Hudba na prvním místě / Music First /
Celý playlist
Hudba

Hvězdy 90. let: Christina Aguilera to dotáhla z dětského pořadu přes umělou rivalitu s Britney ke hvězdám

Avatar photo Pavel Kučera
14. 09. 2023

Jestli měla v 90. letech Britney Spears nějakou skutečnou konkurentku, pak to byla její bývalá kolegyně z pořadu Mickey Mouse Club (Mikyho klubík) Christina Aguilera. Narodila se 18. prosince 1980 na newyorském Staten Islandu a stejně jako kolegyně vydala své debutové album až na samotném konci 90. let, tedy v roce 1999. Obsahovalo hity jako Genie In A Bottle, What A Girl Wants a Come On Over Baby (All I Want Is You) a vyneslo jí první Grammy v kategorii Nejlepší nový umělec. Ta Britney unikla.

Nová hudba: Kylie Minogue je na koni, po úspěchu letního singlu chystá nové album

Radek Bureš / 13. 09. 2023

Umělá rivalita

Rivalita mezi Christinou a Britney byla jednou z nejznámějších v popovém průmyslu devadesátých (a začátku nultých) let. Obě se staly ikonami své generace, nicméně soupeření mezi nimi  bylo z velké části vyvoláno médii a fanoušky, kteří je neustále srovnávali a snažili se najít odlišnosti mezi jejich kariérami i osobnostmi. Zpočátku měly obě zpěvačky podobnou image, postupem času se ale jejich styl a image začaly odlišovat.

Silná a nezávislá

Christina Aguilera se prezentovala více jako silná a nezávislá zpěvačka, která zdůrazňovala své mimořádné vokální schopnosti (a v tom byla jednoznačně o level jinde než většina jejich konkurentek), zatímco Britney byla spojována s více komerčním obrazem popové panenky. Je důležité zmínit, že přes veškerou mediální pozornost kolem jejich rivality se nikdy nepotvrdilo, že by mezi nimi existovala nějaká skutečná osobní nenávist nebo nepřátelství. Samotné zpěvačky se k této rivalitě veřejně vyjadřovaly spíše rezervovaně nebo ji popíraly. Obě se později vyjádřily ve smyslu, že mají navzájem svoji tvorbu rády a respektují se navzájem.

Grammy za filmovou píseň

Druhé album Stripped, které Christina vydala v roce 2002, bylo hodně oceňováno jako osobnější a dospělejší než debut. Byly na něm hity jako Beautiful, Fighter a Dirrty a získalo jí uznání kritiků a fanoušků. Christina Aguilera se také prosadila v různých hudebních projektech a duetech. Mimo jiné nahrála s dalšími zpěvačkami Lil’ Kim, Mya a Pink coververzi písně Lady Marmalade pro soundtrack filmu Moulin Rouge (2001), která zaznamenala velký úspěch a získala cenu Grammy.

Jedna z nejlepších zpěvaček své generace

I když se tu už samozřejmě bavíme už o novém miléniu, je dobré nezapomínat, že start svojí slavné a úspěšné kariéry stihla Christina ještě těsně před jeho koncem, v deváté dekádě minulého století. Její hlasový rozsah a bravurní pěvecká technika ji zařazují mezi jednu z nejlepších zpěvaček své generace. Získala několik cen, včetně pěti cen Grammy, a stala se jednou z nejuznávanějších a nejúspěšnějších popových umělců na světě.

Hvězdy 90. let: Hudbu překryl bulvár, přesto je Britney Spears ikonou konce minulého století

Pavel Kučera / 04. 09. 2023

Hudební hvězdy 80. let: Sabrina uměla prodat vnady, Nenu vytáhly ke hvězdám balónky, Kim Wilde mezi koncerty zahradničí

Pavel Kučera / 30. 03. 2023
Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM