Expres Drive /
Celý playlist
Hudba

Druhý život hitů: Zpátky na vrchol díky Stranger Things, Dannyho parťákům nebo Hříšnému tanci

Avatar photo Pavel Kučera
01. 07. 2022

Některé slavné písně mají dvojí život. Občas se totiž do oběhu vrátí znovu po letech, a to zásluhou filmu nebo televizního seriálu, ve kterém jsou použity. Toto jsou některé z nejznámějších příkladů.

Kate Bush – Running Up That Hill (A Deal With God) (1985)

Kde: Stranger Things 4 (2022)

Pokud sledujete aktuální čtvrtou řadu sdi-fi seriálu o partě dětí (tedy teď už spíš dospívajících), které bojují s nadpřirozenými silami, nemohli jste si nevšimnout, že jednu z hlavních rolí v této řadě hraje jedna píseň. A to nádherná skladba Running Up That Hill (A Deal With God) anglické zpěvačky Kate Bush z roku 1985. Ta vyšla na jejím bravurním pátém albu Hounds Of Love a největším hitem z něj byla právě tato skladba, která byla vůbec nejvyšším umístěním Kate Bush v anglické hitparádě, konkrétně byla v tomto žebříčku devátá.

O tři roky později ale skladba uspěla i v USA, kde byla vůbec prvním hitparádovým hitem zpěvačky, v hitparádě Billboard Hot 100 byla dokonce osmá. Tahle skladba je od té doby věčným evergreenem a vlastně nikdy neupadla v zapomnění. V roce 2010 vlastní verzi písně natočila i skupina Placebo. Ovšem zásluhou Stranger Things se nyní vrací opravdu ve velkém stylu, mimo jiné ovládla britskou singlovou hitparádu. A to mimo jiné i proto, že to není jen písnička ze soundtracku, ale je rovnou součástí děje a jakousi magickou silou, která má schopnost bojovat se zlem. Více vyzrazovat nebudeme (ale pokud už jste viděli, zopakujte si tady), každopádně ze scény, kde tato píseň hraje, mrazí a možná vám ukápne i slza. Za pozornost stojí ale i video k původní skladbě, ve kterém Kate Bush, která studovala klasický tanec, tančí s tanečníkem Michaelem Hervieuem.

Jak dnes vypadají dětské hvězdy seriálu Stranger Things: El už nepřipomíná kluka, Dustin udělal osvětu

Karin Šnýdrová / 30. 06. 2022

S oblíbeným seriálem či kapelou, klasickým véčkem či námořnické: nejhezčí trika pro kluky i holky

Karin Šnýdrová / 28. 06. 2022

Elvis Presley – A Little Less Conversation (1968)

Kde: Dannyho Parťáci (2001)

Před jednadvaceti lety vstoupil do kin s velkou slávou film Dannyho parťáci (Ocean’s Eleven), ve kterém režisér Steven Soderbergh přišel s nápadem spojit na filmovém plátně dva největší bouráky a fešáky Hollywoodu té doby. Čímž samozřejmě myslíme Brada Pitta a George Clooneyho, kteří jsou od té doby údajně nejlepšími přáteli (Brad šel dokonce Georgovi za svědka na svatbě). Soderbergh však také přišel s nápadem podpořit příběh, který se odehrává v Las Vegas, spíše zapomenoutou písní Krále rock’n’rollu Elvise Presleyho, která se váže právě k období, kdy permanentně vystupoval ve světovém hlavním městě hazardu.

Tou je píseň A Little Less Conversation z roku 1968, která původně vznikla pro jiný film, a to komedii Live A Little, Love A Little, ve které hrál Elvis hlavní roli. A ačkoliv Soderbergh obvykle spolupracuje s hudebním skladatelem Davidem Holmesem, který jinak film svojí hudbou doprovodil, nový kabát si pro tuto píseň objednal u holandského producenta Toma Holkenborga, který si dříve říkal Junkie XL. Jelikož jméno Krále se nesmělo s drogami spojovat (junkie znamená smažka), ve jménu tracku pak bylo jeho umělecké jméno zkráceno na JXL. Holkenborg, který skladbu velmi trefně předělal v duchu tehdy frčícího žánru bigbeats (který zastupovali Faboy Slim nebo Propellerheads), byl dokonce vůbec prvním interpretem, který dostal oficiální povolení remixovat Presleyho píseň. Výsledek pak byl v roce 2002 zásluhou tohoto spojení první v hitparádách po celém světě.

Nirvana – Something In The Way (1991)

Kde: The Batman (2022)

Pro diváka to mohlo při sledování nejnovějšího filmu z Batmanovské série být trochu překvapení. Asi málokoho by totiž napadlo, že příběhy z Gotham City budou na filmovém plátně spojeny s grunge ikonou, skupinou Nirvana. Skladba Something In The Way z jejich druhé desky Nevermind je však patrně nejtemnější skladbou, kterou Kurt Cobain vůbec napsal. A to se bavíme o někom, kdo psal jenom písně temné nebo naštvané nebo temné a naštvané.

Jsou teorie o tom, že Cobain tuto skladbu napsal jako vzpomínku na neméně temné období svého života, kdy byl coby teenager prakticky bezdomovec a bydlel pod mostem Young Street Bridge ve svém rodném Aberdeenu. Ten je jenom kousek od místa, kde vyrůstal jako kluk a oknem se ke svojí matce, když nebyla doma, chodil najíst. Režisér filmu The Batman Matt Reeves se pak nechal slyšet, že poslech této skladby při psaní scénáře k filmu mu přímo pomohl rozvinout psychologii hlavní postavy. „Než prostě udělat z Bruce Waynea další verzi playboye, kterou jsme viděli předtím, rozhodl jsem se udělat jinou verzi. Tentokrát je to člověk, který prodělal velkou tragédii a stal se samotářem,“ řekl Reeves.

Píseň však prý přímo inspirovala i herce Paula Dana, který ve filmu hrál hlavního záporáka. „Matt ve scénáři přímo Something In The Way zmínil. Takže ta píseň, tato slova, ten refrén se pro mě staly nesmírně důležitými. Nirvana je přímou součástí mojí postavy,“ řekl k tomu představitel Hádankáře neboli Riddlera.

Sedm věcí, které jste možná nevěděli o Kurtu Cobainovi

Redakce / 04. 07. 2021

Louis Armstrong –  What A Wonderful World (1967)

Kde: Dobré ráno, Vietname! (1987)

V osmdesátých letech bylo téma vietnamské války jedním z nejvíce rezonujících v americké kinematografii. A není divu, tento konflikt probíhal v několika fázích prakticky dvacet let (1955 – 1975) a Amerika z něj odcházela jako ten poražený. A to i za cenu mnoha mrtvých, jak na straně americké armády, tak mezi vietnamskými civilisty, masakrovanými shazovaným napalmem. Dá se říct, že o vietnamské válce byly natočeny nejlepší válečné filmy vůbec, ať je to Olověná vesta režiséra Stanleyho Kubricka, Četa a Narozen 4. července režiséra Olivera Stonea, Apokalypsa Francise Forda Coppolly a vlastně i první Rambo, který se tématu výrazně dotýká.

Jedním z nejvíce emocionálních filmů na toto téma, zpravované ale trochu odlišně, je pak film Barryho Levinsona, pojmenovaný Dobré ráno, Vietname. Válku popisuje z pohledu známého rozhlasového moderátora a baviče v podání Robina Williamse, který je poslán do Vietnamu, aby bojující vojáky v tamním vojenském rádiu trochu rozptýlil a pobavil. Ten je však brzy konfrontován s naprosto drtící realitou války. A jako kontrast k ní do éteru pouští i slavnou píseň Lousie Armostronga o tom, že svět je přece nádherné místo.

The Contours – Do You Love Me (1962)

Kde: Hříšný tanec (1987)

Soul-popový hit americké vokální skupiny Contours se v roce 1962 dostal na 3. místo v žebříčku Hot 100 Billboard Chart. Bylo to přesně rok předtím, než se odehrává děj slavné romance pro dospívající z roku 1987. Příběh tohoto filmu je vlastně velmi zábavný sám o sobě. Scenáristka Eleanor Bergstein jej napsala jako vzpomínky na vlastní dospívání a prázdniny trávené s rodiči v prázdninovém resortu v Maine. To ona je vlastně Frances neboli Baby, která se zamiluje do tanečníka Johnnyho. Příběhu však žádné velké studio nevěřilo a nechtělo do něj dát peníze s tím, že to pro mládež na konci 80. let téma bude téma nekonečně vzdálené.

Hříšný tanec tak vznikl de facto jako nezávislý film s velmi nízkým rozpočtem. A je paradoxní, že jeho největší hereckou hvězdou v době, kdy se natáčel, byl ředitel hotelu Jack Weston. Protože Patricka Swayzeho a Jennifer Grey tehdy nikdo neznal, změnil to právě až tento film, který se stal absolutním trhákem a popkulturní ikonou a oproti očekávání vydělal miliony dolarů. Jeho podstatnou součástí však byly i dobové písně (mimo těch, které vznikly přímo pro film, jako Time Of My Life v podání Billa Medleyho a Jennifer Warnes nebo She’s Like The Wind, kterou nazpíval Patrick Swayze osobně). Ostatně zmíněná skladba Do You Love Me, použitá ve večírkové scéně, v níž Baby nese meloun, byla v roce 1987 pro velký zájem znovu vydána jako singl a v následujícím roce se dostala až na 11. místo americké singlové hitparády.

The Righteous Brothers –  Unchained Melody (1955)

Kde: Duch (1990)

A ještě jednou Patrick Swayze. Zatímco jeho kolegyně Jennifer Gray se po Hříšném tanci už žádného velkého úspěchu nedočkala (a to mimo jiné i vinou plastiky nosu, která ji změnila prakticky k nepoznání a režiséři ji tak přestali obsazovat), Swayze si hned po pár letech střihnul další velký trhák. A také v něm hrála významnou roli letitá píseň, tentokrát dokonce ještě o dekádu starší než v případě Hříšného tance. I tato píseň původně vznikla pro jiný film, a to vězeňské drama Unchained (Nespoutaný) z roku 1955. Složili ji skladatel Alex North a textař Hy Zaret a slovo „unchained“ v jejím textu nikde nenajdete (byť k tomu producent původně Zareta nutil, ale ten to odmítl).

Píseň existuje v mnoha verzích, nejslavnější z nich však natočila pěvecká dvojice The Righteous Brothes, kterou tvořili Bill Medley (ano, ten z Hříšňáku) a Bobby Hatfield. Píseň nazpíval pouze Hatfield, protože nebyla psána jako duet, a tak si o to, kdo ji na desku nazpívá, hodili mincí. Medley pak pomohl při její produkci a aranžování. Hitem se stala už v době vydání, v Billboard Chart byla čtvrtá. Ovšem opravdu globální hit se z ní stal až po uvedení romantického duchařského filmu z roku 1990, který natočil režisér Jerry Zucker se Swayzem, Demi Moore a Whoopi Goldberg. V roce 1990 byla vydána na singlu znovu a v následujících dvou letech byla první v Austrálii, USA, Velké Británii, Kanadě, Holandsku. A zlomila také nejedno české dívčí srdéčko.

Diskopříběh, Amerika, Sladké mámení: Jak vznikly slavné české filmové písně

Pavel Kučera / 29. 06. 2022

Slavné filmové písně

Pavel Kučera / 08. 06. 2022
Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM