Nejlepší hudba ve městě /
Celý playlist
Hudba

Beatles byli líní, The Rolling Stones vsadili na rozkrok a mimino od Nirvany na soudy: Příběhy nejslavnějších desek

Avatar photo Radek Honc
09. 11. 2022

Každý obal, ať už se týká jakéhokoliv produktu, pomáhá prodat to, co se skrývá uvnitř. Nejinak je tomu u přebalů desek, na kterých často pracovali nejznámější grafici nebo fotografové své doby.

Pojďme se společně mrknout za ikonickými covery napříč žánry a dekádami. 

The Beatles – Abbey Road

Poslední deska Brouků se pyšní slavným obalem, který byl ovšem hotov za pouhých 10 minut. Místo pořízení fotky víceméně vyplynulo z lenosti kapely něco vymýšlet, i když cesta do Himalájí visela ve vzduchu. LP se totiž mohlo jmenovat Everest. Nakonec se fotilo v těsné blízkosti studia, kde nahrávka vznikala. V době před vznikem desky se spekulovalo o smrti Paula McCartneyho. Důkazem pro tuhle teorii měla být bosá postava nedržící krok s ostatními členy kapely a registrační značka Volkswagenu Brouk zaparkovaného v pozadí: LMW 281F, kterou zastánci konspirací četli jako 28 IF, tedy Paulovi by bylo 28, kdyby žil. To, že vydavatelská společnost kapely byla zelená z faktu, že na přebalu chybí název kapely i desky, je bezesporu taky zmíněníhodné.

Hudba by bez něj nebyla stejná: Svatý grál všech djů slaví 50 let

Radek Honc / 03. 11. 2022

Nirvana – Nevermind

Spencer Elden se stal nejslavnějším miminkem své doby, a to díky fotografovi Robertu Fisherovi. Ten chlapce plavajícího průzračnou vodou zvěčnil během 15 vteřin a bylo hotovo. Rodiče dostali za fotku svého syna zdobící nejslavnější desku Nirvany 200 dolarů. Tady by příběh mohl skončit, ale to by dnes 31letý Spencer Elden nesměl být pokrytec a hamoun. Jelikož po celé planetě koluje 30 milionů fotek jeho nádobíčka a je součástí popkultury, rozhodl se z tohoto faktu vytřískat víc než těch 200 dolarů. Obvinění ze zneužití a dětské pornografie plnily stránky bulvárních plátků i seriózních periodik. Hon za možným snadným Spencerovým ziskem ukončil před pár měsíci soud v Kalifornii, který žalobu shledal bezdůvodnou.

The Velvet Underground – The Velvet Underground & Nico

Manažerem a producentem kapely z města, které nikdy nespí, nebyl nikdo menší než Andy Warhol. Byl to právě on, kdo navrhl, aby Velveti do svých řad přijali německou zpěvačku Nico. Zároveň jim představil návrh přebalu desky. Jeho dominantou je samolepka banánu, pod kterou se skrývá růžový plod. Mimochodem, jde asi o jedinou desku, na jejímž přebalu nenajdete jméno kapely ani název desky, ale pouze jméno autora obalu, Andyho Warhola. 

The Clash – London Calling

Jedna z nejlepších punkových kapel všech dob skládá přebalem své nejlepší desky hold tomu nejlepšímu z dřevní doby rock’n’rollu. Řeč je o The Clash a Elvisu Presleym. Grafik Ray Lowry dotvořil obal textem na stejném místě za použití totožného fontu, jaký Presley použil pro svůj eponymní debut. Jenže mnohem důležitější je samotná fotka. Ikonický snímek mají na svědomí dvě postavy koncertu The Clash v New Yorku 21. září 1979. Tou první je svou basu rozbíjející Paul Simon, který ze sebe tímto aktem dostává frustraci z nepříliš dobře odehraného setu. Tou druhou postavou je fotografka NME Pennie Smith. Ta fotí čin zkázy v momentě, kdy se snaží dostat z míst, kam by mohly létat zbytky nebohého nástroje. Proto je i fotka samotná poměrně rozostřená. Ale klasika je na světě.

The Rolling Stones – Sticky Fingers

Andy Warhol se v našem přehledu slavných obalů objevuje ještě jednou. Přebal alba Sticky Fingers od The Rolling Stones slavný výtvarník vymyslel, samotnou fotografii ale pořídil Billy Name, design pak dokončil Craig Braun. Obal zachycuje fotografii mužského rozkroku v džínových kalhotách. Specialitou potom byl funkční zip na desce. Zajímavostí také je, že album Sticky Fingers z roku 1971 poprvé obsahovalo slavné logo kapely s vyplazeným jazykem.

Jaký dárek dali Havlovi a které značce prodali píseň do reklamy? Vyzkoušejte, jak znáte The Rolling Stones

Petr Novák / 25. 10. 2022

Nejblbější obaly českých desek

Redakce / 05. 12. 2020

Úvodní foto: Profimedia 
Obaly desek: Apple Corp / Universal, Universal Music, Sony Music, Warner Music 

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM