Dopoledne na Expres FM /
Celý playlist
Hudba

Největší čeští hitmakeři: Karel Svoboda měl být zubařem, zvítězila hudba

Avatar photo Pavel Kučera
06. 10. 2022

Dvořák, Smetana, Mysliveček, Mahler, Janáček. Česká kotlina nebyla nikdy na hudební skladatele chudá. A platí to i pro populární hudbu. Od poloviny minulého století až do současnosti se na české scéně objevila celá řada mimořádných skladatelských talentů, které pomohly formovat tvář české pop music.

Při jejich mapování logicky musíme začít u toho, jehož tvorba překročila hranice české kotliny. 

Kdo napsal největší hit Sinéad O’Conor a kde startovalo turné Krále popu? Ukažte, jakým znalcem hudby 90. let jste

Michal Plšek / 22. 09. 2022

Muzika vyhrála nad zubařinou 

Výčet českých hitmakerů snad ani nejde začít nikým jiným. Karel Svoboda napsal jedny z největších hitů české populární hudby, především však jeho úspěšná tvůrčí dráha trvala rovnou čtyři dekády. Tedy od let šedesátých až do nultých. Svoboda na klavír hrál už jako dítě a byl v tom skutečně velmi dobrý. Před studiem konzervatoře však dal přednost lékařské fakultě Univerzity Karlovy a byl vystudovaným zubařem. Této profesi však nikdy nevěnoval, protože láska k muzice přece jen zvítězila. 

Král muzikálů

V roce 1963 založil beatovou skupinu Mefisto a především začal skládat písně. Skládal pro Helenu Vondráčkovou, Václava Neckáře a Martu Kubišovou, skladby Nechte zvony znít či Stín katedrál jsou z jeho pera. Později navázal spolupráci s Karlem Gottem, pro nějž za svůj život napsal přes osmdesát písní. Mezi nimi například Lady Carneval nebo Kdepak ty ptáčku hnízdo máš. V devadesátých letech se zaměřil na muzikály (Dracula, Monte Cristo, Golem). Ve skutečnosti s muzikálovou tvorbou začal už v polovině sedmdesátých let, kdy svými písněmi doplnil film Noc na Karlštejně. 

Návštěvníci i Mája

Svoboda byl však také mistrem filmové hudby, nezapomenutelná je především jeho hudba k seriálu Návštěvníci z roku 1983, kterou nahrál se svojí studiovou skupinou Electrovox, v níž hráli i členové tehdy zakázaného Pražského výběru. V německy mluvících zemích, kde Svoboda rovněž často pracoval, však jeho největším hitem zůstává ústřední melodie k animovanému seriálu Včelka Mája. Jedním z jeho posledních hitů byla skladba Ještě, že tě lásko mám, kterou složil pro Petra Koláře v roce 2005. Zemřel o dva roky později, kdy spáchal sebevraždu.

Největší hitmakeři: Mark Ronson je v první lize světové pop music od dětství, jeho megahit má 4,5 miliardy přehrání

Pavel Kučera / 29. 09. 2022

Světový den prevence sebevražd: Osobnosti, které se rozhodly opustit svět dobrovolně

Kristýna Ševčíková / 09. 09. 2022

Úvodní foto: Profimedia

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM