Ranní klub /
Celý playlist
Hudba

Rozhádaní hudebníci a kytara místo sekery: Bouřlivé konce slavných kapel

Avatar photo Radek Honc
17. 02. 2023

Co se stane, když se rozdíly mezi jednotlivci postaví do cesty harmonii v kapele? Proč se skupiny rozpadají, kytaristé bouří a zpěváci používají kytaru jako sekeru?

Připravili jsme pro vás několik případů, kde dění uvnitř nebo kolem kapely vyústilo v její konec.

Sting, The Weeknd, Katy Perry: Jak slavní hudebníci přišli ke svým přezdívkám?

Pavel Kučera / 04. 02. 2023

Sex Pistols 

Manažer Malcolm McLaren se rozhodl v roce 1978 vypustit Sex Pistols na americkou půdu a vyslal je na turné po jižních státech země. Žádná velká města, jen sály s kapacitou kolem tisícovky. Výsledná série vystoupení byla i přes veškeré snahy hrozná a odpor zpěváka Johna Lydona k McLarenovi zesílil poté, co mu bylo řečeno, že skupina má odcestovat do Ria natočit desku s aktérem Velké železniční loupeže Ronnie Biggsem. Pro zpěváka britských pankáčů to byla ta poslední kapka. A tak opustil už tak se potápějící loď jménem Sex Pistols, tím pádem se mohl naplno věnovat v květnu 1978 vzniklé, experimentálnější kapele Public Image Ltd. Punk byl mrtvý až do roku 1996, kdy se Lydon připojil k přeživším členům v rámci kratičkého reunionu.

Ziggy Stardust & The Spiders From Mars 

The Spiders From Mars byla kapela navržená tak, aby doprovázela Davida Bowieho na turné k albu Ziggy Stardust. I tak zůstali hudebníci, kteří s hvězdou spolupracovali tři roky, tedy Mick Ronson, Trevor Bolder a Woody Woodmansey, jako opaření, když Bowie oznámil, že ukončuje činnost kapely. Stalo se tak přímo na pódiu londýnského Hammersmith Odeon 3. července 1973. Před poslední písní oznámil: „Tato konkrétní show s námi zůstane nejdéle, protože je nejen poslední show turné, ale je to poslední show, kterou kdy uděláme.“ Každopádně úplný konec spolupráce to ovšem nebyl. Všichni tři „Pavouci“ se objevili na jeho dalším albu Aladdin Sane, ale odchod postavy Ziggyho signalizoval hudebníkovu touhu po jiném bandu.

Pink Floyd

První schizma přišlo v roce 1968, kdy původní frontman Syd Barrett opustil kapelu poté, co z něj jeho nevyzpytatelné chování učinilo překážku pro bezproblémové (nebo alespoň nějaké normálnější fungování) uvnitř skupiny. Největší rozkol ovšem nastal po vydání desky The Final Cut v roce 1983, což bylo vlastně autorsky kompletně celé album Rogera Waterse. Kromě názvu. Hádka o management a honoráře vedla k tomu, že Waters tvrdil, že ostatní, tedy David Gilmour, Rick Wright a Nick Mason, již nemohou používat jméno Pink Floyd. Pod vedením Gilmoura nicméně vydali ještě další tři alba. Přestože se zbývající členové dali dohromady (naposledy) pro charitativní koncert Live 8 v roce 2005, napětí které mezi nimi před lety začalo, postupem času nevyprchalo, naopak – v Londýně nejprve vystoupil Roger Waters a po něm zbytek kdysi kompaktních Pink Floyd. A vzhledem k aktuální animozitě Gilmoura vůči Rusko podporujícímu Watersovi se asi návratu Pink Floyd nedočkáme.   

Smashing Pumpkins

V půlce 90. let se Smashing Pumpkins těšili z enormního úspěchu dvojalba Mellon Collie And The Infinite Sadness, díky němuž trávili na obřím turné celý rok 1996. V půlce zatím skvěle probíhající koncertní šnůry se ovšem štěstěna začala ke kapele otáčet zády. 11. července 1996 zemřel klávesista Jonathan Melvoin na předávkování heroinem a bubeník Jimmy Chamberlin byl zatčen za držení drog a následně z kapely vyhozen. Smashing Pumpkins pokračovali jako trio, dokud je v roce 1999 neopustila baskytaristka D’Arcy Wretzky. Následující rok skupina implodovala. Původní sestava se znovu sešla v roce 2018. Ale už bez D’Arcy.

Black Sabbath 

Koncem roku 1977 došlo k nečekané události: Původní zpěvák metalových Black Sabbath, Ozzy Osbourne, své souputníky opustil. Kapela se přeskupila a s novým zpěvákem Davem Walkerem plánovala heavymetalovou budoucnost. Jen o dva měsíce později se ovšem Ozzy rozhodl, že se chce na svůj post vrátit. Skupina pak strávila rok prací na novém albu, než se kytarista Tony Iommi rozhodl nespolehlivého Osbourna vyhodit. V červnu 1979 ho nahradil Ronnie James Dio a Ozzy Osbourne se stal sólovou superstar. Originální sestava Black Sabbath se dala znovu dohromady v roce 1998 kvůli kompilační desce Reunion a úplně naposledy v původním obsazení pak v roce 2013 nahráli desku 13. Poté stojí za zmínku už jen 7. březen 2017 kdy proběhlo tiskem a na sociálních sítích oznámení o ukončení činnosti kapely.

Oasis

Nejslavnější rocková skupina posledních 30 let směřoval ke svému konci prakticky už od svých začátků. Jediným důvodem pro fungování kapely je působení bratrů Gallagherových, což je zároveň i jediný legitimní důvod jejího konce. Noel odcházel z Oasis vlastně permanentně. Incidenty způsobené Liamovým užíváním drog a alkoholu během let neustále gradovaly, a to až do roku 2009, který je začátkem definitivního konce kapely. Vše odstartoval nechvalně známý rozhovor z dubna 2009 pro hudební magazín Q, ve kterém Noel označil svého bratra za pravděpodobně nejvzteklejšího člověka, kterého jste kdy mohli potkat. Aby toho nebylo málo, připustil, že život by byl jednodušší bez existence Oasis. V sobotu 23. srpna téhož roku měla kapela odehrát část festivalu v Chelmsfordu, ale na poslední chvíli bylo jejich vystoupení zrušeno, protože Liam měl údajně laryngitidu. Noel ovšem vypustil ven informaci, že jeho bratr má kocovinu, což později vedlo Liama k tomu, aby podnikl právní kroky. Noel se následně omluvil a právní kroky byly zrušeny. 

Když se o pouhé čtyři dny později Oasis připravovali na pódium na festivalu Rock En Seine v Paříži, strhla se mezi bratry hádka, kdy se Liam v šatně oháněl Noelovou kytarou „jako sekerou“. Byla to poslední kapka: Show byla zrušena spolu se zbytkem turné. V prohlášení vydaném Noelem Gallagherem se svět dozvěděl toto: „S jistým smutkem a velkou úlevou vám musím říct, že jsem dnes večer opustil Oasis. Lidé budou psát a říkat, co chtějí, ale já jsem prostě nemohl pracovat s Liamem o den déle.“ V dalším prohlášení o několik dní později s názvem Tales From The Middle Of Nowhere Noel dodal: „Detaily nejsou důležité a je jich příliš mnoho na to, abych je mohl vyjmenovat. Ale mám pocit, že máte právo vědět, že úroveň verbálních útoků a násilného zastrašování vůči mně, mé rodině, přátelům a kamarádům se stala nesnesitelnou. Nedostatek podpory a porozumění ze strany managementu a kolegů z kapely mi nedal jinou možnost.“ Tímto neslavným koncem ostrovních legend ovšem zároveň začaly (a do dnešních dnů přetrvávají) „zaručené“ zprávy a zvěsti o chystaném reunionu party kolem dvou egomaniaků z Manchesteru.

Drogy, ženy, žárlivost, skok na palmu: Proč se rozpadly slavné kapely historie?

Redakce / 27. 04. 2021

Největší, nejlepší, nejkontroverznější: Na kterou přestávkovou show Super Bowlu nikdy nezapomeneme?

Carlito Brigante / 09. 02. 2023

Autorský článek 
Úvodní foto: Profimedia

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM