Dopoledne na Expres FM /
Celý playlist
Kalendář

Den, kdy poprvé naživo zahráli Pink Floyd

Avatar photo Radek Honc
13. 03. 2023

13. březen má v roce 2023 pořadové číslo 72., do konce roku zbývá 293 dní. Svátek má Růžena, Rozálie, Zachariáš, Arabela a Herbert. Kromě událostí v článku stojí za připomenutí, že před 10 lety svět dostal nového vůdce nejsilnější církve: Jorge Mario Bergoglio byl zvolen 266. papežem, vystupuje jako papež František.

 

Dobré ráno, Brno: Tvůrci se drží zuby nehty nekoretního humoru, rebelují mrtvým zvířetem

Iva Růžičková / 03. 03. 2023

Narodili se

Billy Corgan, americký hudebník (1967)

Kytarista, skladatel, textař, kapelník a zpěvák The Smashing Pumpkins. Na kytaru začínal hrát už v patnácti letech, mezi jeho vzory patřily kapely Black Sabbath, Judas Priest nebo Beatles. Za písně Bullet with Butterfly Wings (1997) a The End Is the Beginning Is the End (1998) je americká hudební akademie ocenila Grammy v kategorii Best Hard Rock Performance, 

Adam Clayton, anglicko-irský hudebník (1960)

Narodil se v Anglii, odkud se s rodinou přes Nairobi dostal až do Dublinu. A jeho rodina se tam spřátelila s rodinou Evansovou, jejichž syn David dostal pro své ostře řezané rysy přezdívku The Edge. A zbytek je, jak se říká historie. S celkem šesti deskami se kapela U2, v níž se svou basou tvrdí muziku, dostalo na vrchol UK Album Chart (to nejúspěšnější, Joshua Tree, které v pátek oslavilo 36 let od vydání, strávilo na špici dlouhých 156 týdnů a bylo jedničkou i na druhé straně Atlantiku). Se svými spoluhráči získal v průběhu kariéry 22 cen Grammy. Zajímavostí je, že Adam je jediným členem U2, který v historii kapely vynechal koncert. Stalo se tak v listopadu 1993 a jeho nepřítomnost prý způsobila viróza. 

Scatman John, americký zpěvák (1942)

John Paul Larkin se snažil propagovat spojení scatu a taneční hudby. Jeho nejúspěšnější singl se jmenuje Scatman (Ski Ba Bop Ba Dop Bop) a najdeme ho na stejnojmenné desce z roku 1995. O čtyři roky nás ve svých 57 letech navždy opustil. 

STALO SE

2008

Michael Jackson refinancoval svůj ranč Neverland. Ochránil tak svůj majetek před aukcí, do které by se jinak dostal během následujícího týdne. Král popu zaplatil za záchranu svého sídla v Kalifornii, které koupil v roce 1987, 25 milionů dolarů. Neverland získal svůj název podle ostrova z příběhu Petra Pana, kde děti nikdy nedospějí.

2006

Sex Pistols odmítli svou účast na ceremoniálu uvedení do Rock’n’rollové síně slávy. Spolu s nimi se uvedení dočkali Blondie, Black Sabbath, Lynyrd Skynyrd a Miles Davis. Slavným pankáčům byl dříve, hned pětkrát po sobě, vstup mezi elitu odepřen. „Nejsme vaše opice,“ napsala kapela na oficiální webové stránky instituce.

1999

Cher se stala nejstarší zpěvačkou, které se podařilo dostat na vrchol singlové hitparády v USA. Stalo se tak díky hitu Believe ze stejnojmenné desky. Kromě toho se píseň stala slavnou díky masivnímu použití softwaru Autotune pro úpravu hlasu.

1966

Pink Floyd v tento den poprvé vystoupili ve slavném londýnském klubu Marquee. Ten se během krátké doby stal nejdůležitějším místem pro začínající a později slavné britské kapely. Na stejném místě se poprvé před publikem v období 1960-1970 objevili Cream, Manfred Mann, The Who, Yes, Led Zeppelin, Jethro Tull, King Crimson nebo Genesis.

1964

Billboard magazín napsal, že prodej singlů Beatles ve Spojených státech pokryl 60 % trhu. Ve stejném období se jejich druhé americké LP Meet the Beatles prodalo přes 3,5 milionu kusů.

Facka, pěstní souboj i nejslavnější selfie: Momenty oscarové ceremonie, které nevymažeme z paměti

Carlito Brigante / 12. 03. 2023

Matkou po čtyřicítce: Sarah Jessica Parker, Kristin Davis nebo Naomi Campbell se toho rozhodně nebojí

Michaela Dočkalová / 11. 03. 2023

Zdroje: Wikipedia, onthisday.com, thisdayinmusic.com
Úvodní foto: Profimedia

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM