Dopoledne na Expres FM /
Celý playlist
Ostatní

Fiedlerski: Na úspěch jsem byl připravený. Masku teď na chvíli odložím

Redakce
Ondřej Fiedler, producent tvořící pod pseudonymem Fiedlerski, byl hostem Večerní show. Vlado a Radek ho podrobili výslechu, ve kterém prozradil své plány do budoucna, popsal cestu za úspěchem a odtajnil, proč se skrývá za maskou.
10. 04. 2021

Vlado: Naším dnešním hostem je Ondřej Fiedler aka Fiedlerski! Díky, že jsi dorazil k nám do studia.
Fiedlerski: Jasný. Ahoj kluci.

Vlado: Přemýšlím, jak moc tě představovat, protože ty jsi obrovským hudebním jménem.
Fiedlerski: Ale no tak… (smích)

Vlado: …spolupracoval jsi s těmi největšími. Když dám krátký výčet, tak třeba Benny Cristo, Mirai, Lenny, Karel Gott, Kryštof, Paulie Garand nebo slovenský raper Ego nebo zpěvačka Annabelle, se kterou máš už několik věcí.
Fiedlerski: To je pravda. (smích) S Annabelle mám několik věcí (Annabelle je Fiedlerskiho přítelkyně, pozn. red.).

Radek: Ondra je taky kromě jiného multiinstrumentalista. Tak který nástroj máš aktuálně nejradši?
Fiedlerski: Teď mám nejradši asi elektrickou kytaru.

Radek: Ty jsi prošel několika kapelami a z toho ses dal až na producentskou dráhu. Je to tak, že tě už přestalo bavit živé hraní?
Fiedlerski: Ne, že by mě to přestalo bavit, ale objevil jsem produkci a vlastně jsem vždycky byl dost aktivní při tvorbě songů, takže jsem se k tomu tak nějak organicky přimotal.

Vlado: Já se vrátím zpět na začátek tvé kariéry, když tu Radek zmínil tvé první kapely. Tak to byly Rosemary, Dusty Kate nebo Just Try, kde jsi hrál se Sebastianem Navrátilem a Jakubem Děkanem a údajně jste hráli hard core. Já si teď vůbec neumím představit, že jsi někdy hrál hard core. (smích)
Fiedlerski: Ne, to nebylo s Just Try, ale s předchozí kapelou Dusty Kate.

Vlado: Aha. Já se právě divil, že by Sebastian a Jakub Děkan někdy dělali HCéčko.
Fiedlerski: No, to by asi úplně nefungovalo. (smích)

Vlado: No a ten vývoj šel dál. Následovala skupina Jelen a pak jsi začal hrát se zpěvačkou Lenny?
Fiedlerski: Víceméně. Ano.

Vlado: Jestli jsem to správně pochopil, tak právě spojení s Lenny bylo pro tebe do budoucna dost zásadní.
Fiedlerski: Jo určitě. Dostali jsme se do zahraničí, mohl jsem pro ni tvořit, ale i ve spoustě další věcech.

Vlado: Jak se to stane, že se člověk ze skupiny Jelen dostane k Lenny a prorazí s ní v Itálii a Německu a hraje pak před tisícičlennými davy?
Fiedlerski: Na to asi ani nemáme čas, abych to tu celý vyprávěl. (smích) Ale ve zkratce jsem u ní hostoval na hraní na jednom koncertu a od té doby jsem s ní už zůstal.

Vlado: Udělal jsi dojem…
Fiedlerski: Asi jo. Od skupiny Jelen jsem pak odešel a natrvalo zůstal u Lenny.

Radek: No a co Jeleni? Ti asi neměli úplně radost?
Fiedlerski: Atmoška byla trochu napjatější, no. Před každým víkendem mi kluci dávali vybrat, jestli Jelen nebo Lenny, a pak už to takhle prostě nešlo a přestalo to fungovat.

Vlado: Rozhodnutí to bylo určitě zásadní, protože jak už jsem říkal, s Lenny jste pak objeli Evropu. Třeba já mám s vaší muzikou zajímavý zážitek. Přesně v tu dobu jsem byl v Itálii na jednom hotelu a poprvé v životě jsem na dovolený slyšel českého interpreta. Pustil jsem telku a tam jste s Lenny hráli vy. A byl to pro mě hrozně wow moment.
Fidlerski: Fakt? To je super.

Vlado: S Lenny jste se asi dost nacestovali i dali spoustu velkých koncertů, je to tak?
Fiedlerski: No v tý Itálii to bylo asi největší. Tam jsme hráli fakt obří koncerty a musím říct, že to bylo super.

Vlado: Tenkrát si byl vlastně ještě hudební benjamínek, tak jaký to bylo?
Fiedlerski: No já si to vlastně vysnil a přišlo to. Takže mě to ani moc nepřekvapilo. (smích) Jako určitě mě to potěšilo, ale říkal jsem si, že to tak prostě má být. Takže hotovo.

Radek: Byl jsi na to takhle připravený?
Fiedlerski: Vlastně jo. Ale nebylo to, že bych měl nos nahoru. Říkal jsem si, že musím bejt slušnej. (smích). Myslím, že jsem byl v pohodě.

Vlado: V playlistu teď máme ready asi největší společný hit, singl Hell.o. Máš k němu nějakou story, kterou nikdo neví? Fiedlerski: Co nikdo neví? Měl jsem ho asi rok v kompu a nechtěli jsme to dávat ven. Aspoň Lenka ne, protože jí to vůbec nebavilo. A potom jsem se náhodou opil na hotelu a pouštěl jsem to jednomu kámošovi. A nakalený jsme se o tom bavili a ten kámoš mi právě říkal, že je to super věc a že bychom to měli nahrát. Takže ještě v té opilosti a vlastně díky tomu mému kamarádovi padlo rozhodnutí, že to nahrajeme. Ten song vlastně objevil ten kámoš.

Radek: To je slušný, že takhle vzniknul jeden z největších hitů tuzemské scény.
Vlado: Myslím, že dokonce hudební magazín Headliner vaší společnou desku Hearts označil za české album dekády.

Radek: Kdyby mi někdo řekl, že třeba Hell.o je singl z Velké Británie, tak mu to sežeru i s navijákem.
Fiedlerski: To jsem rád. Díky.

Vlado: Když jsme mluvili o tvé historii, tak jsem ještě nezmínil jednu část tvé kariéry, která pro ten budoucí vývoj byla asi taky dost důležitá. Ty jsi z Liberce a vím, že jsi tam felil se skupinou BPM, tedy rappery Lipem, Paulie Garandem a producentem Kenny Roughem. Mam správný info?
Fiedlerski: Je to tak. Hlavně s Pauliem a Kennym jsme trávili nějaký společný čas.

Vlado: Ty máš s Paulie Garandem taky několik věcí, takže kromě popu, country a rocku, tak umíš dělat i hip hop. To znamená, že hudební záběr máš veliký, tak si říkám, kde hledáš inspiraci?
Fiedlerski: Toho je hrozně moc. Hodně si jedu na Spotify playlist New Music Friday, kde hledám inspiraci. Je hodně nových interpretů, ale teď mě asi žádnej nenapadne.

Radek: Je fakt, že když se mě někdo zeptá na oblíbenou hudbu, tak vlastně taky nevím. Je toho moc.
Vlado: Pro milovníky hudby je to asi nejtěžší otázka v životě. (smích)
Fiedlerski: Jo, přesně tak.

Vlado: Ty jsi teď nedávno prošel takovou transformací, kdy jsi opustil své civilní jméno a začal si tvořit pod přezdívkou Fiedlerski a tracky už teď jdou za tvým jménem, a ne za jménem interpreta, kterému jsi dal beat. Tak co tě k tomuhle přerodu vedlo?
Fiedlerski: Já vlastně tomu všemu dlouho přihlížel a všem okolo jsem radil, co a jak mají dělat, a sám jsem to přitom nedělal. A tak jsem si říkal, co kdybych se do toho už pustil já sám. Zajímalo mě tvořit si sám image, obaly a prostě všechno okolo. A tak jsem už pak moc neváhal a prostě jsem to uskutečnil.

Radek: Já se na chvíli zastavím u tvé masky. Co pro tebe ta maska vlastně znamená a z jakého důvodu se maskuješ? Fiedlerski: To je taková moje interní věc a těch důvodů je vlastně víc. Za prvé jsem někdy dost introvertní a za druhé mi to přišlo i zábavný. Mám rád třeba Star Wars a baví mě podobný zábavný prvky. A taky jak nezpívám a dělám jen hudbu, tak jsem chtěl svojí image něčím ozvláštnit a udělal jsem to pomocí masky. Ale teď s novým EP tu masku na chvíli odložím.

Fiedlerski mask.jpg

Foto: Fiedlerski

Vlado: No a bude mít teď Fiedlerski víc konkrétní hudební rukopis, než měl Ondřej Fiedler? V jednom hudebním magazínu tě popisovali, že jsi jako DJ Marshmello, co zní jak Imagine Dragons. Tak jsem si říkal, jak bys svoji muziku definoval ty?
Fiedlerski: Ale tak to je docela dobrý přirovnání. Mohlo to bejt horší. (smích) Ale chci si ještě mnohem víc zvukově ulítávat. Mam teď ready jednu takovou měkčí věc, ale zároveň chystám až takovej heavy metal.

Vlado: My už jsme zmiňovali, že máš několik tracků s novým objevem na české hudební scéně, a to se zpěvačkou Annabelle, tak si říkám, proč zrovna ona?
Fiedlerski: To je jen taková náhoda. (smích) Nějak jsme se potkali a něco nahráli.

Vlado: Annabelle byla před tebou naším posledním hostem, a to jsme to nijak speciálně neplánovali a v tu dobu jsme vůbec netušili věc, kterou teď propálím. A sice to, že vy dva jste partneři.
Fiedlerski: Noo… (smích) Jsem to neuhrál. Jsem chtěl udělat fórek, že nevím, o čem mluvíš. (smích) Ale je to pravda. Chodíme spolu.

Vlado: A jaký to je, dělat muziku pro někoho, do koho jsi zamilovaný?
Fiedlerski: Když jí miluješ, tak není, co řešit. (smích) Je to takový přirozenější a upřímnější. Ale má to i jistý nevýhody.

Radek: Víc na sebe hulákáte?
Fiedlerski: No hlavně, když já jsem upřímnější, tak je to občas komplikovaný. (smích)

Vlado: A kdo je při společný tvorbě náročnější? Ty na ni nebo ona na tebe?
Fiedlerski: Já na ni. Někdy jí docela nakládám. Někdy asi až moc.

Vlado: My tady na Expresu už budeme nasazovat její třetí singl, takže evidentně to padá na úrodnou půdu.
Radek: Nakládáš dobře. (smích)

Fiedlerski: Doufám, že to neposlouchá. (smích)

Radek: Tak pojďme dál. Co se teď okolo tebe bude dít?
Fiedlerski: Mám teď nové EP.

Vlado: Něco nám o něm řekni. Jak se jmenuje, kolik má singlů, jaké hosty?
Fiedlerski: Singlů je tam 6 a název je tak komplikovaný, že to snad ani nebudu říkat. (smích) Když jsem šel právě sem, tak jsem si říkal, že se mě na to snad nezeptáte. Takže název přeskočíme. (smích) (název EP je ID 2.21.92, pozn. red.)

Vlado: A co ti hosté, kteří se na tvém EP objevili?
Fiedlerski: Annabelle, James Harries, STEIN27, Benny Cristo, Marcell a Totally Nothin.

Vlado: Zastavím se u tvé novinky Bugs Bunny, na které hostují Marcell a Totally Nothin. Představ nám trochu právě tyhle dva hosty. Fiedlerski: Marcell je můj kámoš, který mi dost pomohl v době, kdy jsem se cítil dost dole. Tak v tu chvíli přišel do mého života a vlastně mě zachránil. A Totally Nothin je mladej týpek, co rapuje a zároveň dělá i metalový věci a jeho věci mi přijdou prostě dobrý.

Vlado: Podle jakého klíče si vybíráš hosty na své tracky?
Fiedlerski: Většinou to jsou mý kámoši a když to není kámoš, tak mě ten člověk musí hodně bavit. Ale je mi úplně jedno, jestli dělá rap nebo pop. Prostě, když mě to baví, tak to udělám.

Vlado: Stává se ti, že tě kvůli beatu kontaktují i pro tebe naproste neznámí interpreti?
Fiedlerski: Jo děje se to. Hlavně mladý interpreti po mně chtěj beaty.

Vlado: Já tvoje nové alter ego vnímám i tak, že je to pokus dostat se s muzikou trochu do světa. Co právě zahraniční spolupráce? Třeba The Weeknd jestli se ti neozval?
Fiedlerski: Jo, s ním teď něco řeším. Už máme něco rozpracovaný. (smích)

Radek: Budete začínat v pátek předpokládám. (smích)
Fiedlerski: Jo v pátek to začíná a v neděli to končí. (smích) Ne, teď doopravdy. Mam přichystaný věci pro jednoho holandského zpěváka, taky pro jednu holku z Polska a zhruba za měsíc by to mělo jít ven.

Radek: Bereš to jako odrazový můstek do velkého světa.
Fiedlerski: Bylo by to fajn, ale samozřejmě se to tak nemusí povést.

Vlado: Jak náročný je pro producenta z Čech dostat ke zahraniční spolupráci? Ty už za sebou máš slušnej tracklist, a tak si říkám, jak je pro tebe reálný se spojit se zahraničním interpretem? The Weeknd to jsem samozřejmě naschvál přehnal, ale je těžký dostat se na zahraniční track?
Fiedlerski: Takhle obří jméno jsem ještě nezkoušel, ale myslím si, že je to určitě možný. Jako nezkoušel jsem to, ale často nad tím přemýšlím.

Vlado: Ty už jedno zahraniční jméno u tracku máš, konkrétně v singlu Black Hole účinkuje kromě Annabelle i britský raper V.I.C. Jak jsi na něj narazil?
Fiedlerski: Toho našla Annabelle na Instagramu. Jeho muzika jí bavila, tak mu napsala, a on to prostě nahrál a poslal nám to zpátky.

Radek: Když si zmínil singl Black Hole, tak se tě chci zeptat na jinou věc. Ten song vlastně začíná rovnou refrénem a není tam žádné intro, to byl záměr? Protože moc takových singlů neznám.
Fiedlerski: Ty jo, tak nad tím jsem vlastně nikdy nepřemýšlel. Prostě jsme to s Annabelle tak udělali.

Radek: Ok. Za mě je určitě singl Black Hole vynikající věc.
Fiedlerski: Super. Díky moc.

Vlado: Když jsme ještě debatovali o tom oslovování zahraničních interpretů, tak oproti jiným českým producentům jsi ve výsostný pozici díky počtu zhlédnutí tvých tracků na YouTube. Protože právě tvoje věci dosahují neskutečných čísel, a to už při oslovování někoho ze zahraničí musí být silný argument ne?
Fiedlerski: Jo je to tak a doufám, že by mi to mohlo pomoc.

Radek: Já se dopočítal na celkových 200 milionů zhlédnutí.
Fiedlerski: Je to zhruba tak.

Vlado: Když řešíme hosty, tak jsem někde četl, že chystáš i spolupráci se skupinou Lake Malawi, tak kdy to vyjde? Fiedlerski: Já jsem s Albertem Černým udělal song, ale pak jsme se u toho rozhádali. Nějak jsme to společně nahodili a já tu věc pak dokončoval a když se pak u mě stavil doma, tak se mu to nelíbilo, ale mně zase jo. No a nějak jsme se u toho prostě kousli a od té doby je to takový zamrzlý. Možná to někdy dotáhneme, ale teď to nevypadá.

Radek: Jeden z vás prostě musí rozmrznout…
Fiedlerski: Ano. Jeden musí prostě ustoupit a ani jednomu se do toho moc nechce.

Vlado: Tak tohle musí v hudební branži zákonitě někdy nastat, že si názory na společnou práci rozchází. Hlavně pak producent vs zpěvák.
Fiedlerski: Je to tak. A já jsem v tomhle docela dost zabejčenej. A těm lidem se to samozřejmě nelíbí, a tak se to pak občas nepotká.

Vlado: To chápu…
Fiedlerski: ..já to vlastně takhle zpětně taky chápu. Ale v ten moment to nechápu vůbec. (smích) Říkám si, jak to jako myslej? Dyť je to přece nejlepší, jak to myslím já. (smích) A je hotovo.

Vlado: Když jsme mluvili o těch 200 mil. zhlédnutí u tvých věcí, tak musíme zmínit právě videoklipy. U nich je vidět, že hodně dbáš na vizuální stránku svých věcí. Viděl jsem spolupráce s lidmi jako Mystika Produkt nebo režisérem Ondřejem Kudynou. Tak co další klipy? Chystáš něco?
Fiedlerski: Chystám se točit klipy s tím Holanďanem a tou holčinou s Polska. Teď mi vyšel videoklip k singlu Bugs Bunny a ještě jednu věc budu točit v průběhu dubna. Takže se toho děje docela dost.

Vlado: A co klip k tracku Bugs Bunny, jak vypadá? Máte práva od Looney Tunes?
Fiedlerski: No my jste to právě řešili a přemýšlel jsem, jestli tím něco neporušujeme. Ale ty jsi to teď řekl takhle nahlas, tak doufám, že neposlouchá nějakej jejich manager. (smích) No nic, jdeme dál. (smích)

Vlado: OK, tak snad to vyjde. My ti samozřejmě budeme do budoucna držet palce a díky, že si se za námi stavil.
Radek: Taky díky a ahoj.

Fiedlerski: Moc díky a ať se daří i vám.
Titulní foto: Expres FM

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM