Dopoledne na Expres FM /
Celý playlist
Hudba

Největší čeští hitmakeři: Ondřej Soukup čelil obviněním z plagiátorství, Lucie Bílá mu vděčí za svou slávu

Avatar photo Pavel Kučera
20. 10. 2022

Jedním z mála tuzemských skladatelů, kteří mohou v autorství hitů na domácí scéně konkurovat Karlu Svobodovi, je Ondřej Soukup. Začínal (mimo jiné) jako baskytarista Pražského výběru, začátkem 80. let však dostal nabídku přejít do Orchestru Ladislava Štaidla, tedy doprovodné kapely Karla Gotta (se Svobodou tím pádem často spolupracoval).

Ondřej Soukup se narodil 2. května 1951 v Praze, vystudoval Pražskou konzervatoř a od roku 1980 se naplno věnuje skládání hudby. 

Největší čeští hitmakeři: Karel Svoboda měl být zubařem, zvítězila hudba

Pavel Kučera / 06. 10. 2022

Hudba ke kultovním filmům

I Soukup se brzy začal profilovat jako autor filmové hudby a jeho první zakázka v tomto směru byl krimi film Druhý tah pěšcem, který Soukup doprovodil tehdy i dnes velmi znějící směsicí funku, diska a synthpopu. Jeho hudba však zazněla i v kultovním filmu Bony a klid. Po revoluci skladatel rozvíjel svou filmografii, za hudbu k Jakubiskově Nejasné zprávě o konci světa a Svěrákovu Tmavomodrému světu si vysloužil i Českého lva, jeho hudba doprovázela i snímky Requiem pro panenku, Vratné lahve, Lída Baarová, pohádky Pták Ohnivák, Jezerní královna a Čtyřlístek ve službách krále nebo oscarového Kolju. 

Jak vyrobit superhvězdu 

Na konci 80. let se potkal s Lucií Bílou a společně se svojí ženou Gábinou Osvaldovou se rozhodli pro ni napsat repertoár. V této trojici vyprodukovali velké množství hitů jako Láska je láska (ano, je to kopírka Alphabet Street od Prince, ale nechme to být), Útěk (ano, je to kopírka Maddame Butterfly od Malcolma McLarena, ale nechme to být) a celou řadu dalších jako Vokurky, Jampadampa a další. Soukup je podepsaný také pod výraznými hity Jiřího Korna, Miss Moskva a Ještě tě mám plnou náruč. 

Zapomenuté písně 

I Soukup se začal věnovat muzikálům a jeho nejslavnějším počinem je dodnes Johanka z Arku z roku 2000, ve kterém hrála hlavní roli – jak jinak – Lucie Bílá. Trochu zapomenuté jsou však dnes písně, které Soukup i sám nazpíval jako Dvanáctá nebo Slušný člověk. Ačkoliv vzhledem k tomu, že zpěvným hlasem nikdy nedisponoval, velká nespravedlnost to není.

Ondřej Soukup byl hostem Miloše Pokorného v Ranním klubu

Další díly (1004)

Největší hitmakeři: Mark Ronson je v první lize světové pop music od dětství, jeho megahit má 4,5 miliardy přehrání

Pavel Kučera / 29. 09. 2022

Miliony diváků na jednom koncertě, Metallica na Antarktidě a vědecky potvrzená chytlavost Spice Girls: Zajímavosti ze světa hudby

Pavel Kučera / 05. 10. 2022

Úvodní foto: Profimedia

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM