Dopoledne na Expres FM /
Celý playlist
Hudba

Největší čeští hitmakeři: Kde by bez něj byli Gott, Matuška nebo Pilarová! Otec české popmusic Jiří Suchý je neúnavný i po devadesátce

Avatar photo Pavel Kučera
27. 10. 2022

Pokud se o někom říká, že je otcem české populární hudby, je to skladatel, zpěvák a herec Jiří Suchý. Může vám to připadat jako pravěk a je to skutečně velmi dávno, bavíme se tu o polovině padesátých let minulého století.

Ale byl to skutečně právě Jiří Suchý, tedy v tandemu s kolegou Jiřím Šlitrem, kdo napsal jedny z prvních domácích hitů. 

Největší čeští hitmakeři: Karel Svoboda měl být zubařem, zvítězila hudba

Pavel Kučera / 06. 10. 2022

Ozvěna rock’n’rollového zemětřesení

První hity navazovaly na zemětřesení, které ve světové hudbě vyvolal rock’n’roll. Ach, ta láska nebeská, Vyvěste fangle, Babeta, Pramínek vlasů, Tereza, Písnička pro Zuzanu ale i Sluníčko, to jsou jen některé z mnoha hitů, které Suchý napsal. V některých případech v tandemu s Jiřím Šlitrem, jiné sám. Některé z nich se objevily i v muzikálu Kdyby tisíc klarinetů z roku 1964.  

Start hvězdných kariér

Psal a píše pro sebe i jiné zpěváky jako Waldemar Matuška, Eva Pilarová, Karel Gott, Hana Hegerová či Jitka Molavcová. Přičemž u většiny z nich se dá říct, že Suchý a jeho písně stály za začátkem jejich později velmi úspěšné kariéry. Mnozí z nich navíc prošli divadlem Semafor. To bylo založeno v roce 1959 a v jeho názvu se skrývá akronym ze slov sedm malých forem, která měla vyjadřovat snahu věnovat se co nejširšímu spektru uměleckých žánrů. 

https://youtu.be/0LglqVFl_gU

Činorodý i po devadesátce

Suchý se v 70. a 80. letech potýkal se zákazy režimu, které jeho hvězdnou slávu přece jen dokázaly zbrzdit a jeho nové písně už nikdy nezískaly takovou popularitu, jako ty ze šedesátých a sedmdesátých let. Dlužno dodat, že Suchý je tvůrčí dodnes, přičemž vloni oslavil devadesát let. Skládá, píše, hraje dál. A doufáme, že mu to ještě dlouho vydrží.

https://youtu.be/vwqwlHJA1Zc

Největší čeští hitmakeři: Ondřej Soukup čelil obviněním z plagiátorství, Lucie Bílá mu vděčí za svou slávu

Pavel Kučera / 20. 10. 2022

Úvodní foto: Ondřej Littera / MAFRA / Profimedia

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM