Expres Drive /
Celý playlist
Hudba

Hudební kariéra ustoupila herectví, i když za své hity sbíral ceny: Will Smith slaví pětapadesáté narozeniny

Avatar photo Pavel Kučera
25. 09. 2023

Americký herec a rapper Will Smith slaví pětapadesátiny. Jeho herecká i hudební kariéra je plná hitů. Možná však ale nevíte, že prakticky každá jeho slavná skladba stojí na samplu jiné slavné a ikonické skladby. Toto jsou ty nejznámější.

Willard Carroll Smith II se narodil 25. září 1968 v americké Philadelphii. Zpočátku byly jeho kariéry – herecká i hudební – úzce provázány, postupem let ta herecká převládla. Je držitelem Oscara, Zlatého glóbu i ceny BAFTA za hlavní roli ve filmu Král Richard: Zrození šampionek, hudba mu vynesla čtyři Grammy. 

Mezinárodní den bez aut: Prince přirovnával ženu ke Corvettě, AC/DC a Kraftwerk opěvovali dálnice

Pavel Kučera / 22. 09. 2023

DJ Jazzy Jeff & The Fresh Prince – Summertime (1991)

Will Smith začal hudbu vydávat už v roce 1987, a to pod jménem Fresh Prince ve spojení s DJ Jazzy Jeffem (vlastním jménem Jeff Townes). Celkem vydali pět alb, z nichž nejlíp si vedla deska He’s the DJ, I’m the Rapper z roku 1988. Největším hitem se však stala skladba Summertime, za níž dvojice získala Grammy. Už v názvu odkazuje na skladbu Summer Madness od legendární party Kool & the Gang, jíž sampluje. Originál této skladby jste mohli slyšet i v prvním dílu ságy o Rocky Balboovi. 

DJ Jazzy Jeff & The Fresh Prince – Boom! Shake the Room (1993)

V roce 1993 DJ Jazzy Jeff & The Fresh Prince vydali svoje páté a poslední společné album, než se Will  vydal na sólovou dráhu. Obsahovalo i tento instantní hit, který tehdy jejich hudbu představil i těm, kdo je dosud ignorovali. Chytlavost tracku mimo jiné zaručil sampl ze skladby Funk Worm z roku 1973 od skupiny Ohio Players.

DJ Jazzy Jeff & The Fresh Prince – Can’t Wait To Be With You (1993)

Na svém posledním albu Code Red z roku 1993 dvojice coby singl vydala taky skladbu Can’t Wait To Be With You, která obsahovala také sampl z písně I Can’t Wait od americké dvojice Nu Shooz, kterou tvořil manželský pár John Smith a Valerie Day z roku 1987.

Gettin’ Jiggy Wit It (1997)

Tahle skladba vyšla jako třetí singl z alba Big Willie Style, které vydal jako první pod svým skutečným jménem (nikoliv Fresh Prince). Stojí taky na samplu skladby, která byla sama o sobě obrovským hitem. Jedná se o píseň He’s The Greatest Dancer z roku 1979 od skupiny Sister Sledge, za níž stáli (stejně jako za skupinou Chic) kytarista Nile Rodgers a basák Bernie Edwards. V písni však uslyšíte i charakteristické „nana nana na nana“, které je z jiné skladby, a sice Sang And Dance známé americké funky party The Bar-Kays. Pro Willa mimochodem znamenal tento hit další Grammy. 

Men In Black (1997) 

V roce 1997 bylo povedené sci-fi komedie Muži v černém všude plno. Will, který hrál polovinu ústřední dvojice, k ní také nahrál titulní skladbu, opět oceněnou Grammy za Nejlepší rapový sólový výkon. Píseň stojí na samplu klasické disco skladby Forget Me Nots od zpěvačky Patrice Rushen z roku 1982. Je tam i stejná zpěvová linka, pouze upravená pro film Men In Black. Je zajímavé, že stejnou skladbu použil jako inspiraci pro svoji skladbu Fastlove o rok dříve George Michael. 

Miami (1998)

I tohle je skladba ze Willovy sólové prvotiny Big Willie Style. Pochopitelně i tady se jedná o rap na samplu jiné známé skladby, v tomto případě písně And The Beat Goes On od skupiny The Whispers (ještě na ni jednou dojde). Za pozornosti stojí klip, který toho roku dostal jednu z hlavních cen na udílení MTV Music Awards.

Just The Two Of Us (1998)

V tomto případě Smith nevzal jako inspiraci pouze hudbu, ale i text. Skladba z desky Big Willie Style využívá sampl z klasické písně Just The Two Of Us od Billa Witherse a Grovera Washingtona Jr. Will však její text trochu pozměnil a motiv vztahu mezi mužem a ženou změnil na vztah otce se synem. Nejstarší syn Trey, kterého má Will z tři roky trvajícího manželství se Sheree Zampino, si s tátou zahrál v klipu. 

Wild Wild West (1999)

Westernová sci-fi komedie Barryho Sonnenfelda (jinak také tvůrce Mužů v černém) Wild Wild West s Willem Smithem a Salmou Hayek byl opravdu hodně špatný film. Titulní píseň, kterou nahrál představitel hlavní role, se ovšem celkem dle očekávání stala hitem. A to i zásluhou skladby I Wish z roku 1976 od Stevieho Wondera, z níž hudebně vychází.

Will 2K (1999)

Will Smith si do svých skladeb nepůjčoval jenom úryvky z písní legend amerického funku. Do téhle skladby, s níž se v roce 1999 připravoval na příchod nového milénia, si totiž vypůjčil motiv z legendární skladby Rock The Casbah od britské punkové legendy The Clash z alba Combat Rock z roku 1982. A nutno uznat, že to fungovalo velmi dobře.

Will Smith a David Beckham šermují, Mr. Bean závodí na okruhu: Adrenalinové koníčky slavných

Martina Hoblová / 19. 07. 2022

Nemístný žert na synův účet: Will Smith to schytal od fanoušků i rodiny

Michaela Dočkalová / 14. 07. 2023
Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM