Ranní klub /
Celý playlist
Hudba

Největší čeští hitmakeři: Miliony přehrání a zlidovělé melodie Mirai, Lenny i Sebastiana má na svědomí bývalý pankáč

Avatar photo Pavel Kučera
03. 11. 2022

I dnešní česká popová generace má svého hitmakera, který bravurně skládá pro celou řadu interpretů a jeho písně dosahují milionů zhlédnutí na YouTube a přehrání na Spotify. A i v případě, že toto jméno neznáte, určitě znáte písně jako Když nemůžeš, tak přidej od Mirai, Hell.O pro Lenny nebo Toulavá pro Sebastiana.

Největší čeští hitmakeři: Kde by bez něj byli Gott, Matuška nebo Pilarová! Otec české popmusic Jiří Suchý je neúnavný i po devadesátce

Pavel Kučera / 27. 10. 2022

Punk a Jelen

Za tím vším stojí Ondřej Fiedler, který ale spolupracoval i s kapelou Kryštof, pro níž produkoval píseň Vánoční, kterou Richard Krajčo nazpíval v duetu s Karlem Gottem. Fiedler se narodil v Liberci a ačkoliv s hudbou začal velmi záhy, k popu měl dlouho daleko. Původně hrál na kytaru v punkových a rockových partách, později se však nachomýtl k tehdy vznikající skupině Jelen, kde si jej všiml producent Martin Ledvina.

Písně pro ostatní i pro sebe

Postupně začal spolupracovat v vydavatelstvím Universal a jeho kariéra začala nabírat strmě vzestupný směr. Ačkoliv je Fiedlerovi čerstvě teprve třicet let, mluví se o něm jako o tom, kdo změnil zvuk a tvář českého popu, ostatně jeho skladby mají na YouTube přes 200 milionů zhlédnutí. Kromě skládání pro jiné se ale věnuje i svému vlastnímu projektu Fiedlerski, pod jehož hlavičkou vydal například společný singl i s Benem Cristovao. Je také dvorním producentem své přítelkyně Annabelle. 

Italské dobrodružství

Ještě před ní ale chodil a tvořil s jinou zpěvačkou, která má mezinárodní ambice, a to s Lenny. Právě s písní Hell.o ze zpěvaččina debutového alba Hearts udělali díru do světa. V Itálii s ní zaznamenali úspěch, jejich rozlet ale zbrzdila pandemie. Soukromé cesty se oddělily, ty pracovní se ještě občas protnou, a tak i na posledním albu Heartbreak Culture najdete Fiedlerem podepsané písně. 

Fiedlerski: Na úspěch jsem byl připravený. Masku teď na chvíli odložím

Redakce / 10. 04. 2021

Největší čeští hitmakeři: Karel Svoboda měl být zubařem, zvítězila hudba

Pavel Kučera / 06. 10. 2022

Největší čeští hitmakeři: Ondřej Soukup čelil obviněním z plagiátorství, Lucie Bílá mu vděčí za svou slávu

Pavel Kučera / 20. 10. 2022

Foto: Universal Music

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM