Dopoledne na Expres FM /
Celý playlist
Hudba

Hvězdy 90. let: Lauryn Hill ke hvězdám nasměrovali The Fugees, jediné sólové album trhlo rekord Grammy

Avatar photo Pavel Kučera
29. 11. 2023

Víte, kdo natočil jedno z nejúspěšnějších hiphopových alb 90. let? Možná by vás napadla jiná jména a je docela možné, že na trojici The Fugees byste si mezi prvními nevzpomněli. A právě trojice „uprchlíků“ dala světové pop music rekordmanku cen Grammy, Lauryn Hill. K zápisu do historických tabulek jí přitom stačilo jediné sólové album!  

Hvězdný zpěvák se v dokumentu ukázal ve zcela novém světle: Robbie Williams umí být křehký a citlivý

Michaela Dočkalová / 27. 11. 2023

Druhé album The Fugees nazvané The Score z roku 1996 je jedním z komerčně nejúspěšnějších hiphopových alb všech dob, prodalo se ho totiž více než dvaadvacet milionů kopií a skupině vyneslo hned tři ceny Grammy. Za jménem The Fugees se skrývala trojice, kterou tvořili zpěvačka a rapperka Lauryn Hill, rapper, zpěvák a producent Wyclef Jean a rovněž rapper, zpěvák a producent Pras Michael. Deska, na které byla i megaúspěšná coververze skladby Killing Me Softly od Roberty Flack nebo vynikající singl Ready Or Not s vysamplovanou Enyou, byla v roce 1996 prostě všude. K hiphopu přitáhla i publikum, které vůči němu do té doby bylo netečné. Úspěch to byl tak ohromný, že sami The Fugees úplně nevěděli, co si s ním počít. A tak se rozpadli a vydali se na sólovou dráhu.

Lauryn Hill, která z desky The Score zářila jako klenot, svoji první a také poslední sólovou desku vydala v roce 1998. A přestože se málokdo domníval, že by se dokázala úspěchu The Score byť jen přiblížit, natož jej napodobit, nebyl to pro ni velký problém. Deska The Miseducation Of Lauryn Hill totiž přesáhla v prodejích dvacet milionů kusů a stala se prodejně nejúspěšnějším albem v historii, které sólově vydala rapperka. 

50 nejlepších alb: Pro Lauryn Hill bylo hnacím motorem těhotenství

Redakce / 24. 03. 2022

Do retra střihnutý singl Doo-Woop (That Thing) byl prostě fantastický a zaznamenal i stejně fantastický úspěch. Na albu byly ale i další úspěšné skladby jako Everything Is Everything nebo Ex-Factor. A na 41. udílení ceny Grammy strhla Lauryn Hill rekord za nejvíce nominací pro ženskou umělkyni – celkem deset. Cen získalo pět včetně těch za album roku a nejlepší ženské R’n’B vokální album. 

Všechny fanoušky proto překvapilo a zklamalo, že po tomto dvojím fenomenálním úspěchu se Lauryn Hill stáhla do ústraní. Začala prý sice psát scénář k filmu o Bobu Marleym, ve kterém si plánovala zahrát jeho manželku Ritu, ale ten nebyl nikdy realizován. Navíc měla i oplétačky se zákonem kvůli daňovým únikům. Rekord pro nejvíce nominací na cenu Grammy během jediného ročníku jí však zatím žádná interpretka nevyfoukla.

Hvězdy 90. let: Okatá kráska Natalie Imbruglia si prošla pitím i depresemi

Pavel Kučera / 09. 10. 2023

Hvězdy 90. let: Christina Aguilera to dotáhla z dětského pořadu přes umělou rivalitu s Britney ke hvězdám

Pavel Kučera / 14. 09. 2023
Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM