Nejlepší hudba ve městě /
Celý playlist
Kalendář

Den, kdy se Aretha Franklin postavila na vlastní nohy a Paul McCartney vyprodal koncert za 7 sekund

Avatar photo Radek Honc
10. 03. 2023

10. březen je 69. den roku, kterému do konce odpočítáme ještě 296 dní. Svátek má Viktorie a Melisa. Před 75 lety zemřel za dosud nevyjasněných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. A taky se dnes na ulicích dobře rozhlídněte, protože velmi pravděpodobně uvidíte vlajku Tibetu. Právě 10. březen je totiž dnem každoroční akce Vlajka pro Tibet, kterou si připomínáme útrapy obyvatel tohoto Čínou okupovaného státu.

Kdo získal prvního Zlatého slavíka a jak se původně jmenovali Chinaski? Ukažte, jak znáte českou hudbu

Martina Hoblová / 09. 03. 2023

Narodili se

Robin Thicke, americký zpěvák a skladatel (1977)

Jeho megahit Blurred Lines vydržel v čele zámořské singlové hitparády dlouhých 12 týdnů a ustanovil tím nový rekord nejen pro rok 2013, ale i pro celou dekádu. Podobně si píseň vedla ještě v dalších 25 zemích. Enormní úspěch skladby měl ovšem trpkou příchuť.
V roce 2015 rodina zesnulého Marvina Gaye vyhrála soudní spor o 7,3 milionu dolarů. Předmětem žaloby na pány Thicka, Pharrela Williamse a T. I. bylo porušení autorských práv. 

Timbaland, producent a rapper (1971)

Timothy Z. Mosley se k produkování hudby dostal vlastně náhodou (psali jsme zde). Držitel čtyř cen Grammy spolupracoval s hvězdami, jako jsou Nelly Furtado, Missy Elliott, Aaliyah, Jay-Z, Justin Timberlake, Ludacris nebo The Pussycat Dolls.

Neneh Cherry, švédská hudebnice (1964)

Zpěvačka a skladatelka o sobě poprvé dala vědět v roce 1988 díky hitu Buffalo Stance, v půlce let devadesátých pak se senegalským zpěvákem Youssou N’dour nahrála skladbu 7 Seconds nebo hit Woman. Neneh je sestrou zpěváka Eagle-Eye Cherryho, matkou zpěvačky Mabel a macechou poloviny dua Mattafix Marlona Roudette. 

Rick Rubin, americký producent (1963)

Frederick Jay Rubin je bývalým šéfem Columbia Records a spoluzakladatelem legendárního labelu Def Jam. Neil Young, Eminem, ZZ Top, Lady Gaga, Johny Cash nebo Shakira: Tahle jména slouží jen pro představu jaký má produkční záběr a zároveň leccos vypovídají o jeho věhlasu. Držitel devíti cen Grammy si od roku 2018 navíc povídá s muzikanty v podcastu Broken Record. 

STALO SE

2009

Vstupenky na jedinou show Sira Paula McCartneyho v Las Vegas byly vyprodány během 7 vteřin. Ex-Beatle zahrál ve městě hazardu při příležitosti otevření Hard Rock Hotelu před čtyřmi tisícovkami fanoušků, kteří za lístek zaplatili jednotnou cenu 750 dolarů.

1977

Sex Pistols po kontroverzním odchodu (pro nevhodné chování a výtržnosti) od nahrávací společnosti EMI podepsali nový kontrakt se značkou A&M Records. Smlouva byla stylově podepsána oběma stranami před branami Buckinghamského paláce. Nový kontrakt byl oslavován v prostorách nahrávací společnosti velmi bujaře. Zpěvák Johnny Rotten slovně napadl zaměstnance, zatímco basák Sid Vicious zdemoloval firemní toalety (přičemž si rozřízl nohu). O dva dny později v nočním klubu Rotten vyhrožoval smrtí představitelům labelu, načež dne 16. března byl kontrakt kapele ukončen, mimo jiné i vyplacením částky 75 tisíc liber. 

1967

Aretha Franklin v tento den vydala přelomovou desku své kariéry I Never Loved A Man The Way I Love You. Po deseti předchozích to byla deska kterou si zpěvačka sama napsala a za kterou plně stála. Z desky vzešel i singl Respect asi nejvíce signifikantní píseň královny soulu. Podle magazínu Rolling Stone jde o nejlepší píseň všech dob.

Ženy ženám k MDŽ: Písně oslavující feminismus, krásu a ženskou sílu mají v repertoáru Beyoncé, Diana Ross i Lizzo

Pavel Kučera / 07. 03. 2023

Písně s nejvyšší notou: Na večírku si tyhle hity při karaoke nevybírejte, hrozí ostuda

Pavel Kučera / 09. 03. 2023

Zdroje: Wikipedia, onthisday.com, thisdayinmusic.com
Úvodní foto: Profimedia

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM