Trendy Expres /
Celý playlist
Hudba

Největší čeští hitmakeři: Milovaný i nenáviděný Michal David je symbolem osmdesátých let, Helena Vondráčková mu vděčí za comeback

Avatar photo Pavel Kučera
11. 11. 2022

Milovaný i nenáviděný. Ani ti nejzarytější odpůrci Michala Davida mu však nemohou upřít, že je to majitel hudebního a skladatelského talentu od pána Boha, akorát jej podle některých nepoužil tím správným způsobem. Ovšem je otázka, co ten správný způsob vlastně je.

Začínal s jazzem, v němž už jako náctiletý vynikal a hrával například i s dnes slavným jazzovým kytaristou Rudy Linkou. Zejména tíživá sociální situace však byl podle Davida, vlastním jménem Vladimíra Štancla, důvod, proč přijal nabídku Františka Janečka a stal se „zlatým vejcem“ jeho týmu.

Největší čeští hitmakeři: Karel Svoboda měl být zubařem, zvítězila hudba

Pavel Kučera / 06. 10. 2022

Nezpochybnitelné hity

Michal David je ale coby hitmaker nepopiratelný, jeho písně jsou i po čtyřiceti letech mezi nejpopulárnějšími skladbami české provenience a o jeho skladatelských kvalitách se mnohokrát rozpovídal už i zmíněný Rudy Linka. David, jako jeden z mála z našeho seriálu, většinu písní napsal sám pro sebe a nazpíval je se skupinou Kroky Františka Janečka. Ať už jde o Nonstop, Největší z nálezů a ztrát či Discopříběh.

Tucet muzikálů

Právě Discopříběh byl největším hitem soundtracku ke stejnojmennému filmu Jaroslava Soukupa z roku 1987, ve kterém hlasem Michala Davida zpíval Rudolf Hrušínský nemladší. V roce 1991 vznikl neméně úspěšný druhý díl a v roce 2006 pak snímek, který se tvářil jako třetí díl Discopříběhu, jmenoval se podle jiné Davidovy písně Decibely lásky a propadl. To, že v něm píseň, podle níž se jmenuje, vůbec nezazní, leccos napoví. Michal David je ale také autorem tuctu úspěšných muzikálů, za všechny jmenujme Kleopatru, Tři mušketýry nebo zatím posledního Muže se železnou maskou. 

Dlouhá noc 

Skládal ale také pro jiné interprety, jeho písně v repertoáru měli i Karel Gott nebo Hana Zagorová. Od přelomu tisíciletí je jeho největším zářezem skladba Dlouhá noc, která v roce 2001 výrazně napomohla comebacku Heleny Vondráčkové. Jistě, David také složil spoustu ptákovin, jako jsou Poupata nebo příšerný duet Byla to láska, který nazpíval s Lucií Vondráčkovou. Na tom, že se jedná o významného hitmakera, to ale podle našeho názoru příliš nemění. Ať už se nám jeho písně líbí, nebo ne.

Největší čeští hitmakeři: Kde by bez něj byli Gott, Matuška nebo Pilarová! Otec české popmusic Jiří Suchý je neúnavný i po devadesátce

Pavel Kučera / 27. 10. 2022

Největší čeští hitmakeři: Ondřej Soukup čelil obviněním z plagiátorství, Lucie Bílá mu vděčí za svou slávu

Pavel Kučera / 20. 10. 2022

Největší čeští hitmakeři: Miliony přehrání a zlidovělé melodie Mirai, Lenny i Sebastiana má na svědomí bývalý pankáč

Pavel Kučera / 03. 11. 2022

Úvodní foto: Blesk – Pavel Machan / CNC / Profimedia

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM