanějších umělkyň všech dob. 

Olivia Newton-John zemřela na rakovinu: Které slavné potkal podobný osud a kdo nad nemocí zvítězil?

Denisa Grofová / 09. 08. 2022

Bryan Ferry, anglický hudebník (1945)

Jako frontman kapely Roxy Music zaznamenal úspěch s hity Street Life, Love Is The Drug, Dance Away, Angel Eyes, Avalon nebo Jealous Guy. Posledně jmenovaný pak jako jediný dosáhl na nejvyšší příčku UK Singles Chart. Kromě vlastní hudby se Bryan věnuje nahrávání coververzí jiných kolegů včetně standardů z velkého amerického zpěvníku. 

Dále se narodili: 

Serena Williams, americká tenistka (1981)
James Caviezel, americký herec (1968)
Linda Hamilton, americká herečka (Terminátor) (1956)
Maurizio Gucci, italský podnikatel, kterého nechala zavraždit jeho bývalá manželka (1948-1995)
Vladimír Remek, český kosmonaut, který se jako jediný podíval do vesmíru (1948)
Zdeněk Srstka, český sportovec vzpěrač, herec, kaskadér a moderátor (1935-2019)
George Gershwin, americký hudební skladatel (1898-1937)

První a poslední československý kosmonaut: Vladimír Remek se do vesmíru podíval přesně před 45 lety

Václav Šilpoch / 02. 03. 2023

Slavní vrazi: Svých blízkých se zbavil hvězdný běžec, producent The Beatles i Gucciho manželka

Martina Hoblová / 13. 09. 2022

Stalo se

2004

Green Day se poprvé ocitli na první příčce britského žebříčku. Povedlo se jim to se sedmým studiovým albem American Idiot. Celosvětové prodeje alba, které dobylo hitparády i v Austrálii, Rakousku, Kanadě, Irsku, Norsku, Švédsku, Švýcarsku i domovských USA, pak dosáhly úctyhodných 20 milionů kopií. 

1987

Král popu Michael Jackson si na šest týdnů zabral vrchol americké albové hitparády. Deska Bad, která navazovala na neprodávanější album všech dob, o pět let starší Thriller, dosáhla opět obřích prodejů, po celém světě své majitele našlo 45 milionů kopií. Pět singlů – I Just Can’t Stop Loving You, The Way You Make Me Feel, Man In The Mirror, Dirty Diana a titulní Bad –  se stalo číslem 1 v singlovém žebříčku, to se do té doby také žádnému umělci s jednou deskou nepovedlo.  

1979

Irská čtveřice U2 vydala svůj první nosič, třípísňové EP nazvané U2-3. Obsahovalo songy Out Of Control, Stories For Boys a Boy/Girl, bylo k dostání jen v domovině skupiny a okamžitý prodej tisícovky kopií z něj dělá nejprodávanější 12palcový vinyl všech dob v Irsku. 

1969

Vyšlo jedenácté album The Beatles nazvané Abbey Road. To je výsledkem posledního nahrávání čtveřice právě v legendárních londýnských studiích (o rok později vyšla deska Let It Be, která ale bylo nahrána o tři týdny dříve). Přestože mezi členy kapely vládlo napětí, deska patří k tomu nejlepšímu z jejich diskografie. Titul se dostal na vrchol albových žebříčků ve Velké Británii i USA, kde vyšel 1. října. Co se singlů týká, z alba vyšel jediný dvojsingl Something / Come Together, mezi další oblíbené písně patří i Here Comes The Sun a Oh! Darling. 

Beatles byli líní, The Rolling Stones vsadili na rozkrok a mimino od Nirvany na soudy: Příběhy nejslavnějších desek

Radek Honc / 09. 11. 2022

50 nejlepších alb: Poslední setkání ve studiu vedlo k jedné z nejlepších desek legendárních Beatles

Redakce / 26. 01. 2022

Zdroje: wikipedia.org, onthisday.com, thisdayinmusic.com, csfd.cz

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM